Справа № 609/1345/21
3/609/628/2021
18 листопада 2021 року суддя Шумського районного суду Тернопільської області Катерняк О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП ГУНП України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянки України, паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , тимчасово не працюючої,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
18 листопада 2021 року до Шумського районного суду Тернопільської області надійшло сім протоколів про адміністративне правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 .
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476916 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 12 жовтня 2021 року близько 20 години 00 хвилин вчинила за місцем спільного проживання домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476917 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 13 жовтня 2021 року о 03 годині 00 хвилин за місцем спільного проживання вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476918 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 14 жовтня 2021 року близько 01 години 20 хвилин за місцем спільного проживання вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476919 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 21 жовтня 2021 року близько 23 години 50 хвилин за місцем спільного проживання вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476920 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 22 жовтня 2021 року близько 15 години 40 хвилин за місцем спільного проживання вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 732801 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 31 жовтня 2021 року близько 23 години 00 хвилин за місцем спільного проживання вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 732802 від 12.11.2021р., вбачається, що гр. ОСОБА_1 11 листопада 2021 року близько 16 години 00 хвилин за місцем спільного проживання вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , що виразилося в тому, що гр. ОСОБА_1 не впускала до будинку гр. ОСОБА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні данного правопорушення не визнала, пояснила суду, що шлюб між нею та ОСОБА_2 розірвано понад 10 років тому, вони проживають окремо, ОСОБА_2 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 . Потерпілий зловживає спиртними напоями, приходить до неї додому п'яний в любу годину доби, намагається зайти до будинку, стукає у двері, вночі будить її, однак вона відмовляється відчинити йому двері і впускати в будинок, так як це її власність, а колишній чоловік в цьому будинку не проживає, саме тому ОСОБА_2 постіно викликає працівників поліції.
Суд, роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши її пояснення, дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протоколи та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справ, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
З врахуванням загального визначення поняття адміністративного правопорушення, обов'язковою ознакою будь-якого адміністративного правопорушення є вина особи у його вчиненні (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Відповідно до вимог ст. 252, ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно й об'єктивно дослідити обставини правопорушення і з'ясувати, чи було воно вчинено та чи винна в цьому дана особа.
Матеріали адміністративних протоколів, не дають достатніх підстав та доказів для висновку про винність гр. ОСОБА_1 та наявності в її діях правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідальність за ч.1 ст.173-2 КУпАП наступає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Суб'єктом правопорушення є особа, якій виповнилося 16 років, і яка вчинила насильство до одного із членів своєї сім'ї.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП характеризується умисною формою вини і передбачає наявність прямого умислу правопорушника на спричинення страждань потерпілій стороні. Суб'єктивна сторона правопорушення в протоколах не розкрита.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 4 ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Однак, дослідивши наявні в справі докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476916 від 12.11.2021р.; протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476917 від 12.11.2021р.; протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476918 від 12.11.2021р.; протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476919 від 12.11.2021р.; протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 476920 від 12.11.2021р.; протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 732801 від 12.11.2021р.; протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 732802 від 12.11.2021р.; письмові заяви ОСОБА_1 від 13.10.2021р. та від 11.11.2021р.; письмову заяву ОСОБА_2 від 01.11.2021р.; письмові пояснення ОСОБА_2 від 12.10.2021р., від 01.11.2021р., від 05.11.2021р., від 14.11.2021р.; письмові пояснення ОСОБА_1 від 13.10.2021р., від 28.10.2021р., від 06.11.2021р., від 11.11.2021р.; письмові пояснення ОСОБА_3 від 13.10.2021р.; характеристику за № 54 від 12.10.2021р., надану Великодедеркальською сільською радо. Шумського району Тернопільської області на ОСОБА_1 та пояснення, надані порушницею ОСОБА_1 в судовому засіданні, судом не встановлено обставин, які б свідчили, що діяннями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, могла бути чи була завдана шкода економічного характеру потерпілому ОСОБА_2 .
В судовому засіданні судом не здобуто достатньої кількості належних та допустимих доказів, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених у диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП, які б підпадали під ознаки домашнього насильства, що як наслідок вказує на недоведеність події адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Крім цього, згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З урахуванням викладеного, приходжу до висновку, що вищевказані протоколи про адміністративне правопорушення не є допустимими доказами у справах в розумінні ст. 251 КУпАП, а тому провадження в справах про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 необхідно закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 36, 173-2, 247, 252, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 №609/1345/21, №609/1346/21, №609/1347/21, №609/1348/21, №609/1349/21, №609/1350/21 та №609/1351/21 об'єднати в одне провадження та присвоїти справі №609/1345/21 (провадження № 3/609/628/2021).
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду або через Шумський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя: О. М. Катерняк