707/2704/21
3/707/1565/21
12 листопада 2021 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець
за ч. 3 ст. 126 КУпАП,-
До Черкаського районного суду Черкаської області від Відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 495155 від 25 жовтня 2021 року, ОСОБА_1 25.10.2021 року о 21 год. 40 хв. в с. Хутори по вул. Шевченка керував автомобілем Ford Fiesta, державний номерний знак НОМЕР_1 будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортним засобом за постановою від 09.08.2018 № 33506116 ДВС РУЮ, за що відповідальність передбачена ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи.
Згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Дослідивши вказаний адміністративний матеріал, вважаю, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення серія ДПР18 № 495155 від 25 жовтня 2021 року не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, так як в матеріалах справи відсутня постанова від 09.08.2018 № 33506116 ДВС РУЮ.
Указані обставини виключають можливість розгляду даної справи та вирішення питання щодо наявності підстав для притягнення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення до відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП, тому матеріали справи підлягають направленню доВідділу поліцейської діяльності № 1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, для дооформлення.
Верховним Судом України у ч. 5 ст. 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП відповідному органу для належного оформлення.
Також суд доводить до відома, що несвоєчасне виконання органами поліції вимог суду призводить до закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення у суді строків накладення адміністративного стягнення на правопорушників.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП України, суд, -
Матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП - повернути до Відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: В. В. Морозов