справа № 380/1586/21
18 листопада 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, у якій просив:
- визнати дії відповідача протиправними, які полягають у відмові в оформленні та наданні до Головного управління ПФУ у Львівській області оновлених документів (Довідок) про розміри складових грошового забезпечення позивача станом на 29 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року для здійснення перерахунку і виплати пенсії за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 та з 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням згідно вимоги пункту 3 ІІ-го розділу Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відновленої у першій редакції постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла до зазначених змін, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік», від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01 січня відповідного календарного року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%);
- зобов'язати відповідача оформити та надати до Головного управління ПФУ у Львівській області оновлені документи (Довідки) про розміри складових грошового забезпечення позивача станом на 29 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року для здійснення перерахунку і виплати пенсії за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 та з 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням згідно вимоги пункту 3 ІІ-го розділу Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відновленої у першій редакції постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла до зазначених змін, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік», від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01 січня відповідного календарного року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%).
Ухвалою від 09.02.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління ПФУ у Львівській області оновлені документи (Довідки) про розміри складових грошового забезпечення позивача станом на 29 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року для здійснення перерахунку і виплати пенсії за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 та з 01.01.2021 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням згідно вимоги пункту 3 ІІ-го розділу Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відновленої у першій редакції постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла до зазначених змін, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік», від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01 січня відповідного календарного року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%).
В іншій частині - про визнання дій відповідача протиправними, які полягають у відмові в оформленні та наданні до Головного управління ПФУ у Львівській області оновлених документів (Довідок) про розміри складових грошового забезпечення позивача станом на 29 січня 2020 року для здійснення перерахунку і виплати пенсії за період з 29.01.2020 року по 31.12.2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням згідно вимоги пункту 3 ІІ-го розділу Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відновленої у першій редакції постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла до зазначених змін, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік», від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01 січня відповідного календарного року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%); зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління ПФУ у Львівській області оновлені документи (Довідки) про розміри складових грошового забезпечення позивача станом на 29 січня 2020 року для здійснення перерахунку і виплати пенсії за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням згідно вимоги пункту 3 ІІ-го розділу Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відновленої у першій редакції постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка діяла до зазначених змін, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік», від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік» на 01 січня відповідного календарного року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) - провадження у справі закрито ухвалою суду від 05.04.2021.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 про закриття провадження в частині позовних вимог у справі № 380/1586/21 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Матеріали адміністративної справи надійшли до суду за вх. № 51253 від 16.07.2021 та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями таку передано для розгляду судді Львівського окружного адміністративного суду Качур Роксолані Петрівні.
Ухвалою від 21.07.2021 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дій в частині позовних вимог прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 06.10.2021 відповідачу продовжено строк, встановлений ухвалою від 21.07.2021 для подання відзиву, на 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали; строк розгляду адміністративної справи продовжено до отримання відзиву на позовну заяву, але не більше, ніж на місяць з дня вручення відповідачу копії цієї ухвали.
Копію ухвали від 06.10.2021 відповідач отримав 23.10.2021, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого листа ШКІ № 7901829985996. Станом на 18.11.2021 відзиву на позовну заяву на адресу суду не надходило. При цьому судом враховано строк на доставку поштової кореспонденції. Відтак суд, керуючись ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вирішив справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 18.11.2021 у задоволенні заяви позивача про ухвалення додаткового рішення відмовлено.
Від позивача надійшла заява про повернення судового збору (вх. № 70055 від 27.09.2021), в якій просить суд винести додаткове рішення за результатами нового розгляду справи щодо:
- повернення позивачу сплаченого 26.04.2021 судового збору в розмірі 2270,00 грн за подання апеляційної скарги на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 з питань закриття провадження у справі;
- повернення позивачу згідно з пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір», сплаченого 05.02.2021 судового збору у розмірі 908,00 грн за подання позовної заяви у зв'язку із закриттям провадження у справі.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
У зв'язку з прийняттям вищевказаних постанов Головне управління Пенсійного фонду здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки від 25.03.2018 № 91-16980 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої Головним управлінням МВС України у Львівській області.
Вказаний перерахунок здійснено Головним управлінням ПФУ у Львівській області із таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5070,00 грн;
- оклад за військовим званням - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 50% - 3240,00 грн.
Відповідно до норми пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 на час прийняття цієї постанови передбачалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 6 Постанови № 103, яка набрала чинності 24.02.2018, до пункту 4 Постанови № 704 внесено зміни, зокрема якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018.
На підставі вищезазначеного, позивач 13 січня 2021 року звернувся до відповідача з заявою щодо складання та подання до Головного управління ПФУ у Львівській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2019 року, 01 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року для здійснення перерахунку і виплати пенсії у відповідних роках з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням згідно вимоги пункту 3 ІІ-го розділу Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відновленої у першій редакції постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 вимоги пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла до зазначених змін, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України від 14.11.2019 року № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на 01 січня відповідного календарного року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) (а.с. 8-10).
На заяву позивача щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Департаментом персоналу МВС України надано відповідь від 27.01.2021 № Д-1857/22 в якій зазначено, що з моменту прийняття постанови № 704 і до моменту розгляду звернення позивача, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо змін розміру в грошовому забезпеченні військовослужбовців Розміри окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, які визначені постановою № 704, не збільшувалися. Також зазначено, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) не змінено діючий алгоритм видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом. З огляду на викладене, для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні (а.с. 11-12).
Не погодившись з цією відповіддю, позивач оскаржив її до адміністративного суду. Позиція позивача зводиться до тих же міркувань, які викладені у заяві від 13.01.2021.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався, тому суд вирішує спір за наявними у справі матеріалами.
Суд зауважує, що предметом дослідження у цьому адміністративному провадженні є правовідносини щодо видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії станом на 29.01.2020 із розрахунку посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років шляхом множення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до вказаного Закону держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 ст. 9 Закону № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Постановою № 704, зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Проте постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 18.02.2020 (яка набрала чинності 24.02.2018; далі - Постанова № 103) до Постанови № 704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» № 794-VII від 27.02.2014 Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06.09.2005 затверджено Правила підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (далі - Правила), які визначають загальні підходи до підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (постанов і розпоряджень), їх форму, структуру та техніко-юридичні особливості розроблення з урахуванням нормопроектувальної техніки.
У пунктах 6, 11, 14, 15 цих Правил зазначено, що проект постанови Кабінету Міністрів України готується зокрема у разі затвердження положення або іншого нормативно-правового акта.
Проект постанови складається з назви, вступної та постановляючої частини і у разі потреби додатків.
Постановляюча частина постанови повинна містити: нормативні положення; конкретні доручення суб'єктам суспільних відносин у відповідній сфері; умови та порядок дії інших постанов (окремих норм); посилання на додатки (у разі їх наявності); норми, пов'язані з набранням чинності постановою (окремими нормами). У разі потреби визначаються орган (органи) виконавчої влади або посадова особа (особи), що здійснюють контроль за виконанням постанови.
Структурно постановляюча частина постанови викладається у такій послідовності: пункти, що містять нормативні положення; пункти, що стосуються внесення змін до постанов (розпоряджень) або визнання їх (окремих норм) такими, що втратили чинність; пункти, що містять окремі доручення; пункт, що стосується визначення дати набрання чинності постановою.
У пункті 20 Правил наведені вимоги, які встановлюються до змісту проекту положення або іншого нормативно-правового акта, який передбачається затвердити постановою.
Так, згідно з абзацом 7 підпункту 2 пункту 20 Правил в окремих випадках допускається, як виняток, застосування примітки (зноски) без нормативних положень.
Підпунктом 6 пункту 20 Правил передбачено, що додатки до проекту документа повинні містити перелік елементів, включення яких до тексту ускладнило б його сприйняття. Додатки позначаються цифрами.
Відповідно до пункту 24 Правил метою підготовки проекту акта про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України є їх приведення у відповідність з прийнятими законами, актами Президента України, а також забезпечення взаємоузгодження норм окремих актів Кабінету Міністрів України.
Як передбачено пунктом 2.16 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 34/5 від 12.04.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, включення до нормативно-правових актів приміток не допускається, за винятком випадків, якщо необхідно дати визначення будь-якого суміжного поняття або помістити короткий коментар, що допоможе точніше зрозуміти положення, викладені в структурній одиниці нормативно-правового акта. Примітки не повинні містити норм права.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України № 704 є підзаконним нормативно-правовим актом, яким Кабінет Міністрів України відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011-XII встановив види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Як з'ясовано із структури постанови Кабінету Міністрів України № 704, пунктом 1 її постановляючої частини затверджено нормативні акти, зокрема тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14).
У пункту 4 постановляючої частини Постанови № 704, у якій містяться нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.
Так, відповідно до норми пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 на час прийняття цієї постанови передбачалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704, у яких у вигляді таблиці зазначено відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням залежно від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 до пункту 4 Постанови №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 не приведено у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Суд зауважує, що пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Тому згідно з Постановою № 704 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Разом з цим, суд враховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018.
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, в силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункт 6 Постанови № 103 та зміни до п. 4 Постанови № 704 втратили чинність з 29.01.2020.
Тому з 29.01.2020, тобто з дня набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18, діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення вищезазначених змін: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14.11.2019 прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2020 рік встановлено у розмірі 2102 грн.
Таким чином, з 29.01.2020 посадовий оклад та оклад за військовим званням позивача повинні обраховуватися відповідно до пункту 4 Постанови № 704 в первинній редакції, з урахуванням пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тобто, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (2102 грн) на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
З огляду на вказане суд дійшов висновку, що Міністерством внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу протиправно не видано позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням за відповідною посадою, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного 2020 року.
Отже, аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач, застосовуючи при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням позивача з 29.01.2020 таку розрахункову величину як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, діяв протиправно, а тому для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача належить зобов'язати відповідача видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, та множенням такого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 та з урахуванням раніше виплачених сум, та направити цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Щодо розподілу судових витрат суд вважає за необхідне зазначити таке.
Позивачем заявлено вимогу щодо складення двох довідок про розмір грошового забезпечення: станом на 29.01.2020 та станом на 01.01.2021. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2021, яке набрало законної сили 17.06.2021, у задоволенні позовних вимог в частині видачі довідки станом на 01.01.2021 відмовлено. Таким чином, з огляду на часткове задоволення позовних вимог, на користь позивача слід стягнути 454,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Щодо заяви про повернення судового збору, сплаченого 26.04.2021 в розмірі 2270 грн за подання апеляційної скарги на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 з питань закриття провадження у справі, яка скасована постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2021 суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Частинами першою, щостою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він, відповідно змінює розподіл судових витрат.
Отже, проаналізувавши наведені норми законодавства України, суд дійшов висновку про те, що вирішення розподілу судових витрат здійснюється під час прийняття рішення, яким завершується розгляд справи, а тому судовий збір за подання апеляційної скарги включається до складу витрат і належить до розподілу в кінцевому судовому рішенні судом першої інстанції та/або за результатами апеляційного його розгляду по суті позовних вимог.
Відтак, суд доходить висновку, що сплачений відповідно до квитанції № 21 від 26.04.2021 судовий збір в розмірі 2270 грн включається до складу витрат і підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у зв'язку з висновком суду про задоволення позовних вимог в частині, в якій закрито провадження у справі ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2021.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалах від 28 лютого 2019 (справа № 826/14412/17), від 16 липня 2019 (справа № 821/449/18), від 12 листопада 2019 року (справа № 808/1683/16), у постанові від 29 жовтня 2020 року у справі № 160/3496/19.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення», суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601 м. Київ вул. Академіка Богомольця 10; код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017.
3. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур