Рішення від 19.11.2021 по справі 400/4856/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2021 р. № 400/4856/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, 56032,

до відповідача:Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання протиправними та скасування рішень від 18.12.2020 № 2247731/03764809, від 31.12.2020 № 2285956/03764809, № 2285957/03764809; зобов'язання зареєструвати податкові накладні від 27.07.2020 № 1, від 31.07.2020 № 9, від 03.08.2020 № 1,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Батьківщина», звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2247731/03764809 від 18.12.2020 року до податкової накладної № 9 від 31.07.2020 року, № 2285956/03764809 від 31.12.2020 року до податкової накладної № 1 від 27.07.2020 року; № 2285957/03764809 від 31.12.2020 до податкової накладної № 1 від 27.07.2020 року; зобов'язання зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «Батьківщина» № 9 від 31.07.2020 року, № 1 від 27.07.2020 року, № 1 від 03.08.2020 року, датою їх виписування.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач 1 протиправно відмовив у реєстрації податкової накладної, оскільки позивачем були надані всі документи, які у нього наявні. Крім того, відповідач не зазначив у спірному рішенні, яких саме документів позивач не надав, що стало підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.

Відповідач1 надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки підставою для відмови у реєстрації спірної податкової накладної стало не факт зупинення реєстрації податкової накладної, а те, що позивачем не було надано податковому органу на його пропозицію доказів реального здійснення господарської операції, зазначеної у поданій на реєстрацію податковій накладній.

Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

ТОВ «Батьківщина» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Видами діяльності ТОВ «Батьківщина» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний), виробництво олії у рослинництві.

Для вирощування сільськогосподарських культур позивач використовувало 1369,48 га сільськогосподарських угідь. У 2020 році ТОВ «Батьківщина» засіяно 661,5 га пшеницею озимою, 707,98 га соняшником, що підтверджується Звітом про посівні площі сільськогосподарських культур за 2020 рік форми 4-СГ (а.с. 248-250 т. 2) та в 2020 році зібрано 4498,2 т пшениці, що підтверджується Звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур форми 37-СГ (а.с. 252-253 т.2).

10.07.2020 між ПрАТ «Засільське хлібоприймальне підприємство» (зерновий склад) та ТОВ «Батьківщина» (поклажодавець) укладено Договір № 10 (з) складського зберігання зерна, відповідно до якого поклажодавець зобов'язується передати на Зерновий склад за заліковою вагою зерно, а Зерновий склад зобов'язується прийняти таке зерно для зберігання на визначений цим договором умовах і у встановлений строк повернути його поклажодавцеві або особі, зазначеній ним як одержувач.

Позивачем були укладені договори перевезення: 02.01.2020 року - з ТОВ «АВІКОН-ТРАНС» (а.с. 240-243 т. 2), 14.07.2020 - з ТОВ «Агротранссервис-Югплюс» (а.с. 18-21 т.3), 08.07.2020 - з ТОВ «Фенікс Автотранс» (а.с. 27-30 т.3).

15.04.2020 між ТОВ «ІНТОРГ ПЛЮС» (постачальник) та ТОВ «Батьківщина» (покупець) було укладено договір поставки, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця товар, а покупець в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов'язується прийняти та оплатити товар. Під товаром у цьому договорі розуміється насіння соняшника 2019 року у кількості 1000тон.

16.04.2020 між ТОВ «ІНТОРГ ПЛЮС» (постачальник) та ТОВ «Батьківщина» (покупець) було укладено договір поставки, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця товар, а покупець в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов'язується прийняти та оплатити товар. Під товаром у цьому договорі розуміється насіння соняшника 2019 року у кількості 2100тон.

Відповідно до актів прийому-передачі товару (до договорів поставки від 15.04.2020 та від 16.04.2020) від 21.04.2020, 22.04.2020, 23.04.2020, 25.04.2020, 29.04.2020, 30.04.2020 (а.с. 90-97 т.3) ТОВ «Інторг Плюс» передав ТОВ «Батьківщина» насіння соняшника 2019 року у загальній кількості 2949 т.

30.06.2020 між ТОВ «Батьківщина» (постачальник) та ТОВ «Миколаївський хлібзавод № 1» (покупець) укладено договір поставки, за умовами якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця товар, а покупець в порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов'язується прийняти та оплатити товар - насіння соняшника 2019 року. Кількість товару - 95 тон +/-5%. (а.с. 39-41 т.3).

27.07.2020 між ТОВ «Батьківщина» (продавець) та ТОВ «Миколаївський хлібзавод № 1» укладено договір купівлі-продажу, відповідно до якого продавець зобов'язується передати у власність покупця товар (пшеницю), а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його на умовах договору. Товар повинен бути повністю переданий покупцю протягом 3-х днів з моменту надходження усної чи письмової заявки покупця. Оплата товару на протязі 365 банківських днів. Доставка та приймання товару за рахунок покупця. Передача товару здійснюється на франко-складі ПрАТ «Засільське ХПП» (а.с. 220-221).

27.07.2020 позивачем складено податкову накладну № 1 про постачання ТОВ «Миколаївський хлібозавод № 1» пшениці у кількості 39,9 т на загальну суму 251370,00 грн., у т.ч. 41895,00 грн.

03.08.2020 позивачем складено податкову накладну № 1 про постачання ТОВ «Миколаївський хлібозавод № 1» пшениці у кількості 250 т на загальну суму 1525000,00 грн., у т.ч. 254166,67 грн.

31.07.2020 позивачем складено податкову накладну № 9 про постачання ТОВ «Миколаївський хлібозавод № 1» насіння соняшника у кількості 94,695 т на загальну суму 994297,50 грн., у т.ч. 165716,25 грн.

05.08.2020 позивач направив на реєстрацію податкову накладну від 27.07.2020 № 1, від 03.08.2020 № 1, та 13.08.2020 - податкову накладну від 31.07.2020 року № 9.

05.08.2020 позивачем отримано від відповідача квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних від 27.07.2020 № 1, від 03.08.2020 №1, та 13.08.2020 - про зупинення реєстрації податкової накладної № 9 від 31.07.2020. У квитанціях зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

16.12.2020 позивач надав відповідачу пояснення щодо податкових накладних № 9 від 31.07.2020, 29.12.2020 - пояснення щодо податкової накладної № 1 від 27.07.2020, № 1 від 03.08.2020 року.

У поясненнях до податкових накладних № 9 від 31.07.2020 зазначив, що на виконання умов договору в липні 2020 року ТОВ «Батьківщина» поставило насіння соняшника на адресу ТОВ «Миколаївський хлібозавод № 1», що підтверджується документами, а саме видатковими накладними, актами прийому-передачі товару та довіреністю отриманою від контрагента. На дату подання інформації та відповідних копій документів покупець повністю розрахувався за товар.

У поясненнях до податкових накладних № 1 від 27.07.2020, № 1 від 03.08.2020 зазначив, що на виконання умов договору ТОВ «Батьківщина» поставило пшеницю на адресу ТОВ «Миколаївський хлібозавод № 1», що підтверджується документами, а саме видатковими накладними, актами прийому-передачі товару та довіреністю отриманою від контрагента. На дату подання інформації та відповідних копій документів покупець повністю розрахувався за товар.

Рішенням від 18.12.2020 № 2247731/03764809 відмовлено у реєстрації податкової № 9 від 31.07.2020, рішенням від 31.12.2020 № 2285956/03764809 відмовлено у реєстрації податкової № 1 від 03.08.2020, рішенням від 31.12.2020 № 2285957/03764809 відмовлено у реєстрації податкової № 1 від 27.07.2020 у зв'язку ненаданням платником копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок. Крім того, у рішеннях від 18.12.2020 № 2247731/03764809, від 31.12.2020 № 2285956/03764809 зазначена додаткова інформація: платником не надано товарно-транспортних накладних та копій розрахункових документів та придбання товарів/послуг; у рішенні від 31.12.2020 № 2285957/03764809 - платником не надано копії документів на придбання товарів/послуг необхідних для виробництва вказаної в податковій накладній продукції.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов'язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.

Позивач надав пояснення з копіями первинних документів, також надавав копії банківських виписок по рахунку.

Відповідач у спірних рішеннях також зазначив, що платником не надано товарно-транспортних накладних та копій розрахункових документів та придбання товарів/послуг; та не надано копії документів на придбання товарів/послуг необхідних для виробництва вказаної в податковій накладній продукції.

Проте позивач надав суду копії товарно-транспортних накладних, розрахункових документів та придбання товарів/послуг; копії договору із ТОВ «Інторг Плюс» на поставу насіння соняшника. Також матеріали справи містять як копії товарно-транспортних накладних, розрахункових документів та придбання пшениці та соняшнику, так і докази їх направлення відповідачу разом з поясненнями щодо зупинення реєстрації податкових накладних.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивач разом з поясненнями надав наявні у нього первинні документи, товарно-транспортні накладні, розрахункові документи.

Будь-яких інших обґрунтованих доводів, з яких можна дійти висновку про підстави відмови у реєстрації спірних податкових накладних відповідачем не наведені, тому суд дійшов висновку, що спірні рішення контролюючого органу не відповідають критеріям ч.2 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованими.

Позивач просить суд зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх виписування.

Відповідно до п.п.19, 20 постанови КМУ № 1246 від 29.12.2010 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” ( в редакції чинній на момент прийняття спірного рішення) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

-прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

-набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

-неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Квитанція про реєстрацію податкової накладної № 1 від 27.07.2020 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9187795203 05.08.2020 о 11:45:51; квитанція про реєстрацію податкової накладної № 1 від 03.08.2020 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9187795618 05.08.2020 о 11:47:41; квитанція про реєстрацію податкової накладної № 9 від 31.07.2020 в ЄРПН свідчить, що вона зареєстрована в ЄРПН за № 9199119892 13.08.2020 о 12:15:55.

Відтак, суд вважає за можливе позов в цій частині задовольнити та зобов'язати відповідача 2 зареєструвати податкову накладну від 27.07.2020 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання - 05.08.2020; податкову накладну № 1 від 03.08.2020 - 05.08.2020; податкову накладну № 9 від 31.07.2020 - 13.08.2020.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо "принципу правової визначеності" (наприклад, справа "Гешмен і Герруп проти Сполученого Королівства"), відповідно до якого особа, здійснюючи правомірну поведінку, повинна мати можливість передбачати правові наслідки такої правової поведінки, чітко визначені законом.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У постанові від 20.08.2019 р. по справі № 2540/3009/18 Верховний Суд зазначив, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб'єкта владних повноважень.

Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19, згідно з якою здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, саме відповідачі повинні надати суду докази про те, що надані позивачем документи для реєстрації податкових накладних є недостатніми, що унеможливлює реєстрацію податкових накладних.

Відповідачами не доведено правомірності своїх рішень щодо відмови у реєстрації податкової накладної, тому позов належить задовольнити у повному обсязі.

Судовий збір розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України та підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок відповідачів.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» (вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 03764809) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення № 2247731/03764809 від 18.12.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 31.07.2020 р., № 2285956/03764809 від 31.12.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 03.08.2020 р., № 2285957/03764809 від 31.12.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 27.07.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 27.07.2020 датою її фактичного подання - 05.08.2020, податкову накладну № 1 від 03.08.2020 датою її фактичного подання - 05.08.2020, податкову накладну № 9 від 31.07.2020 датою її фактичного подання - 13.08.2020.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» (вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 03764809) судовий збір у сумі 3405 грн. (три тисячі чотириста п'ять гривень), сплачений платіжним дорученням № 3717 від 22.06.2021 року.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» (вул. Миру, 40, с. Новофедорівка, Казанківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 03764809) судовий збір у сумі 3405 грн. (три тисячі чотириста п'ять гривень), сплачений платіжним дорученням № 3717 від 22.06.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко