ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 листопада 2021 року м. Київ № 640/11535/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південьспецбуд"
до 1) Головного управління ДПС у м. Києві,
2) Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві
про стягнення пені,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Південьспецбуд" (03069, м. Київ, вул. Кіровоградська, 38/58, код ЄДРПОУ 32041598) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11а, код ЄДРПОУ 37993783) про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість у загальному розмірі 381968,24 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем порушено вимоги податкового законодавства України щодо строків повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які позивач повинен був отримати після того як податкові повідомлення-рішення, якими зменшено суму бюджетного відшкодування, були скасовані у судовому порядку. Натомість, заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість виплачена без нарахування пені на суму такої бюджетної заборгованості з дня, коли така заборгованість стала узгодженою, по день її фактичного погашення включно.
Відповідач-1 проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав того, що відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у такому реєстрі, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік. Розподіл сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром та Реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється Кабінетом Міністрів України. Проте Законами України «Про Державний бюджет України» на 2017-2020 роки не передбачено фінансового ресурсу державного бюджету для бюджетного відшкодування податку на додану вартість за заявами, включеними до Тимчасового реєстру, та розподілу сум такого ресурсу між Тимчасовим реєстром та Реєстром заяв.
Відповідач-2 також заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві інформація з Реєстру про узгоджені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по позивачу у вигляді платіжних доручень та коштів для здійснення виплати пені не надходило.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 в адміністративній справі № 640/13281/19 визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у м. Києві, яка полягала у невнесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2016 року (реєстраційний №9271394293), заявленого товариством з обмеженою відповідальністю «Південьспецбуд» у розмірі 1 768 483,00 грн та даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 року (реєстраційний №9048824141), заявленого товариством з обмеженою відповідальністю «Південьспецбуд» у розмірі 591 882,00 грн.
Зобов'язано Головне управління ДПС у м. Києві внести до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2016 року (реєстраційний №9271394293), заявленого товариством з обмеженою відповідальністю «Південьспецбуд» у розмірі 1768483,00 грн. та дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 року (реєстраційний №9048824141), заявленого товариством з обмеженою відповідальністю «Південьспецбуд» у розмірі 591 882,00 грн.
Заборгованість бюджету з відшкодування позивачу податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 року виплачена 16.03.2020, що підтверджується платіжним дорученням від 16.03.2020 № 59258085.
Заборгованість бюджету з відшкодування позивачу податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2016 року виплачена 20.03.2020, що підтверджується платіжним дорученням від 20.03.2020 № 59387235.
Проте, Головним управлінням ДПС у м. Києві не нараховано пеню на суму виплаченої із затримкою бюджетної заборгованості, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 201.7 статті 200 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.
Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Підпунктом «ґ» пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунку для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
Згідно з абзацом першим пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Абзацом другим пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
На виконання вимог підпункту 200.7.1 пункту 201.7 статті 200 Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 Порядку, орган ДФС вносить до Реєстру такі дані:
найменування платника податку на додану вартість (далі - платник податку) та його індивідуальний податковий номер;
дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання);
дату надсилання платнику податку органом ДФС повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшену на суму податкового боргу;
реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування;
реквізити бюджетних рахунків для перерахування бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування;
дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;
дату складення та вручення платнику податку акта перевірки;
дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС;
дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується;
дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;
суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Відповідно до пункту 5 Порядку заяви виключаються з Реєстру, згідно з пунктом 48.7 статті 48, пунктом 49.11 статті 49 і пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України.
Заяви автоматично вносяться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Згідно з пунктом 6 Порядку інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
В силу пункту 12 Порядку узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 ПК України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Разом з тим, передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.
Як вбачається з матеріалів справи, TOB «Південьспецбуд» подано до Головного управління ДФС у м. Києві податкову декларацію з податку на додану вартість із заявленою сумою бюджетного відшкодування за червень 2016 року у сумі 1768483 грн та податкову декларацію з податку на додану вартість із заявленою сумою бюджетного відшкодування за лютий 2018 року у сумі 591882 грн.
Головним управлінням ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 05.06.2018 № 0028741404 на загальну суму 2 297 070 грн. (сума, на яку відмовлено у бюджетному відшкодування за червень 2016 року 1 733 793,00 грн.; сума, на яку відмовлено у бюджетному відшкодування за лютий 2018 року 563 277,00 грн).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києві від 19.02.2019 у справі №826/16529/18, яке набрало законної сили 20.05.2019, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.06.2018 № 0028741404.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2019 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві повернуто. Зазначену ухвалу отримано податковим органом 27.05.2019 (підтверджується листом Головного управління ДПС у м. Києві від 13.04.2020 №1148/АДВ/26-15-08-02-17 - а.с. 30).
Отже, відповідно до зазначених вище положень, податковий орган був зобов'язаний наступного робочого дня після отримання ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2019, внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю «Південьспецбуд» за червень 2016 року та лютий 2018 року.
Відповідно, орган казначейство повинен був перерахувати суми бюджетного відшкодування з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів, тобто у період з 29.05.2019 по 04.06.2019.
Отже, з 05.06.2019 узгоджені суми бюджетного відшкодування стали бюджетною заборгованість перед позивачем з відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 200.23 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Матеріалами справи підтверджується, що заборгованість бюджету з відшкодування позивачу податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 року виплачена 16.03.2020, що підтверджується платіжним дорученням від 16.03.2020 № 59258085 на суму 563 277,00 грн. Кількість днів прострочення становить 286.
Заборгованість бюджету з відшкодування позивачу податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2016 року виплачена 20.03.2020, що підтверджується платіжним дорученням від 20.03.2020 № 59387235 на суму 1 733 793,00 грн. Кількість днів прострочення становить 290.
Суд враховує, що при обчисленні пені має враховуватися облікова ставка Національного банку України, встановлена на момент виникнення пені, протягом строку дії такої пені, включаючи день погашення, тобто облікова ставка Національного банку України фіксується на момент виникнення пені та у разі зміни розміру ставки протягом строку нарахування пені, такі зміни при обчисленні не враховуються.
Таким чином, в контексті наведеного у спірних правовідносинах при обчисленні пені має враховуватися облікова ставка на рівні 17,5% річних, яка була введена з 26.04.2019 рішенням Правління Національного банку України від 25.04.2019 № 311-рш "Про розмір облікової ставки" та діяла у момент виникнення пені - 05.06.2019.
Відповідно, 120 відсотків облікової ставки Національного банку України у даному випадку становить 21,00% річних.
З огляду на вказане, суд відхиляє розрахунок відповідача-1 та вбачає за належний розрахунок пені, наданий позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Південьспецбуд», який становить 381 968,24 гривень, в тому числі за податковою декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року у розмірі 289282,17 гривень та за податковою декларацію з податку на додану вартість за лютий 2018 року у розмірі 92686,07 гривень.
Варто зазначити, у постанові від 12.02.2019 № 826/7380/15 Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи питання щодо належного способу захисту права платника податку на додану вартість на отримання сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, зазначила, що, враховуючи відсутність механізму реального відшкодування платнику податку на додану вартість узгодженої суми бюджетного відшкодування цього податку, такі способи захисту порушеного права, як зобов'язання контролюючого органу надати висновок про підтвердження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування або внести заяву платника податку до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, не призведуть до ефективного відновлення права платника податку. Ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного права платника податку, є стягнення з Державного бюджету України через відповідний контролюючий орган на користь платника податку заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість та пені, нарахованої на суму такої заборгованості.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає, що стягнення коштів у даному випадку має відбуватись шляхом безспірного списання та не потребує вчинення від Головного управління ДПС у м. Києві певних дій, а тому суд вважає недоцільним встановлення судового контролю за відсутності рішення суду, якою зобов'язано суб'єкт владних повноважень вчинити певні дії.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Південьспецбуд" (03069, м. Київ, вул. Кіровоградська, 38/58, код ЄДРПОУ 32041598) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11а, код ЄДРПОУ 37993783) про стягнення пені - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південьспецбуд" пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, у розмірі 381968 (триста вісімдесят одна тисяча дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 24 копійки, в тому числі за податковою декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року у розмірі 289282,17 гривень та за податковою декларацію з податку на додану вартість за лютий 2018 року у розмірі 92686,07 гривень.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Південьспецбуд" понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 5729 (п'ять тисяч сімсот двадцять дев'ять) гривень 52 копійки.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов