справа №380/14932/21
17 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 74% сум грошового забезпечення, визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідці від 11.12.2020 №23/С.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ в розмірі 74% від суми грошового забезпечення. Вказує, що право на отримання пенсії, виходячи з розміру 74% суми грошового забезпечення, було предметом оскарження в судовому порядку. Судовим рішенням від 29.07.2020 у справі № 380/4690/20 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в розмірі 74% суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Однак, при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №380/1758/21 та на підставі довідки від 11.12.2020 №23/С відповідачем протиправно застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Для відновлення порушеного права звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказав, що ОСОБА_1 в межах даного позову просить зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 74% сум грошового забезпечення, визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідці від 11.12.2020 №23/С, при цьому не оскаржуючи дій відповідача щодо проведення такого перерахунку. Вказує, що під час призначення (перерахунку) пенсії застосовуються нормативно-правові акти, які діють на дату, з якої призначається (перераховується) пенсія, зокрема відповідачем було застосовано Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким було внесено зміни в Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою від 07.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідачем 04.10.2021 (вх.№72140) подано відзив на позовну заяву.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 01.11.2004 призначено довічно пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІ у розмірі 74% грошового забезпечення.
ГУ ПФУ у Львівській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018.
При здійсненні такого перерахунку пенсії основний розмір пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018, розраховано виходячи з 70% грошового забезпечення.
ОСОБА_1 оскаржив до суду зменшення ГУ ПФУ у Львівській області основного розміру пенсії у відсотковому значенні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі № 380/4690/20, яке набрало законної сили 19.10.2020, задоволено повністю позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області, а саме зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в розмірі 74% суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення розміщено на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: https://reestr.court.gov.ua/Review/90646671.
На виконання судового рішення від 29.07.2020 у справі № 380/4690/20 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок основного розміру пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення.
ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі від 06.11.2020 №380/8298/20 (набрало законної сили 29.01.2021) виготовлено та направлено ГУ ПФУ у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 11.12.2020 №23/с.
Вказане рішення розміщено на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: https://reestr.court.gov.ua/Review/92684970.
Позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області від 24.12.2020 щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 11.12.2020 №23/С, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом.
Листом від 21.01.2021 №714-9968/Г-52/8-1300/21 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачеві.
ОСОБА_1 оскаржив в судовому порядку відмову ГУ ПФУ у Львівській області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №380/1758/21, яке набрало законної сили 23.04.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області задоволено частково шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.12.2020 № 23/с та зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі такої довідки, з урахуванням раніше виплачених сум та із врахуванням висновків суду по даній справі.
Вказане рішення розміщено на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: https://reestr.court.gov.ua/Review/95714328.
На виконання рішення суду від 23.03.2021 у справі №380/1758/21 ГУ ПФУ у Львівській області з 01.04.2019 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 11.12.2020 №23/С, що підтверджується повідомленням про перерахунок пенсії від 12.05.2021 та листом відповідача від 14.07.2021 №8980-7848/Г-52/8-1300/21.
З повідомлення про перерахунок пенсії від 28.05.2021 встановлено, що при проведенні такого перерахунку ГУ ПФУ у Львівській області зменшило розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обраховано основний розмір пенсії до 70%.
Вважаючи поведінку відповідача такою, що порушує його право на перерахунок пенсії у належному розмірі, позивач звернувся в суд за його захистом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.
Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Стаття 13 Закону № 1402-VIII розкриває суть такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон №3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII.
Судом встановлено, що звернення до суду з даним позовом зумовлено протиправною поведінкою ГУ ПФУ у Львівській області, яка полягає у ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 29.07.2020 у справі № 380/4690/20, яке набрало законної сили 19.10.2020 та яким встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 74 % грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.
Суд встановив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення, підтверджене судовими рішеннями від 29.07.2020 у справі № 380/4690/20, яке набрало законної сили, та не є предметом доказування при розгляді даної справи.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі рішення суду від ГУ ПФУ у Львівській області в частині обмеження розміру його пенсії 70% грошового забезпечення.
Посилання відповідача на те, що судовим рішенням від 23.03.2021 у справі №380/1758/21 на ГУ ПФУ у Львівській області не покладено жодних зобов'язань щодо застосування при обчисленні позивачу розміру пенсії відсоткового значення основного розміру пенсії 74 % відповідних сум грошового забезпечення, нівелює таку конституційну засаду судочинства як обов'язковість судового рішення, закріплену статтею 129-1 Конституції України.
Такі посилання відповідача суперечать також і вимогам статті 13 Закону № 1402-VIII, статей 14 та 370 КАС України, тому судом до уваги не беруться.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового основного розміру пенсії з 74% на 70% сум грошового забезпечення при перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 відповідно до довідки від 11.12.2020 №23/С, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому такі дії слід визнати протиправними.
Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд вважає, що позивачем неправильно обрано спосіб захисту порушеного свого права шляхом пред'явлення лише вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії у розмірі 74% сум грошового забезпечення, визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у довідці від 11.12.2020 №23/С.
Водночас, відповідно до положень пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Такі повноваження суду узгоджуються із закріпленим у частині 2 статті 9 КАС України принципом офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи із наданих суду повноважень при розгляді справи, суд дійшов висновку, що ефективним захистом прав позивача буде також визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового розміру пенсії з 74% на 70% сум грошового забезпечення при перерахунку та виплаті на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №380/1758/21 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.12.2020 №23/С.
Ураховуючи висновки суду щодо протиправності зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача до 70 % грошового забезпечення, перерахунок та виплата пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.12.2020 №23/С, відбулася не у повному обсязі.
Вказане зумовлює висновок суду про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованих сум пенсії, з урахуванням виплачених.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Щодо клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, встановлення такого виду судового контролю за виконанням рішення суду є правом, а не обов'язком суду.
З урахуванням викладеного та фактичних обставин справи, суд не бачить підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній адміністративній справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Львівській області понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 908 грн, сплаченого за квитанцією №0.0.2250983764.1. від 01.09.2021
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вулиця Митрополита Андрея, 10, місто Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відсоткового розміру пенсії з 74% на 70% сум грошового забезпечення при перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 11.12.2020 №23/С.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 11.12.2020 №23/С та на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №380/1758/21, виходячи із відсоткового значення основного розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі № 380/4690/2020, та з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 908 (дев'ятсот вісім) грн судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома