Справа № 419/1838/21
Провадження № 3/419/971/2021
28.08.2021 року суддя Новоайдарського районного суду Луганської області Іванова О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла від заступника начальника Щастинського РВП ГУНП в Луганській області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, пенсіонера, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 639182, складеним 30 травня 2021 року ст. ДОП СДОП Щастинського РВП ГУНП в Луганській області капітаном поліції Тарасенко О.В., про те, що ОСОБА_1 29.05.2021 року приблизно о 19.00 годин скоїв домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 , висловлювався нецензурною лайкою, принижував людську гідність, штовхав та хватав, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
До протоколу додано: протокол № 305 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 29.05.2021 року, письмові пояснення ОСОБА_1 , заява ОСОБА_1 , письмові пояснення ОСОБА_2 та копія паспорта ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Враховуючи вимоги ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
На підставі цих вимог закону, а також ст. 251, 252 КУпАП суд у постанові повинен навести докази вини особи у вчиненні правопорушення та дати їм належну оцінку в їх сукупності.
Постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдано шкода фізичному або психологічному здоров'ю потерпілого.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Відповідно до положень Закону України «Про запобігання та протидію домашньому, насильству» від 07.12.2017 року №2229-УШ домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Положеннями Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству визначено, що психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Таким чином, підлягає обов'язковому з'ясуванню характер вчиненого насильства та наслідки у виді завдання чи можливості завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, є обов'язковою складовою об'єктивної сторони цього адміністративного правопорушення. Лише за наявності цих даних можливо зробити висновок про наявність особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП у виді здійснення насильства у сім'ї.
Між тим, із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що обставини завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілих під час провадження у цій справі не з'ясовувались, у протоколі про адміністративне правопорушення ці наслідки зазначені не були. Наведене вказує на те, що в ході провадження у цій справі особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення фактично не було встановлено події адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , останній з 28.05.2021 року вживав алкогольні напої так як було свято «Прикордонника». 29.05.2021 року з ранку теж почав вживати алкоголь. Протягом дня з дружиною були сварки. 29.05.2021 року о 19.00 годин прийшов додому з пляшкою горілки, коли вийшов до кухні то дружина вилила горілку та налила воду в пляшку з під горілки. Він не стерпів такого приниження та почав ображати дружину нецензурними словами та штовхав, хапав. В цей момент дружина вдарила його по голові пляшкою з під горілки та розбила голову. Дружина одразу викликала швидку допомогу. Претензій до дружини він не має, від проходження СМЕ відмовляється.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 , вона пояснила, що її чоловік є прикордонником, так як раніше служив. 28.05.2021 року чоловік вживав алкогольні напої у зв'язку із святом. 29.05.2021 року чоловік зранку вживав алкоголь. Приблизно о 19.00 годин, чоловік, будучи в стані алкогольного сп'яніння, прийшов додому та приніс із собою пляшку горілки. Чоловік був дуже агресивний та провокував на сварку. Пияцтво чоловіка їй набридло та вона вилила горілку і налила звичайної води. Коли чоловік випив та помітив, що там вода, а не алкоголь, то почав її штовхати, сильно лаявся. Вона дуже злякалась та з переляку вдарила чоловіка пляшкою по голові, після чого в нього пішла кров та вона викликала швидку.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що обставини завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілих під час провадження у цій справі не з'ясовувались, у протоколі про адміністративне правопорушення ці наслідки зазначені не були. Наведене вказує на те, що в ході провадження у цій справі особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення фактично не було встановлено події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення не розкрита суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу. Суб'єктивна сторона правопорушення в протоколі не розкрита. Не дано оцінки діям ОСОБА_2 по відношенню до чоловіка ОСОБА_1 .
Свідки правопорушення не зазначені.
Інших доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП суду не надано.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Судом вичерпано можливості отримання інших доказів, а наявні у справі докази, які досліджені під час розгляду справи не доводять факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст.247КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з вищевикладеного вважаю, що у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП відсутній склад адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 173-2 ч. 1, 245, 247, 251, 252, 254, 280 283-285 КУпАП суддя, -
постановив:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Луганського апеляційного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Суддя: О.М.Іванова