Рішення від 18.11.2021 по справі 380/14349/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/14349/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 28.09.2021, просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807, без обмеження її максимальним розміром та з врахування уже виплачених сум;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату позивачу пенсії з 01.02.2020, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807, без обмеження її максимальним розміром та з врахування уже виплачених сум.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що ГУ ПФУ у Львівській області систематично порушує право позивача на перерахунок пенсії, не бере до уваги численні судові рішення та безпідставно не здійснює йому перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - ГУ ДСНС України у Львівській області) від 11.08.2021 №5804-6551/5807 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020 (далі - довідка від 11.08.2021 №5804-6551/5807), виготовленої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, без обмеження пенсійної виплати максимальним розміром. Для відновлення порушеного права звернувся з даним позовом до суду.

Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у правомірності відмови ГУ ПФУ у Львівській області у перерахунку пенсії позивачу. Стверджує про те, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, а підставою для такого перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. ГУ ПФУ у Львівській області вважає, що пенсію позивача підлягає обмеженню відповідно до Закону України від 08.07.2011 №3668 VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (зі змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»). Оскільки перерахунок пенсії із 01.02.2020 на підставі довідки 11.08.2021 №5804-6551/5807 не проводився, то вимога щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром заявлена на майбутнє. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 01.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідачем 24.09.2021 (вх. №69582) подано відзив на позовну заяву.

Позивачем 28.09.2021 (вх. №70518) подано відповідь на відзив, у відзиві заявлено клопотання про зміну позовних вимог, яке прийнято судом до розгляду.

ОСОБА_1 05.10.2019 (вх. №36692) подано додаткові пояснення.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є пенсіонером МНС (ДСНС) України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену у 2011 році відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 у справі №380/7810/20 (набрало законної сили 03.02.2021) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимального розміру з 01.04.2019 та зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснювати виплату перерахованої 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру, з урахуванням виплачених сум.

Суд встановив, що оскільки частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, тому дії пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром є протиправним.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 у справі №380/7810/20 розміщено в Єдиному державному реєстрові судових рішень за посиланням https://reestr.court.gov.ua/Review/93264724.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , за результатами якого підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (без урахування показників мінімальної заробітної плати), а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020.

Суд апеляційної інстанції встановив наявність правових підстав для видачі позивачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (без урахування показників мінімальної заробітної плати), а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020

Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21 розміщена в Єдиному державному реєстрові судових рішень за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/98582238.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, ГУ ДСНС України у Львівській області виготовлено довідку від 11.08.2021 №5804-6551/5807 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 29.01.2020, яка скерована на адресу ГУ ПФУ у Львівській області листом від 05.08.2021 №5802-6431/5814.

Вказана обставина ГУ ПФУ у Львівській області визнається, однак відповідач не здійснює перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про прийняття рішення про проведення перерахунку його пенсії за довідкою, виданою ГУ ДСНС України у Львівській області на виконання постанови суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21 та виплати пенсії, без обмеження максимальним розміром.

Бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807, без обмеження пенсійної виплати максимальним розміром зумовила звернення до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 13 Закону № 1402-VIII розкриває суть такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Як вказано у Преамбулі Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Перерахунок раніше призначених пенсій передбачений статтею 63 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частини 4 якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 1 та 2 цієї ж статті 63 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(далі - Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262.

Згідно з абзацом 2 пункту 23 Порядку №3-1 пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Саме такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Підставою для перерахунку пенсії позивачу у даній справі є довідка ГУ ДСНС України у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, виготовлена на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21.

Суд апеляційної інстанції встановив, що видача довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807 зумовлена необхідністю зазначення відповідачем у такій довідці відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020

Тобто, відображені у довідці від 11.08.2021 №5804-6551/5807 відомості про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням позивача приведені у відповідність до додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови №704.

Вказана довідка, направлена ГУ ДНЗС у Львівській області на адресу ГУ ПФУ у Львівській області листом від 05.08.2021 №5802-6431/5814, є підставою для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії з 01.02.2020 є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення ГУ ДСНС України у Львівській області довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807, яка скерована на адресу відповідача.

За встановлених судом обставин у ГУ ПФУ у Львівській області виник обов'язок по перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці від 11.08.2021 №5804-6551/5807.

Право позивача на перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру встановлено судовим рішенням від 03.12.2020 у справі №380/7810/20.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, обставини які були встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 у справі №380/7810/20 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, які набрали законної сили, не підлягають доказуванню у цій справі.

Ураховуючи викладене в сукупності, у позивача були обґрунтовані правомірні очікування щодо перерахунку відповідачем його пенсії без обмеження максимального розміру відповідно до довідки від 11.08.2021 №5804-6552/5807, виданої на виконання постанови суду від 27.07.2021 у справі №380/2583/21.

Бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6552/5807 та без обмеження максимальним розміром порушує право позивача на отримання пенсії у визначеному чинним пенсійним законодавством розмірі.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач вказаного обов'язку не виконав.

Доводи відповідача з посиланням на норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2021 №3668-VI та частину 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ щодо правомірності обмеження максимального розміру пенсії позивача спростовано судовими рішеннями від 03.12.2020 у справі №380/7810/20 та від 27.07.2021 у справі №380/2583/21, які набрали законної сили та які є обов'язковими до виконання.

Поведінка ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії позивачу без урахування вказаних та інших судових рішень між цими сторонами у аналогічних правовідносинах нівелює таку конституційну засаду судочинства як обов'язковість судового рішення, закріплену статтею 129-1 Конституції України та суперечить також вимогам статті 13 Закону № 1402-VIII, статей 14 та 370 КАС України.

Доводи відповідача про передчасність позовних вимог про проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807 судом до уваги не беруться з огляду на те, що вони вже неодноразово були предметом правовідносин, з яких виник спір. Доказом цього є судові рішення між цими сторонами у аналогічних правовідносинах, про що вже вказувалося судом.

Суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем дій, спрямованих на перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807 без обмеження її максимальним розміром, що дає підстави стверджувати про бездіяльність відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила чергове звернення позивача з позовом, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області допустило бездіяльність, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому першу позовну вимогу належить задовольнити шляхом визнання такої бездіяльності відповідача протиправною.

Друга позовна вимога є похідною від першої та підлягає до задоволення шляхом зобов'язання відповідача провести з 01.02.2020 перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 11.08.2021 №5804-6551/5807 без обмеження її максимальним розміром та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», такий фактично не сплачувався, тому відсутні підстави для його відшкодування відповідно до частини першої статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльністю та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови у перерахунку з 01.02.2020 та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 без обмеження її максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.02.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 11.08.2021 №5804-6551/5807 без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.П. Хома