Справа № 909/1240/19
про розгляд грошових вимог
16.11.2021 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Руда Г. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (вх. № 14360/21 від 25.08.2021) про визнання грошових вимог до боржника в розмірі 413 559, 87 гривень, у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія",
за участі:
від кредитора - Головного управління ДПС в Івано-Франківській області: Довган Оксани Василівни,
ліквідатор Захарко Іван Ігорович: в судове засідання не з'явився,
інші учасники у справі про банкрутство в судове засідання не з'явилися.
у провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія". 18.11.2020 суд визнав банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія" та відкрив ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців (до 18.11.2021). Ліквідатором банкрута призначив арбітражного керуючого Захарка І. І.
25.08.2021 за вх. № 14360/21 на адресу суду поступила заява Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання грошових вимог в розмірі 413 559, 87 гривень.
21.09.2021 ухвалою суд залишив заяву без руху та встановив строк для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали суду від 21.09.2021, від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшло клопотання (вх. № 16613/21 від 21.10.2021) про долучення до матеріалів справи доказів сплати судового збору.
Ухвалою суду від 26.10.2021 заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання грошових вимог до боржника в розмірі 413 559, 87 гривень (вх. № 14360/21 від 25.08.2021) призначено до розгляду в судовому засіданні на 16.11.2021.
08.11.2021 до канцелярії суду від ліквідатора Захарка І. І. надійшов письмовий звіт (вх. № 17642/21) про надіслані кредиторам повідомлення про результати розгляду грошових вимог, у якому останній зазначив, що ліквідатор ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" Захарко І. І. визнає вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області в розмірі 418 099, 87 гривень, які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів у наступній черговості: 1 черга - 4 540, 00 гривень, 3 черга - 348 483, 67 гривень, 6 черга - 65 076, 20 гривень.
08.11.2021 за вх. № 17646/21 до канцелярії суду від ліквідатора Захарка І. І. надійшло клопотання про проведення судового засідання за його відсутності.
Присутня в судовому засіданні 16.11.2021 представник кредитора заявлені вимоги підтримала.
Розглянувши заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання поточних кредиторських вимог до боржника, суд дійшов висновку про наявність підстав для їх визнання з огляду на таке.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
В силу приписів статей 13, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом, належними та допустимими доказами.
Суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству. Спеціальне законодавство про банкрутство визначає особливий порядок розгляду грошових вимог кредитора у процедурі банкрутства шляхом їх визнання (відхилення) внаслідок розгляду по суті.
В силу статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства, кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
Приписами абзацу 6 частини 2 статті 34 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що, до заяви кредитора - контролюючого органу, уповноваженого відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, іншого органу, який відповідно до закону здійснює контроль за справлянням інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості.
Так, кредитор зазначає, що станом на момент звернення до суду з даною заявою за ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" обліковується податковий борг в сумі 413 559, 87 гривень по податку на додану і вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Даний податковий борг виник на підставі:
- податкового повідомлення-рішення № 0001420501 від 03.03.2020, згідно якого
сума податкових зобов'язань становить - 121 666, 00 гривень, сума штрафних санкцій
становить - 60 834, 00 гривень;
- 226 817, 67 гривень, які виникли на підставі самостійно поданої платником податкової декларації з податків у на додану вартість від 19.11.2020;
- 4 242, 20 гривень пені, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів.
Податкове повідомлення-рішення № 0001420501 від 03.03.2020 винесене на підставі позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2019 по 31.12.2019, з податку на прибуток за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, з екологічного податку за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, за результатами якої складено акт від 05.02.2020 № 92/09-19-05-01/38162272.
ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" зверталося з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.03.2020 № 0001420501.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі № 300/1293/20 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "'Станіславська теплоенергетична компанія" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.03.2020 № 0001420501 - відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суд від 05.07.2021 по справі № 300/1293/20 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія" залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 у справі № 300/1293/20 - без змін.
При цьому, суд звертає увагу, що частиною 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з нормами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
У разі нарахування суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, здійснюється нарахування пені (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) у порядку та строки, встановлені статтею 129 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Приписами пункту 54.5 статті 54 Податкового кодексу України визначено що, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
В абзаці 4 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України зазначено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відтак, зважаючи на вказані законодавчі положення та встановлені обставини справи, суд зазначає, що визначені Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області в заяві про визнання грошових вимог суми грошових зобов'язань є узгодженими.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
З врахуванням викладеного, несплачені у встановлені законодавством строки, суми податкового зобов'язання набули статусу податкового боргу.
Згідно з частиною 1 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 4 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства, для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Ухвалою суду від 16.12.2019 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія".
Постановою від 18.11.2020 суд визнав банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія" та відкрив ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців (до 18.11.2021).
Відповідно до частини 4 статті 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Водночас судом встановлено, що податковий борг в розмірі 413 559, 87 гривень виник на підставі позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2019 по 31.12.2019, з податку на прибуток за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, з екологічного податку за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства за період з 01.07.2019 по 30.09.2019, за результатами якої складено акт від 05.02.2020 № 92/09-19-05-01/38162272, самостійно поданої платником податкової декларації з податку на додану вартість від 19.11.2020 та нарахованої пені за несвоєчасну сплату платежів, що обліковується в ІКП платника.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія" перед Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області підтверджена долученими кредитором до матеріалів заяви копією податкового повідомленням-рішення № 0001420501 від 03.03.2020, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі № 300/1293/20, довідкою про суму податкового боргу, копією податкової декларації з податку на додану вартість від 19.11.2020, витягом з ІКП по платежу податок на додану вартість (том 9, а. с. 128 - 139).
При цьому судом враховано, що кредиторські вимоги були розглянуті ліквідатором Захарком І. І. та повністю визнаються ним у вказаному розмірі, що підтверджується відповідним письмовим звітом ліквідатора про надіслані кредиторам повідомлення про результати розгляду грошових вимог вх. № 17642/21 від 08.11.2021 (том 11, а. с. 24 - 28).
З огляду на обґрунтованість заяви про визнання кредиторських вимог Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (вх. № 14360/21 від 25.08.2021), Господарський суд дійшов до висновку щодо наявності підстав для визнання кредиторських вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія" на загальну суму 413 559, 87 гривень (348 483, 67 гривень - основний платіж, 60 834, 00 гривень - штрафні санкції, 4 242, 20 гривень - пеня).
В той же час, суд звертає увагу ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія", що Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області за подання до суду заяви про визнання грошових вимог до боржника в розмірі 413 559, 87 гривень сплачено судовий збір в розмірі 4 540, 00 гривень (платіжне доручення № 2458 від 07.09.2021), який необхідно включити до реєстру вимог кредиторів.
Керуючись статтями 1, 2, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України
1. Заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківіській області (вх. № 14360/21 від 25.08.2021) про визнання грошових вимог до боржника в розмірі 413 559, 87 гривень - задовольнити.
2. Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківіській області в розмірі 413 559, 87 гривень, з яких: 348 483, 67 гривень - основний платіж, 60 834, 00 гривні - штрафні санкції, 4 242, 20 гривень - пеня.
3. Ліквідатору Захарку І. І. внести вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківіській області до реєстру вимог кредиторів боржника.
4. Ухвала набирає законної сили 30.06.2021 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги в строки, визначені статтею 256, частиною 4 розділу Х Господарського процесуального кодексу України.
5. Повний текст ухвали складено - 19.11.2021.
Суддя В. В. Михайлишин