18 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/4455/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомГоловного управління Національної поліції в Чернігівській області
доОСОБА_1
простягнення грошових коштів за предмети однострою, строк носіння яких не закінчився,
Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - позивач, ГУНП в Чернігівській області) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Чернігівській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 1828 гривень 40 копійок.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідач був звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 6 частини першої статті 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) Закону України «Про Національну поліцію». Згідно з інформацією, зазначеною у довідці УЛМТЗ ГУНП № 26, після звільнення у розпорядженні ОСОБА_1 перебували предмети однострою, строк носіння яких не закінчився, у кількості десяти предметів, сума вартості яких у загальному розмірі склала 1828 грн 40 коп. Однак, ОСОБА_1 зазначену вище суму вартості предметів однострою особистого користування не відшкодував.
У відзиві на позов відповідач просить у його задоволенні відмовити, оскільки наведені позивачем суми до стягнення коштів є незрозумілими, необґрунтованими та узгоджуються між собою. Так, у ціні позову зазначено 3642,56 гривень, у позовних вимогах - 1828,4 гривень, у частині обґрунтування позову - 5029,80 гривень та 1828,40 гривень. Натомість, у довідці про залишкову вартість невикористаних предметів однострою на момент його звільнення вказано саме 1828,4 гривень. Сума 5029,8 гривень жодним чином не обґрунтована, як і не вказано перелік предметів однострою, що в неї входять, але не використані і не підлягають поверненню. В свою чергу, сам же позивач зазначає, що висував вимогу про сплату 1828,4 гривень в якості компенсації за предмети однострою, після якої прийняв від позивача повернення частини таких предметів однострою. Отже, розмір відшкодування предметів однострою з мого боку після 29 березня 2021 року (часткового повернення) об'єктивно має бути менше суми 1828,4 гривень.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліку.
У строк, встановлений судом, позивачем усунуто недолік позовної заяви, допущений при її поданні до суду.
Ухвалою суду від 24.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 28.08.2021 зупинено провадження у справі № 620/4455/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № № 620/3006/21.
Ухвалою суду від 08.11.2021 провадження в адміністративній справі поновлено та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Відповідно до Витягу з наказу ГУНП в Чернігівській області від 10.03.2021 № 67о/с наказано звільнити зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» полковника поліції ОСОБА_1 11 березня 2021 року.
Сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 5029 (п'ять тисяч двадцять дев'ять) грн. 80 коп. (а.с. 9).
Відповідно до Витягу з наказу ГУНП в Чернігівській області від 29.03.2021 № 83о/с до вказаного вище наказу наказано внести зміни, а саме: «полковника поліції ОСОБА_2 (0097560), старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Чернігівського районного управління поліції ГУНП вважати звільненим зі служби в поліції з сумою відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився у розмірі 1828 (одна тисяча вісімсот двадцять вісім) грн 40 коп.» (а.с. 10).
01.11.2021 Шостим апеляційним адміністративним судом у справі № 620/3006/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУНП в Чернігівській області про: визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 10.03.2021 № 375 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» щодо позивача (0096921); визнання протиправним та скасувати наказ від 10.03.2021 № 67 о/с в частині звільнення старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області полковника поліції ОСОБА_1 (0097560) зі служби в поліції; поновлення позивача з 11.03.2021 на службі в поліції у спеціальному званні «полковник поліції» (правильний 00969921) та на посаді старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області; стягнення з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 11.03.2021 по день прийняття судом рішення у справі, орієнтовний розмір якого на день подання позову становить 9664,65 грн, було прийнято постанову відповідно до якої рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року та додаткове рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 було скасовано, а у задоволенні позову - відмовлено.
Відповідно до Довідки № 26 про отримані поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився на день звільнення (втрати, пошкодження), вартість предметів однострою, які були видані поліцейському (позивачу) становить 1828,40 грн (а.с. 14).
Листом від 14.04.2021 № 519/124/05/23-2021 позивач направив відповідачу вказану Довідку, що підтверджується копією квитанції АТ «Укрпошта» від 14.04.2021 (а.с.15).
Оскільки відповідач у добровільному порядку не відшкодував вартість предметів однострою особистого користування, позивач звернувся до суду.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону №580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону №580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823 «Про однострій поліцейських».
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2017 № 772 (далі - Порядок №772, в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2019 № 1100).
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 4 Розділу І Порядку № 772).
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу III Порядку № 772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу III Порядку № 772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, З Розділу IV Порядку № 772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу І цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку №772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку № 772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку № 772).
Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 13 Розділу VII Порядку № 772).
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення.
Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця.
Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО.
Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік.
Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку № 772).
Відповідно до пункту 10 Розділу V Порядку № 772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в разі звільнення поліцейського зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна бути відшкодована вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач був звільнити зі служби в поліції у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Відповідно до даних Довідки № 26 про отримані поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився на день звільнення (втрати, пошкодження) (далі - Довідка № 26), на дату звільнення у розпорядженні позивача перебували предмети однострою, строк носіння яких не закінчився, у кількості десяти найменувань, сума вартості яких у загальному розмірі склала 1828 грн 40 коп.
При цьому, суд критично ставиться до посилань відповідача щодо того, наведені позивачем суми до стягнення коштів є незрозумілими, необґрунтованими та не узгоджуються між собою, оскільки сума, яка зазначена в прохальній частині позовної заяви, в наказі ГУНП в Чернігівській області від 29.03.2021 № 83о/с (відповідно до якого були внесені зміни до наказу ГУНП в Чернігівській області від 10.03.2021 № 67о/с про звільнення позивача в частині внесення змін до розміру суми вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився та яка підлягає поверненню), а також в Довідці № 26 є однією і тією ж. Крім того, у вказаній Довідці ГУНП в Чернігівській області наведено формулу розрахунку та числові значення відповідно до яких позивачем була розрахована сума предметів однострою, яка підлягає відшкодуванню.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується позицією відповідача, зазначеною у відзиві, ОСОБА_1 добровільно вартість предметів однострою особистого користування, строк яких не закінчився на дату звільнення зі служби в поліції на момент розгляду справи у суді відшкодовано не було.
Абзацом 9 пункту 10 Розділу V Порядку № 772 передбачено, що відрахування з грошового забезпечення поліцейського здійснюються виключно за його письмової згоди або в судовому порядку.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
При розгляді даної справи судом враховано положення частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень - ГУНП в Чернігівській області, за відсутності її витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління Національної поліції в Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Чернігівській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 1828 гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області, просп. Перемоги, буд. 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651.
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Дата складення повного рішення суду - 18.11.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб