ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
17 листопада 2021 року м. Київ № 640/32912/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Адміністрації Державної прикордонної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Державної прикордонної служби України (протокол від 16.10.2015 року №63), в частині постановки позивача та його сім'ї на квартирний облік з 03.08.2006;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України, в особі її житлової комісії, поновити позивача та його сім'ю на квартирному обліку у загальній черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов, з листопада 1999 року, тобто із дати постановки позивача на квартирний облік у Могилів-Подільському прикордонному загоні, в/ч НОМЕР_1 , а також у чергах осіб, які мають право на першочергове та позачергове отримання благоустроєного житла.
Вказана позовна заява подана позивачем без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з посилання на ту обставину, що про порушення свого житлового права позивач дізнався з 21.07.2021 (тобто, після отримання від Адміністрацію Державної прикордонної служби України листа на письмове звернення ОСОБА_1 ).
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Окрім того, ч. 5 цієї ж статті Кодексу встановлює, що для звернення до суду у справах щодо проходження громадянами публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналізуючи зміст наведених норм КАС України судддя дійшов висновку, що необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду є подання позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі за позовом Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії від 25.01.2000 Європейський суд зазначив про те, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях також зазначає про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення Європейського суду у справі Перез де Рада Каванілес проти Іспанії від 28.10.1998 року, заява № 28090/95, пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Ознайомившись з текстом поданого позову та проаналізувавши зміст поданих разом і з позовом додатків суддя встановив, що у відповідь на звернення позивача Адміністрація Державної прикордонної служби України надала письмову відповідь - лист вих. №702/Б/9300-4230 від 21.07.2021. Зокрема, у тексті цього листа Адміністрація ДПС України зазначила, що про дату зарахування на квартирний облік у м. Києві (а саме дату - «з 03.08.2006» та з якою позивач не погоджується), ОСОБА_1 було відомо ще у 2019 році. Так, як зафіксовано в листі від 21.07.2021, в грудні 2019 року ОСОБА_1 звертався із рапортом про перегляд рішення житлової комісії стосовно дати зарахування на квартирний облік, який було розглянуто на засіданні житлової комісії Державної прикордонної служби України 30.01.2020, та залишено без змін рішення житлової комісії від 16.05.2015 про зарахування на квартирний облік за попереднім місцем служби з 03.08.2006.
Наведений зміст листа відповідача вих. №702/Б/9300-4230 від 21.07.2021 дає судді підстави для висновку, що про зміст оспорюваного рішення та про порушення свої прав та інтересів позивачу було відомо ще в 2020 році.
Разом з тим із цим позовом позивач звернувся до суду лише 08.11.2021 (дата відправки позову поштою), та відповідно поза межами як місячного, так і шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України.
Враховуючи наведене та беручи до уваги приписи ст. 123 КАС України, суддя дійшов висновку про необхідність надання позивачу строку для звернення до суду із нормативно та документально обґрунтованою заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: належним чином обгрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду із цим позовом, разом із документальними доказами поважності причин пропуску такого процесуального строку.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Скочок