Рішення від 17.11.2021 по справі 620/11268/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/11268/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомГоловного управління Державної податкової служби у Чернігівській області

доБахмацької міської ради

простягнення недоїмки по єдиному внеску,

УСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Бахмацької міської ради, в якому просить стягнути в дохід бюджету з рахунків Бахмацької міської ради недоїмки по єдиному внеску у сумі основного платежу 29 829,49 грн на р/р UA358999980000355689201022501, код класифікації 71010000, одержувач Головне управління ДПС у Чернігівській області, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 44094124.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що Курінська сільська рада є боржником по сплаті єдиного внеску. Вказаний боржник як юридична особа був припинений шляхом приєднання до Бахмацької міської ради, яка є правонаступником його прав та обов'язків. Тому, зважаючи на наявний борг зі сплати єдиного внеску та керуючись частиною 8 статті 25 Закону України № 2464 позивач звернувся до суду з позовом.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Зазначена ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу та отримана ним 30.09.2021, що підтверджується Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 32).

Правом подання до суду відзиву відповідач не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно Довідок ГУ ДПС у Чернігівській області по запиту користувача (а.с. 16, 17), Курінська сільська рада має податковий борг зі сплати єдиного внеску у розмірі 29829,49 грн.

Вказаний податковий борг підтверджується Звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2020 року, листопад 2020 року (а.с. 18-21).

12.02.2021 податковим органом сформовано Податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-591-13 на суму 29823,49, яка була отримана представником Курінської сільської ради 18.02.2021 (а.с. 12).

Відповідно до положень рішення 6 сесії 8 скликання Бахмацької міської ради від 17.02.2021 «Про затвердження передавальних актів про реорганізацію сільських рад» вирішено: 1. Затвердити передавальні акти, зокрема Курінської сільської ради; 2. Реорганізувати юридичні особи, зокрема, Курінську сільську радушляхом приєднання до юридичної особи - Бахмацької міської ради; 3. Бахмацька міська рада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків, зокрема, Курінської сільської ради (а.с. 22-24).

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.03.2021 до вказаного Реєстру внесено запис про припинення юридичної особи - Курінської сільської ради (а.с. 35).

Вказане також підтверджується листом Бахмацької міської ради від 08.04.2021 № 03-21/1291. Крім того, у листі з-поміж іншого зазначено, що на сьогоднішній день Бахмацькою міською радою вживаються заходи щодо позитивного вирішення питання по погашенню податкового боргу (а.с. 25).

За результатами розгляду заяви податкового органу від 15.03.2021 (а.с. 12) про відкриття виконавчого провадження на підставі Податкової вимоги від 12.02.2021 № Ю-591-13 Бахмацький районний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у відповідь надіслав Повідомлення від 20.04.2021 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання (а.с 13-14).

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464).

У пункті 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абз. 2 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; 4) подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абз. 1 пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Пунктом 8 статті 9 Закону № 2464 передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Судом встановлено, що Курінська сільська рада має податковий борг зі сплати єдиного внеску у розмірі 29829,49 грн.

Вказаний податковий борг підтверджується Звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2020 року, листопад 2020 року (а.с. 18-21), Довідками ГУ ДПС у Чернігівській області по запиту користувача (а.с. 16, 17).

Відповідно до положень статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (частина 2).

Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку (частина 4).

Як вбачається з матеріалів справи, 12.02.2021 податковим органом на ім'я Курінської сільської ради сформовано Податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-591-13 на суму 29823,49. Вказана вимога була направлена боржнику та отримана його представником 18.02.2021 (а.с. 12), однак в добровільному порядку сума недоїмки єдиного внеску в добровільному порядку Курінською сільською радою сплачена не була. При цьому, зазначена вище Податкова вимога в адміністративному чи судовому порядку оскаржена також не була.

Таким чином, суд констатує наявність у Курінської сільської ради боргу зі сплати єдиного внеску на загальну суму 29823,49 грн.

Згідно з даними, наявними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 01.03.2021 до вказаного Реєстру внесено запис про припинення юридичної особи - Курінської сільської ради (а.с. 35). Копіями рішення 6 сесії 8 скликання Бахмацької міської ради від 17.02.2021 «Про затвердження передавальних актів про реорганізацію сільських рад» (а.с. 22-24) та листа Бахмацької міської ради від 08.04.2021 № 03-21/1291 (а.с. 25) підтверджується, те, що оскільки Курінська сільська рада як юридична особа була припинена у зв'язку з реорганізацією шляхом приєднання до Бахмацької міської ради, остання є правонаступником прав та обов'язків Курінської сільської ради.

Частиною 8 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що у разі злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення платника єдиного внеску зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов'язки.

Отже, у зв'язку із закінченням процедури реорганізації Курінської сільської ради та її припиненням як юридичної особи обов'язок щодо сплати суми недоїмки за несвоєчасно сплачений єдиний внесок Курінською сільською радою з 01.03.2021 набула Бахмацька міська рада.

Як стверджує позивач, спірну суму боргу Бахмацькою міською радою на момент звернення до суду сплачено не було. І зазначене, зокрема, підтверджується листом Бахмацької міської ради від 08.04.2021 № 03-21/1291. Крім того, суд звертає увагу, що на спростування вказаному відповідачем доказів до суду подано не було.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464 податкові органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Положеннями частини 4 статті 25 Закону № 2464 у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку (абзац 11).

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.

У випадках, зазначених в абзаці одинадцятому цієї частини, податковий орган також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

При розгляді даної справи судом враховано положення частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до Бахмацької міської ради про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

Стягнути в дохід бюджету з рахунків Бахмацької міської ради недоїмки по єдиному внеску у сумі основного платежу 29 829,49 грн на р/р UA358999980000355689201022501, код класифікації 71010000, одержувач Головне управління ДПС у Чернігівській області, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 44094124.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124.

Відповідач: Бахмацька міська рада, вул. Соборності, 42, м. Бахмач, Чернігівська область, 16501, код ЄДРПОУ 04061702.

Дата складення повного рішення суду - 17.11.2021.

Суддя Ю. О. Скалозуб