справа № 208/8478/21
№ провадження 3/208/3533/21
13 жовтня 2021 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Івченко Т.П., розглянувши матеріали адміністративних справ про адміністративні правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 14.08.2021 Заводським РВ, за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173-2ч1 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 830048 від 16.09.2021 року та серії ВАБ № 540227 від 15.09.2021 року, -
встановив:
В провадження Заводського районного суду м. Дніпродзержинська надійшли 01.10.2021 року адміністративні матеріали про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173-2ч.1 КУпАП, протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 830048 від 16.09.2021 року справа № 208/8478/21 провадження № 3/208/3533/21 та протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 540227 від 15.09.2021 року справа № 208/8479/21 провадження № 3/208/3534/21.
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 830048 від 16.09.2021 року слідує, що 16.09.2021 року о 19.00 годині, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насилля психологічного та фізичного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 , а саме: висловлювався в її бік нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, чим порушив ТЗП АА 195660 від 07.09.2021 року, в якому йому було заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, ТЗП було виписано терміном дії на 10 діб до 17.09.2021 року, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 540227 від 15.09.2021 року слідує, що 15.09.2021 року за місцем свого мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насилля психологічного та фізичного характеру відносно своєї сестри ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: висловлювався в її бік нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, в наслідок чого могла бути заподіяна шкода її психологічному здоров'ю, вчинивши адміністративне правопорушення передбачене ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року і Протоколи 1,2,4,7,11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.
Згідно практики Європейського Суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п. 21-22 рішення у справі Надточій проти України». П.33 рішення у справі «Гурепка проти України»).
Враховуючи наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, приходжу до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.
Відповідно до ч.1 ст.334 КПК України, матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими ст.217 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
З огляду на те, що ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні декілька правопорушень, суддя вважає необхідним об'єднання справ про адміністративне правопорушення відносно однієї і тієї ж особи, в одне провадження для спільного розгляду.
Керуючись ст. 36 КУпАП, ст.334 КПК України, -
постановив:
Об'єднати в одне провадження адміністративні справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , справу № 208/8478/21 провадження № 3/208/3533/21 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173-2ч1 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 830048 від 16.09.2021 року зі справою № 208/8479/21 провадження № 3/208/3534/21 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173-2ч.1 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 540227 від 15.09.2021 року.
Присвоїти провадженням, єдиний номер справи 208/8478/21.
Справу призначити до розгляду на 12 листопада 2021 року о 08:10 годині.
В судове засідання викликати особу, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Суддя Т.П. Івченко