Справа № 347/1566/21
19.11.2021 м. Косів
Суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Гордій В.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
10.08.2021 року до суду поступив протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №231660 від 10.08.2021 року, згідно якого 10.08.2021 року близько 10.05 год. в с. Смодна, по вул. Незалежності, Косівського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Шкода Октавія», номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, однак, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнав та суду пояснив, що 10.08.2021 року близько 10.05 год. транспортним засобом не керував. Того дня за кермом його автомобіля був ОСОБА_2 , з яким вони поїхали на авто мийку щоб помити автомобіль. Однак одразу за ними під?їхали працівники поліції і почали стверджувати, що за кермом був саме він і на його заперечення не реагували. А тому з протоколом він не згідний і вину не визнає.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідка, та вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення, 10.08.2021 року щодо ОСОБА_1 було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.1), відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В силу вимог п. 6 та п.7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться:
1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
2) лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Тобто, у відповідності до ст.266 КУпАП та вимог Інструкції, якщо у разі зупинки транспортного засобу у працівника поліції є підстави вважати, що водій даного т/з перебуває у стані сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, то: або поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом застосовуючи технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків, або такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як передбачено статтею 251 КУпАП, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і відеозапису, а також іншими документами.
Для встановлення обставин справи, судом неодноразово викликався інспектор, який складав вказаний протокол, який в суд не з?явився, а також викликалися свідки зазначені в протоколі інспектора, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які на виклики суду не з"явилися, що викликає у суду сумнів у присутності даних свідків при фіксуванні працівником поліції вказаного правопорушення.
Також, судом було допитано свідка ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя с. Вербовець, Косівського району), який підтвердив суду, що за кермом автомобіля марки «Шкода Октавія», іноземний номерний знак НОМЕР_2 10.08.2021 року перебував саме він, а не ОСОБА_1 . Після зупинення працівниками поліції вказаного автомобіля він постійно перебував там. Будь-яких свідків, крім їх двох і декількох працівників поліції, на місці події не було.
Окрім цього, судом було оглянуто долучений до протоколу про адміністративне правопорушення диск DVD-R, на якому міститься два відеофайли. При перегляді вказаних відеофайлів видно, що працівники поліції переслідують автомобіль марки «Шкода Октавія», іноземний номерний знак НОМЕР_2 . Вказаний автомобіль з?їхав з головної догори на грунтову, і зупинився на території поблизу нежитлової будівлі. На цьому відеозапис переривається і встановити водія вказаного автомобіля неможливо. На іншому відеофайлі видно як ОСОБА_1 відмовляється від походження огляду на стан сп?яніння наполягаючи, що він не водій і за кермом не перебував. При цьому, на відеозаписі видно кілька працівників поліції, самого ОСОБА_1 та ще одного чоловіка, яким є ОСОБА_5 .
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу - ч.2 ст.251 КУпАП.
А відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, зважаючи на вищенаведене, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, після всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до переконання про відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
А тому, зважаючи на вищенаведене, приходжу до висновку, що працівниками поліції не було зібрано належних доказів про наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, що дає суду підстави для закриття провадження у даній справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 9, 247, 266, 280, 283-284 КУпАП,-
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: В.І. Гордій