Рішення від 18.11.2021 по справі 380/6482/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6482/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 , подана його законним представником ОСОБА_2 до 16 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , подана його законним представником ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 до до 16 Регіональної військово-лікарської комісії код ЄДРПОУ 08380628, місцезнаходження: 79031, м.Львів, вул. Стрийська, 73А (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 11.06.2020 про відмову у встановленні причинного зв'язку про пов'язаність смерті ОСОБА_3 із захистом Батьківщини;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву законного представника позивача та скласти висновок про пов'язаність смерті ОСОБА_3 із захистом Батьківщини під час виконання обов'язків військової служби відповідно до наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України”.

Ухвалою від 26.04.2021 суддя прийняв справу до провадження та відкрив провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що батько позивача під час проходження військової служби в період з 30.08.2014 по 30.07.2015 неодноразово брав участь у й бойових діях в зоні проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, в результаті яких отримав численні травми, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби та захистом Батьківщини. Наказом командира військової частини ПП НОМЕР_3 від 25.09.2015 №206 прапорщик ОСОБА_3 звільнений в запас за пунктом “є” (у зв'язку з вислугою встановленого строку військової служби) частини 8 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”. ІНФОРМАЦІЯ_1 батько позивача помер.

Позивач звернувся до відповідача через Шевченківського районного військового комісаріату м.Львова із заявою про встановлення йому статусу члена сім'ї загиблого учасника АТО - батька, та визначення причинного зв'язку поранення, травма, контузія і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках і його смерті. Згідно з роз'ясненням 16 Регіональної військово-лікарської комісії основною причиною смерті батька позивача є епілепсія внаслідок вживання алкоголю, а не захворювання, отримане під час захисту Батьківщини. Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки вважає, що епілепсія у батька розвинулася, внаслідок забою головного мозку, отриманого під час виконання ним обов'язків військової служби у 2014-2015 роках.

16.11.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив, у якому останній проти позову заперечив. Відзив обґрунтований тим, що Главою 3 Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), затвердженої Наказом МОЗ України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1152/13026 (далі - Інструкція), визначений порядок заповнення лікарського свідоцтва про смерть.

При цьому відповідно до пункту 3.11 глави 3 Інструкції, у пункті 11 лікар зазначає підставу, яка дає змогу визначити послідовність патологічних процесів, які призвели до смерті, і вказує причину смерті. Основною (первинною) причиною смерті потрібно вважати хворобу або травму, що призвела до розвитку хворобливих процесів, які спричинили смерть, або наслідки нещасного випадку чи насильства, що стали причиною смерті.

У частині І пункту 11 у рядку "а" записується хвороба або стан, що безпосередньо призвела до смерті, у рядках "б", "в", "г" зазначаються патологічні стани (якщо такі були), що зумовили безпосередню причину смерті (згадану вище); основна причина смерті вказується в останню чергу. Під безпосередньою причиною смерті потрібно розуміти хворобу або стан, що безпосередньо викликали смерть.

У частині II свідоцтва записуються інші суттєві стани або захворювання, які сприяли настанню смерті, але не були пов'язані із хворобою чи станом, що безпосередньо призвели до смерті. У цьому пункті потрібно вказати дату операції, інфаркту міокарда, інсульту, термін вагітності, якщо такі мали місце.

Відтак представник відповідача наполягає на тому, що епілепсія є основною причиною смерті ОСОБА_3 , яка призвела до розвитку хворобливих процесів, які спричинили смерть. У свою чергу, набряк мозку є безпосередньою причиною смерті ОСОБА_3 , стан, що безпосередньо викликав його смерть.

Зауважує, що медичних та військово-облікових документів, які б підтверджували виникнення або розвиток захворювання “епілепсія”, яке є основною причиною смерті ОСОБА_3 , під час проходження ним військової служби та/або участі в АТО не має.

Дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) є сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 .

Згідно з посвідченням серії НОМЕР_5 від 24.04.2015 ОСОБА_3 був учасником бойових дій та інвалідом війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 10.05.2018, довідкою обласної МСЕК №2 серії 12 ААА №813642.

Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 03.10.2014 №622 прапорщик ОСОБА_3 05.09.2014 при виконанні бойового завдання в зоні АТО біля м.Щастя Луганської області отримав вибухову травму: закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, вибухову акутравму: вогнепальне осколкове поранення м'яких тканин правої виличної ділянки.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 23.09.2014 №1365/1 ОСОБА_4 потребує відпустки за станом здоров'я на 30 календарних днів, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 06.11.2014 №1155 ОСОБА_4 потребує відпустки за станом здоров'я на 30 календарних днів, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби.

Факт пов'язаності травми ОСОБА_3 з виконанням обов'язків військової служби встановлений протоколом засідання військово-лікарської комісії Західного регіону №553 від 06.11.2014.

Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 25.02.2015 №310 прапорщик ОСОБА_3 26.01.2015 при виконанні бойового завдання в зоні АТО отримав мінно-вибухову травму: закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, акубаротравму.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 11.02.2015 №140/3 ОСОБА_4 потребує відпустки за станом здоров'я на 30 календарних днів, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 27.03.2015 №527 ОСОБА_4 потребує відпустки за станом здоров'я на 30 календарних днів, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням військової служби.

Факт пов'язаності травми ОСОБА_3 з виконанням обов'язків військової служби встановлений протоколом засідання військово-лікарської комісії Західного регіону №76 від 05.03.2015.

ОСОБА_3 внаслідок отриманих травм під час виконання обов'язків військової служби перебував на лікуванні у неврологічному відділенні ВМКЦ ПнР (в/ч НОМЕР_7 ) з 06.09.2014 по 09.09.2014, що підтверджується виписним епікризом з МКСХ №8473.

ОСОБА_3 внаслідок отриманих травм під час виконання обов'язків військової служби перебував на лікуванні у неврологічному відділенні ВМКЦ ЗР з 10.09.2014 по 24.09.2014, що підтверджується виписним епікризом №10406.

Факт лікування ОСОБА_3 ВМКЦ ЗР з 09.02.2015 по 16.02.2015 підтверджується випискою №1773 з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого.

Наказом командира військової частини ПП НОМЕР_3 від 25.09.2015 №206 прапорщик ОСОБА_3 звільнений в запас за пунктом “є” (у зв'язку з вислугою встановленого строку військової служби) частини 8 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

У період з 14.08.2018 по 18.08.2018 ОСОБА_3 перебував на лікуванні у неврологічному відділенні КНП ЛОР “ЛОГВВ та ім. Ю.Липи”, що підтверджується випискою-епікризом з медичної карти №6488.

У період з 19.08.2019 по 28.08.2019 ОСОБА_3 перебував на лікуванні у Львівському обласному медичному центрі превенції та терапії узалежнень, що підтверджується відповіддю вказаного центру від 17.03.2021 №260. Діагноз: розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю. Стан абстиненції з делірієм та судомами. Діагноз встановлено вперше, на обліку в медичному центрі не перебував.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8 від 30.04.2020.

Відповідно до довідки про причину смерті та лікарського свідоцтва про смерть №101/20 від 28.04.2020 причиною смерті ОСОБА_3 стала епілепсія.

21.05.2020 законний представник позивача звернулася до відповідача із заявою про встановлення йому статусу члена сім'ї загиблого учасника АТО - батька, та визначення причинного зв'язку поранення, травма, контузія і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках і його смерті.

Згідно з роз'ясненням 16 Регіональної військово-лікарської комісії від 11.06.2020 №439, яке позивач отримав 20.10.2020, основною причиною смерті батька позивача є епілепсія внаслідок вживання алкоголю, а не захворювання, отримане під час захисту Батьківщини.

Не погоджуючись з вказаним роз'ясненням, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.

Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачена низка пільг для членів сім'ї загиблих учасників АТО, смерть яких настала внаслідок травм, отриманих під час виконання обов'язків військової служби.

Відповідно до абзацу 7 пункту 1.3 Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затверджене наказом міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402) основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема, визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Згідно з пунктом 2.4.5 Положення №402 ВЛК регіону має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I зазначеного Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових (цивільних) лікувальних закладах, військових частинах;

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;

перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових (цивільних) лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;

направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;

витребовувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали адміністративного розслідування, дізнання, судового розгляду, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови;

залучати для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів-спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець;

приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК);

перевіряти у військових комісаріатах, органах (закладах) охорони здоров'я Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), областей, міста Києва, на території регіону організацію та стан лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, результати перевірок доповідати керівникам територіальних командувань та керівникам органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2.4.10 Положення №402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Пунктом 21.30 Положення №402 передбачено, що Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті приймається в одному з формулювань, вказаних у пунктах 21.5, 21.6 розділу II Положення.

Відповідно до пункту 21.5 Положення №402 Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:

а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини” - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.

При ураженнях, зумовлених дією ДІВ, КРП, джерел ЕМП, ЛВ, мікроорганізмів I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також токсичних речовин, які виникають у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби, приймається постанова - "Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби".

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, передбачених частиною 3 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

в) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.

г) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.

Зазначена постанова приймається також, коли наявне захворювання за зазначений період служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби. Постанова в такому формулюванні приймається при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях, за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з країни, де велись бойові дії, або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період участі в бойових діях.

ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.

Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.

Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.

д) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні

е) "Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, не діагностовані при призові (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу), і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.

Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв), якщо вони одержані до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом і військова служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва) і придатність до військової служби.

є) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН" - якщо поранення (контузія, травма, каліцтво) отримане військовослужбовцем при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велись бойові дії, і він визнаний учасником бойових дій.

ж) "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН" - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де велись бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій, за період служби у складі миротворчого контингенту досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності і він визнаний учасником бойових дій.

Постанова в такому формулюванні приймається при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях, за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з країни, де велись бойові дії, або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН.

з) "Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби у складі Миротворчих Сил ООН" - якщо захворювання виникло у військовослужбовця при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велись бойові дії, або захворювання, що виникло до виконання миротворчих операцій Місії ООН, за період служби у складі миротворчого контингенту досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

и) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі миротворчого персоналу" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час виконання обов'язків військової служби у складі миротворчого персоналу.

к) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) отримано військовослужбовцем під час виконання миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, де не велись бойові дії.

Згідно з пунктом 21.6. Положення №402 при встановленні причинного зв'язку захворювань військовослужбовців з аварією на Чорнобильській АЕС та інших ядерних об'єктах, учасників ядерних випробувань і випробувань ядерної зброї та тих, що брали участь у складанні ядерних боєприпасів і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, постанови приймаються у формулюваннях (наявність посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії (постраждалого від наслідків аварії) на Чорнобильській АЕС відповідної категорії при встановленні причинного зв'язку обов'язкова):

а) "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" - якщо захворювання виникли у період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, загострились або ускладнились, призвели до інвалідності чи смерті у строки, передбачені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 травня 1997 року № 150 "Про затвердження нормативних актів щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 вересня 1997 року за № 448/2252, (далі - наказ МОЗ України від 17 травня 1997 року № 150), і військовослужбовець, колишній військовослужбовець має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

б) "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об'єкті" - якщо військовослужбовець, колишній військовослужбовець брав участь у ліквідації аварії на ядерних об'єктах (АЕС, ядерних енергетичних установках, ядерних реакторах тощо), крім аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого в нього виникли захворювання у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17 травня 1997 року № 150, і має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

в) "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї" - якщо військовослужбовець, колишній військовослужбовець брав участь у випробуванні ядерної зброї, бойових радіоактивних речовин, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, внаслідок чого у нього виникли захворювання у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17 травня 1997 року № 150, і має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У такому самому формулюванні приймаються постанови про причинний зв'язок захворювань у осіб, які брали участь у складанні ядерних боєприпасів і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань.

г) "Захворювання, ТАК, пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби" - якщо захворювання військовослужбовця, визнаного постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби в зонах підвищеного радіаційного забруднення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, які визначаються Кабінетом Міністрів України, виникли у період проходження військової служби в зазначених зонах, загострились або ускладнились, призвели до інвалідності або смерті у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17 травня 1997 року № 150.

Суд встановив, що 21.05.2020 законний представник позивача звернулася до відповідача із заявою про встановлення йому статусу члена сім'ї загиблого учасника АТО - батька, та визначення причинного зв'язку поранення, травма, контузія і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках і його смерті.

За результатами розгляду вказаної заяви відповідач підготував роз'яснення від 11.06.2020 №439, згідно з яким основною причиною смерті батька позивача є епілепсія внаслідок вживання алкоголю, а не захворювання, отримане під час захисту Батьківщини.

З аналізу встановлених обставин справи та наведених нормативних положень вбачається, що відповідно до пункту 21.30 Положення №402 за результатами розгляду заяви позивача відповідач зобов'язаний був прийняти постанову про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті, яка приймається в одному з формулювань, вказаних у пунктах 21.5, 21.6 розділу II Положення №402.

Роз'яснення відповідача від 11.06.2020 №439 не відповідає вимогам, викладеним у пунктах 21.5, 21.6 розділу II Положення №402, а тому не може вважатися постановою про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті.

Суд зазначає, що пунктом 2.4.10 Положення №402 передбачена можливість оскарження постанови ВЛК регіонів у судовому порядку. Роз'яснення відповідача від 11.06.2020 №439 не є рішенням суб'єкта владних повноважень за результатом розгляду заяви позивача про надання встановлення йому статусу члена сім'ї загиблого учасника АТО-батька, та визначення причинного зв'язку поранення, травма, контузія і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках і його смерті, яке може бути оскаржене в судовому порядку. Тому в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним і скасування вказаного роз'яснення необхідно відмовити повністю.

Водночас, суд враховує, що відповідач не прийняв жодного рішення, передбаченого Положенням №402 за результатами розгляду заяви позивача (постанови про встановлення наявності чи відсутності причинного зв'язку), а відтак, допустив протиправну бездіяльність.

Керуючись частиною 2 статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне для ефективного поновлення порушеного права позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність 16 Регіональної військово-лікарської комісії щодо розгляду заяви законного представника позивача від 11.03.2020 про визначення причинного зв'язку поранення, травми, контузії і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках, і його смерті.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання 16 Регіональної військово-лікарської комісії повторно розглянути заяву законного представника позивача та скласти висновок про пов'язаність смерті ОСОБА_3 із захистом Батьківщини під час виконання обов'язків військової служби відповідно до наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України”, суд зазначає таке.

З огляду на те, що відповідач не виконав свого обов'язку щодо прийняття постанови, передбаченої пунктом 21.30 Положення №402, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути заяву законного представника позивача від 11.03.2020 про визначення причинного зв'язку поранення, травми, контузії і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках, і його смерті, та прийняти постанову про наявність чи відсутність відповідного причинного зв'язку.

З таких підстав, згадану позовну вимогу необхідно задовольнити частково.

Суд також зазначає, що у зв'язку із встановленими обставинами, оцінка доводам позивача щодо наявності підстав для висновку про пов'язаність смерті ОСОБА_3 із захистом Батьківщини, не надається. Суд вправі оцінювати такі доводи лише після прийняття відповідачем відповідної постанови.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність 16 Регіональної військово-лікарської комісії щодо розгляду заяви ОСОБА_2 законного представника ОСОБА_1 про визначення причинного зв'язку поранення, травми, контузії і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках, і його смерті.

Зобов'язати 16 Регіональну військово-лікарську комісію розглянути заяву ОСОБА_2 законного представника ОСОБА_1 про визначення причинного зв'язку поранення, травми, контузії і захворювання ОСОБА_3 , яке він отримав під час антитерористичної операції в 2014-2016 роках, і його смерті, та прийняти постанову про наявність або про відсутність відповідного причинного зв'язку.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 18 листопада 2021 року.

Суддя А.Г. Гулик