Справа № 946/6436/20
Провадження № 2/946/641/21
16 листопада 2021 року
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Баннікової Н.В.,
при секретарі - Зубенко Л.М.,
розглянувши у спрощеному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ізмаїл цивільну справу за позовом акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за недораховану енергію у розмірі 15 124,89 грн., що виникла внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 (далі - Правила), обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 , згідно особового рахунку № НОМЕР_1 є споживачем структурного підрозділу Ізмаїльського РЕМ АТ «Одесаобленерго», на підставі якого Ізмаїльський РЕМ поставляє електроенергію, а споживач відповідно до ПРРЕЕ повинен здійснювати розрахунки за спожиту електричну енергію. 15.06.2020 року уповноваженими представниками АТ «Одесаобленерго» - керуючись п. 5.1.1. Правил, проводилась перевірка об'єкту споживача за адресою: АДРЕСА_1 , на відповідність споживання електричної енергії Правилам, в ході проведення якої, було виявлено порушення п. 5.5.5 Правил, а саме: «самовільне, повз приладу обліку, підключення електроустановки, токоприймачів та електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю ОСР. Раніше прилад обліку було відімкнено через заборгованість. При контрольному знятті показань приладу обліку дане порушення виявити неможливо». На підставі виявленого порушення Правил під час проведення перевірки уповноваженими представниками АТ «Одесаобленерго» було складено Акт про порушення у присутності відповідача ОСОБА_1 із зауваженнями. Споживача було запрошено на засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил, відповідач на проведення комісії не з'явився. За наслідками засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил №8000553 від 15.06.2020 року було підтверджено факт виявленого порушення, кваліфіковано, що порушення сталося з вини споживача, членами комісії було прийняте рішення, яке оформлене протоколом № 164/2, про нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії у відповідності до Правил та положень про нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії. Відповідачеві поштою було направлено рекомендований лист про проведення комісії, протокол засідання комісії № 164/2 від 09.07.2020 року, розрахунок та рахунок вартості не облікованої електричної енергії на суму 15 124,89 грн. Однак ОСОБА_1 не виконав зобов'язання у повному обсязі у передбачений термін, у зв'язку з чим у АТ «ДТЕК Одеські електромережі» виникла необхідність стягнути вищезазначену вартість необлікованої електричної енергії у судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, сповіщена належним чином, надала суду заяву, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщався належним чином, про причину неявки суд не повідомив, тому суд відповідно до ч.1 ст.280, ч.4 ст.223 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів у зв'язку з відсутністю заперечень проти такого вирішення справи представника позивача.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , згідно особового рахунку № НОМЕР_1 є споживачем структурного підрозділу Ізмаїльського РЕМ АТ «Одесаобленерго», на підставі якого Ізмаїльський РЕМ поставляє електроенергію, а споживач відповідно до ПРРЕЕ повинен здійснювати розрахунки за спожиту електричну енергію, тобто сторони знаходяться у договірних відносинах.
Згідно Акту про порушення № 8000553 від 15.06.2020 року ОСОБА_1 було допущено порушення Правил, а саме: «самовільне, повз приладу обліку, підключення електроустановки, токоприймачів та електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю ОСР. Раніше прилад обліку було відімкнено через заборгованість. При контрольному знятті показань приладу обліку дане порушення виявити неможливо».
09.07.2020 року комісією Ізмаїльського РЕМ було складений протокол №164/2 за розглядом Акту №8000553 від 15.06.2020 та виконаний розрахунок розміру збитків, нанесених споживачем Ізмаїльському РЕМ відповідно до Методики, затвердженої НКРЕ від 04.05.2006 року №562.
Відповідачеві поштою було направлено рекомендований лист про проведення комісії, протокол засідання комісії № 164/2 від 09.07.2020 року, розрахунок та рахунок вартості не облікованої електричної енергії на суму 15 124,89 грн.
На даний час вказана сума відповідачем не сплачена.
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи відшкодовується в повному обсязі особою яка її завдала.
Статтями 26, 27 Закону України від 16.10.1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику», встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією. Правопорушеннями в електроенергетиці, є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, порушення правил користування енергією тощо.
Пунктом 42 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1357 від 26.07.1999 року (далі по тексту - Правила) передбачено, що споживачі електричної енергії зобов'язані: дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об'єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; надавати розрахункові документи на вимогу представників енергопостачальника для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показанням приладу обліку, узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності та інше.
Згідно п. 48 Правил у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку споживач несе відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 53 Правил визначено, що у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ. У разі відмови споживача від сплати вартості не облікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника.
Відповідно до п.3 Правил споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і електропостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією і укладається на три роки. Договір про користування електричною енергією вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не заявила про розірвання договору або про внесення до нього змін.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем було вчинено порушення Правил, яке спричинило понесення позивачем відповідних збитків, які відповідач в добровільному порядку не відшкодував, тому суд вважає за необхідне задовольнити позов АТ «ДТЕК Одеські електромережі» та стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією в розмірі 15 124,89 грн.
У відповідності до вимог ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265, 280-289 ЦПК України, -
Позовні вимоги акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації фізичної особи: АДРЕСА_1 ), на користь акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі», на поточний рахунок: НОМЕР_3 в ТВБВ Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 328845, код ЄДРПОУ 00131713, вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією в розмірі 15 124,89 (п'ятнадцять тисяч сто двадцять чотири гривні вісімдесят дев'ять копійок) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації фізичної особи: АДРЕСА_1 ) на користь акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі», на поточний рахунок: НОМЕР_3 в ТВБВ Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 328845, код ЄДРПОУ 00131713 судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві гривні) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно:
Суддя: Н.В.Баннікова