18 листопада 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/13/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 у січні 2019 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2019 року у справі №340/13/19 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , виходячи з 89 % відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Вказане рішення суду набрало законної сили 12.03.2019 року. Суд 20.03.2019 року видав позивачу виконавчий лист №340/13/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , виходячи з 89 % відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
До суду 15.11.2021 року надійшла заява ОСОБА_1 , у якій він просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у цій справі та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати у встановлений судом строк звіт про його виконання в частині нарахування та виплати йому пенсії за період з 01.04.2019 року по теперішній час.
В обґрунтування цієї заяви ОСОБА_1 вказав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при перерахунку його пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №112/1 від 13.01.2021 року, проведеному з 01.04.2019 року, та подальшій виплаті перерахованої пенсії знову зменшено відсоткове значення розміру його пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення. Наполягає, що рішення суду від 08.02.2019 року у справі №340/13/19 відповідачем на даний час не виконується, а зобов'язання щодо виплати йому пенсії у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення проігноровано з 01.04.2019 року.
Розглядаючи вказану заяву, суд дійшов до таких висновків.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Згідно з частинами 2, 4 статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 8 статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Аналіз зазначених норм свідчить, що КАС України передбачає такі види судового контролю за виконанням судового рішення: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (стаття 382 КАС України), визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України), оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, вчинених при примусовому виконанні рішення суду (стаття 287 КАС України).
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року у справі №806/2143/15 вказав, що зазначені правові норми КАС України (статті 382, 383) мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Суд зазначає, що предметом спору у справі №340/13/19 були дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача за вислугу років, призначеної та виплачуваної у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення, до 70% відповідних сум грошового забезпечення, які вчинені у березні 2018 року при перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату №ФГ-37007 від 08.03.2018 року. Суд визнав такі дії протиправними та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018 року, виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Позивач у своїй заяві про встановлення судового контролю не посилається на факт невиконання цього судового рішення, натомість вказує, що це рішення суду не було враховано відповідачем при подальшому перерахунку його пенсії, вчиненому у липні 2021 року на виконання судових рішень в адміністративній справі №340/214/21.
Так, предметом спору у справі №340/214/21 була правомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підстави оновленої довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №112/1 від 13.01.2021 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року у справі №340/214/21, зміненим постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.06.2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №112/1 від 13.01.2021 року, з урахуванням виплачених сум.
Виконуючи це судове рішення, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у липні 2021 року здійснило з 01.04.2019 року перерахунок пенсії позивача, призначеної йому за вислугу років, та обчислило її основний розмір, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №112/1 від 13.01.2021 року.
Наведене свідчить, що спір між сторонами виник на стадії виконання судового рішення в адміністративній справі №340/214/21. Тому позивач, який не погоджується з рішеннями та діями, вчиненими відповідачем при виконанні цього судового рішення, вправі ініціювати встановлення судового контролю у справі №340/214/21 за правилами статті 383 КАС України.
Підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №340/13/19 відповідно до статті 382 КАС України суд не вбачає, тому відмовляє позивачу у задоволенні його заяви.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 382 КАС України, суд -
1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі відмовити.
2. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш