Справа №521/16431/21
Номер провадження 3/521/9744/21
16.11.2021 року
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Поліщук І.О. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 паспорт серії НОМЕР_1 виданого Київським РВ УМВС України в Одеській області 19.05.1997 р., ІПН: НОМЕР_2
за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КпАП України, -
До Малиновського районного суду м. Одеси, для розгляду по суті надійшли протоколи та додані до них матеріали відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу № 1061/2021 гр. ОСОБА_1 , будучи особою, яка 20.07.2020 року припиняє діяльність на посаді провідного спеціаліста відділу організаційно-аналітичного та документального забезпечення управління організаційно-аналітичного, документального та адміністративно господарського забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, являючись суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення корупційного правопорушення згідно з п.п. «д» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 16.10.2020 року об 10 годині 58 хвилин, без поважних причин подала, шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями типу «перед звільненням», чим порушила п.1 ч.2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції».
Вказані дії були кваліфіковані за частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу №1062/2021 гр. ОСОБА_1 20.07.2020 року припинила діяльність на посаді посаді провідного спеціаліста відділу організаційно-аналітичного та документального забезпечення управління організаційно-аналітичного, документального та адміністративно господарського забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та являючись суб'єктом декларування та відповідальності за вчинення корупційного правопорушення згідно з п.п. «д» п.1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, типу - «після звільнення» , а саме 06.04.2020 року, чим порушила п.2 ч.2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції».
Вказані дії були кваліфіковані за частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї стягнення відповідно до санкції вказаної статті. Вважав за можливо об'єднати справи відносно ОСОБА_1 в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАПь, визнала.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, заслухавши думку прокурора та пояснення ОСОБА_1 , суд дійшов наступного висновку.
Ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Слід зазначити, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону Украйни «Про запобігання корупції», за яке встановлено, в тому числі, і адміністративну відповідальність.
Так, з матеріалів адміністративних справ вбачається, що наказом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №11/ОС від 20.01.2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду провідного спеціаліста відділу організаційно-аналітичного та документального забезпечення управління організаційно-аналітичного, документального та адміністративно господарського забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 21.01.2020 року. 21.01.2020 року ОСОБА_1 особисто під підпис прийняла присягу державного службовця від 27.04.2020 року ОСОБА_1 було присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до Наказу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №103/ОС від 17.07.2020 ОСОБА_1 було звільнено відповідно до пункту 1 (скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу) частини першої статті 87 Закону України « Про державну службу» з 20.07.2020 року з посади провідного спеціаліста відділу організаційно-аналітичного та документального забезпечення управління організаційно-аналітичного, документального та адміністративно -господарського забезпечення Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи державним службовцем категорії «В», є суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п. «в» п.1 ч.2 ст.3 Закону і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, тож зобов'язана виконувати вимоги Закону в частині обов'язку подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, за формою, що визначається Національним агентством
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону, особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинень діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно частини першої ст. 45 Закону, особі зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (далі - Реєстр) затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово подають до Реєстру документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форм, через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
На виконання зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 була зобов'язана подати відповідні електронні декларації, а саме:
-особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме не пізніше 18.08.2020 р.;
-особа, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинень діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік, тобто, не пізніше 01.04.2021 р., відповідно.
Проте, в порушення вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 03.02.2021, несвоєчасно подала електронні декларації, а саме декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2020 рік подала лише 06.04.2021 року, та декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2020 рік ОСОБА_1 подала 16.10.2020 року
Факти вчинення ОСОБА_1 , адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, дослідивши всі обставини справи про адміністративне правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно п.п. «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець 6 рангу, не своєчасно подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларації: а саме: декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2020 рік, типу «після звільнення» ОСОБА_1 подала лише 06.04.2021 року, та декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2020 рік ОСОБА_1 подала лише 16.10.2020 року, чим порушила вимоги ч.ч. 1,2 ст. 45 Закону, та вчинила правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі викладеного, з урахуванням особи правопорушника, характеру вчинених правопорушень, ступеню його вини, майнового стану, відсутність обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, вважаю, що на правопорушника ОСОБА_2 необхідно накласти адміністративне стягнення з урахуванням ст. 36 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268 КУпАП, п. 1 ч. 1 ст. 12, ч.ч. 1,2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», п. 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» суддя, -
Визнати ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КпАП України.
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420 гривні 40 копійок на користь держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути, внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: І.О. Поліщук