Справа № 420/11613/21
18 листопада 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою Управління Держпраці у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” про застосування заходів реагування,
Управління Держпраці у Миколаївській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки автомобільного газозаправного пункту АГЗП за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6, а саме: роботи у пожежонебезпечних зонах; експлуатацію об'єкта АГЗП за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6; експлуатацію приладів освітлення; експлуатацію електронних рівномірів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 22.03.2021 №126 та згідно з направленням на проведення позапланової перевірки від 22.03.2021 №202, у період з 22.03.2021 року по 02.04.2021 року посадовими особами Управління Держпраці у Миколаївській області було проведено планову перевірку ТОВ “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ”, код ЄДРПОУ 40471320, юридична адреса: місто Одеса вул. Михайла Грушевського, будинок 39 “Е” на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення автомобільного газозаправного пункту АГЗП, за адресою: Миколаївська область, Первомайський р-н, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, посадовими особами Управління складено Акт перевірки суб'єкта господарювання від 02.04.2021 №МК 981/932/ОП/ППЛ. Один примірник Акту отримано уповноваженою особою, що вона засвідчила своїм підписом. Також за результатами перевірки внесено Припис від 02.04.2021 №МК 981/932/ОП/ППЛ, в якому зазначені строки усунення виявлених порушень.
В установлені Приписом строки, інформація про його виконання до Управління не надходила.
Позивач вказав, що залишилися не виконаними ТОВ “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” зазначені в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: пункти 18, 19, 23, 24 акту перевірки.
Позивач зазначив, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без оформлених належним чином відповідних дозвільних документів - дозволів (декларацій), з порушенням встановлених правил, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а виявлені порушення законодавства про охорону праці, промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою від 23.07.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 13 вересня 2021 року о 09:30 год.
У підготовчому засіданні 13.09.2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 13.09.2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 19 жовтня 2021 року о 10 год. 00 хв.
У судове засідання, призначене на 19.10.2021 року на 10 год. 00 хв., сторони не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно ч.9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість продовження розгляду справи по суті за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши в порядку письмового провадження наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 22.03.2021 №126 та згідно з направленням на проведення позапланової перевірки від 22.03.2021 №202, у період з 22.03.2021 року по 02.04.2021 року посадовими особами Управління Держпраці у Миколаївській області було проведено планову перевірку ТОВ “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ”, код ЄДРПОУ 40471320, юридична адреса: місто Одеса вул. Михайла Грушевського, будинок 39 “Е” на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпека, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення автомобільного газозаправного пункту АГЗП, за адресою: Миколаївська область, Первомайський р-н, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6 (а.с. 15, 26).
За результатами перевірки ТОВ “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” позивачем складено Акт за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці від 02.04.2021 року №МК 981/932/ОП/ППЛ (а.с. 16-22).
Також за результатами перевірки позивачем внесено Припис від 02.04.2021 №МК 981/932/ОП/ППЛ, в якому зазначені строки усунення виявлених порушень (а.с. 23-25).
В установлені Приписом строки, інформація про його виконання до Управління не надійшла.
Залишилися не виконаними ТОВ “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” зазначені в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
18) ст.21 Закону України “Про охорону праці” - на час перевірки відсутня Дозвільна документація на роботи у пожежонебезпечних зонах, чим порушено п.3 групи А додатку 2 постанови КМУ №77 від 03.02.2021 р.;
19) ст.9 Закону України “Про охорону праці” - не пред'явлено роботодавцем проведення Ідентифікації об'єкту підвищеної небезпеки, а саме: об'єкт АГЗП в Миколаївській області, Первомайський, р-н, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6, чим порушено частину першу статті 9 Закону України “Про охорону праці”, та пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №956 від 11.07.2002 р.;
23) ст.21 Закону України “Про охорону праці” - на час перевірки відсутня Дозвільна документація на обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухопожежонебезному середовищі, а саме: прилади освітлення, чим порушено п.10, група А постанови КМУ №77 від 03.02.2021;
24) ст.21 Закону України “Про охорону праці” - на час перевірки відсутня Дозвільна документація на обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухопожежонебезному середовищі, а саме: електронні рівноміри, чим порушено п.10, група А постанови КМУ №77 від 03.02.2021.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пункт 7 вищезазначеного Положення передбачає, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Частина перша статті 39 Закону України від 14.10.1992 № 2694-XII “Про охорону праці” (далі - Закон № 2694-XII) встановлює, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Стаття 4 Закону № 2694-XII передбачає, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частина перша статті 39 Закону № 2694-XII передбачає, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства вказує на те, що державний нагляд у сфері господарської діяльності має на меті виявити та запобігти порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, що здійснюється як в інтересах суспільства, так і для забезпечення безпеки життя та здоров'я людини, а також належних, безпечних і здорових умов праці.
Підставою для звернення органу державного нагляду в суд з вимогою про зупинення суб'єктом господарювання виконання певних робіт є акт перевірки, в ході якої виявлено порушення вимог законодавства, що становлять загрозу життю та здоров'ю працюючих. Водночас застосування заходів реагування у сфері державного нагляду здійснюється судом до усунення суб'єктом господарювання тих порушень, що стали підставою для застосування заходів реагування.
Під загрозою життю та здоров'ю людей слід розуміти виникнення умов, за яких подальше продовження господарської діяльності, виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди громадянам, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відтак застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. При цьому застосування таких заходів обумовлюється саме наявністю факту порушення вимог законодавства, що зафіксований в акті перевірки та залишається не усунутим на час розгляду судом відповідного позову органу державного нагляду (контролю).
Суд установив, що позивач, як суб'єкт нагляду у сфері охорони праці та промислової безпеки, в ході планової перевірки виявив факти істотних порушень відповідачем вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, що підтверджується Актом від 02.04.2021 року №МК 981/932/ОП/ППЛ (а.с. 16-22).
Суд погоджується з доводами позивача, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без оформлених належним чином відповідних дозвільних документів - дозволів (декларацій), з порушенням встановлених правил, відповідач створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а виявлені порушення законодавства про охорону праці, промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, позовні вимоги Управління Держпраці у Миколаївській області підлягають повному задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246 КАС України, суд,
Позовну заяву Управління Держпраці у Миколаївській області (адреса: вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 39787411) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” (адреса: вул. Михайла Грушевського, 39 Е, м. Одеса, код ЄДРПОУ 40471320) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЄГАЗ-РІТЕЙЛ” шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки автомобільного газозаправного пункту АГЗП за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6, а саме:
- роботи у пожежонебезпечних зонах;
- експлуатацію об'єкта АГЗП за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с. Грушівка, вул. Новогрушівська, 6;
- експлуатацію приладів освітлення;
- експлуатацію електронних рівномірів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів