Постанова від 19.11.2021 по справі 425/2999/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2021 року Провадження № 3/425/1361/21

Справа № 425/2999/21

місто Рубіжне Луганської області

Рубіжанський міський суд Луганської області у складі головуючого - судді Коваленка Дениса Сергійовича, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; працює на посаді головного бухгалтера ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ЗОРЯ»; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ),

ВСТАНОВИВ:

До Рубіжанського міського суду Луганської області, 29 вересня 2021 року надійшов протокол № 2/12-32-09-03 від 22 вересня 2021 року про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом - КУпАП), з матеріалами.

Аргументи держави Україна, в особі головного державного ревізора-інспектора відділу адміністрування акцизного податку, обслуговування акцизних складів, та податкових постів, контролю за обігом марки акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Луганській області Щоткіною Ольгою Миколаївною, яка склала протокол відносно ОСОБА_1 полягали у тому, що ОСОБА_2 при проведенні камеральної перевірки, вчинив правопорушення шляхом несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку, а саме: п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року, що було зафіксовано актом від 17.08.2021 року № 2227/12-32-09-03/36999957. А за це передбачена адміністративна відповідальність частиною 1 статті 163-1 КУпАП.

Позиція ОСОБА_1 . вину не визнав, у поданій заяві просив розглянути справу без його участі.

Оцінка суду.

Положення пункту 22 частини 1 статті 92 Конституції України гарантують, що виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них.

Законодавство України про адміністративні правопорушення складається з Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом - КУпАП) та інших законів України (стаття 2 КУпАП).

Положеннями частини 1 статті 163-1 КУпАП передбачено, що відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, є адміністративним правопорушенням.

Положення частини 1 статті 9 КУпАП передбачають, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Отже, склад будь-якого адміністративного правопорушення, що передбачене законом, характеризується єдністю чотирьох елементів: об'єкт і об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона. При цьому, не доведення або відсутність в діянні конкретної особи будь-якого з цих елементів, виключає склад відповідного правопорушення, а значить і адміністративну відповідальність за вчинення такого діяння.

При цьому суд враховує та застосовує частину 1 статті 14 КУпАП, якою прямо вказується на те, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил ... , забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Таким чином, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-1 КУпАП (в контексті складеного і переданого в суд протоколу) є виключно та посадова особа підприємства, до службових обов'язків якої, входить своєчасне подання податкової звітності з акцизного податку.

Отже визначальним, для вирішення питання про наявність складу правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-1 КУпАП, в діянні будь-якої посадової особи, є встановлення кола її службових обов'язків на підставі відповідних доказів.

В силу положень частини 1 статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. А згідно з частиною 2 цієї статті, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

Таким чином, саме головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування акцизного податку, обслуговування акцизних складів, та податкових постів, контролю за обігом марки акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Луганській області, яка склала протокол повинна була зібрати і надати суду докази того, що саме ОСОБА_1 є тією посадовою особою, до кола службових обов'язків якої входить подання податкової звітності з акцизного податку.

Але надані особою, яка склала протокол, докази у їх сукупності (а.с.1-5) не підтверджують такий факт.

Відтак, в діянні ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 163-1 КУпАП, оскільки головним державним ревізором-інспектором не доведено, що він був суб'єктом цього правопорушення.

При цьому суд відзначає, що обов'язок суду (у справах про адміністративні правопорушення) перевірити чи є в діянні людини усі ознаки того складу адміністративного правопорушення, у вчиненні якого його звинувачує особа, яка склала протокол, і здійснити це, суд може тільки на підставі наданих йому доказів, і тільки в межах вже здійсненої особою, яка склала протокол, кваліфікації. І якщо склад адміністративного правопорушення, в діянні конкретної людини не підтверджується доказами, навіть хоча би одна ознака не підтверджується, суд повинен справу закрити.

В силу положень частини 2 статті 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

А згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.

Висновок суду.

Оскільки в діянні ОСОБА_1 , склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 1 статті 163-1 КУпАП відсутній, провадження у цій справі слід закрити.

Оцінка і висновок суду щодо судового збору.

Відповідно до положень статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. А оскільки суд закрив провадження у справі, судовий збір стягненню не підлягає.

Отже, керуючись статтями 1, 2, 7, 8, 9, 10, 17-24, 26, 27, 33-38, 40-1, 173, 221, 245-253, 254-255, 268, 271, 276, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298-300, 304, 305, 306 КУпАП, суд,

ВИРІШИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; працює на посаді головного бухгалтера ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ЗОРЯ»; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) - закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом 10 (десяти) днів, з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги у вказаний строк, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення.

Копію постанови направити ОСОБА_1 , а також до Головного управління Державної податкової служби у Луганській області.

Суддя Д.С.Коваленко