Справа № 323/3195/21
Провадження № 3/323/1154/21
18.11.2021 р.м. Оріхів
Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Фісун Н.В., розглянувши матеріал, що надійшов з ВП №2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживає за адресою: АДРЕСА_1
-за ч.1 ст. 44 КУпАП, -
До Оріхівського районного суду Запорізької області надійшли матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 ч.1 ст.44 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
В порушення вимог ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ 833560 від 13.11.2021 року не зазначені повні відомості про особу правопорушника, а саме не вказано чи працює правопорушник, якщо працює- місце роботи, посада.
Частина 1 ст. 44 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Таким чином, Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення одночасно передбачено відповідальність за незаконне зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, а тому з огляду на норму ч. 2 ст. 9 КУпАП особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності лише при наявності постанови про закриття кримінального провадження по такому факту, у зв'язку із відсутністю в діях цієї особи складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 309 Кримінального кодексу України.
Згідно із ст. 284 КПК України у випадку встановлення відсутності в діянні певної особи складу кримінального правопорушення, слідчий, прокурор приймає постанову про закриття кримінального провадження.
Таким чином, єдиним та допустимим доказом відсутності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, може бути постанова слідчого чи прокурора про закриття провадження у справі, яка до матеріалів справи не долучена.
Без надання доказів щодо закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_1 за зазначеними вище подіями, які мали місце 13.10.2021 року, розгляд справи про адміністративне правопорушення окрім того буде порушувати положення ст. 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Також, відповідно до ч. 5 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Таким чином, лише на підставі наявної в матеріалах справи копії постанови про закриття кримінального провадження суд зможе встановити граничний строк накладення адміністративного стягнення.
До протоколу про адміністративне правопорушення відного ОСОБА_1 долучено витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про внесення відомостей за ч. 1 ст. 309 КК України, номер кримінального провадження 12021087210000348.
Проте, у матеріалах справи відсутні докази винесення постанови про закриття вказаного кримінального провадження.
Зазначені недоліки є істотними та унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті та прийняття рішення судом.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки, без усунення вказаних порушень, які були допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, неможливо всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом, тому адміністративна справа щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.44 КУпАП підлягає поверненню органу (посадовій особі), який його склав, для належного оформлення з дотриманням вимог Закону.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Адміністративну справу щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.44 КУпАП повернути до ВП №2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області Н.В. Фісун