17 листопада 2021 року справа № 580/8149/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
12.10.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18005, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 307; код ЄДРПОУ 37853109) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення, оформленого протоколом від 05.08.2021 №25, про відмову в наданні йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни;
зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та прийняти рішення про надання йому такого статусу.
В обґрунтування позову зазначено, що звернувся заявою до відповідача, в якій просив встановити йому статус інваліда війни. Відповідач всупереч вимог закону таких дій не вчинив та відмовив у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що законодавством не передбачено застосування до осіб, які проходять службу у поліції, узагальненого поняття "особи рядового та начальницького складу", а Національна поліція, як центральний орган виконавчої влади, не належить до військових формувань.
Ухвалою суду від 18.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 09.11.2021, що підтверджується даними роздруківки із електронної пошти суду.
Відповідач правом подати відзив не скористався.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Актом №786/17-2020 про нещасний випадок (у тому числі поранення) майора поліції ОСОБА_1 , затвердженим начальником Головного управління Національної поліції в Черкаській області полковником поліції Михайлом КУРАТЧЕНКОМ 24.07.2020, підтверджується, що обставини та причини, за яких стався нещасний випадок 07.05.2020 зі старшим оперуповноваженим з ОД управління ГУНП в Черкаській області, майором поліції ОСОБА_1 (позивачем у справі) підпадають під перелік, визначений п.3.9 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно з наказом МВС від 10.06.2015 №677). Вказано, що нещасний випадок стався у період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Свідоцтвом про хворобу №111 Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» підтверджується, що вказана комісія 17.06.2021 здійснила медичний огляд позивача, відповідно до якого встановила, що його захворювання пов'язані з проходженням служби в поліції.
Витягом з наказу Головного управління національної поліції в Черкаській області від 30.06.2021 №188о/с підтверджується, що позивача звільнено зі служби в поліції за п.2 (через хворобу) ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №352206 підтверджується, що позивачу 29.07.2021 встановлена ІІ група інвалідності із-за травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Витягом з протоколу від 05.08.2021 №25 засідання комісії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з питань встановлення громадянам пільгових статусів підтверджено, що позивачу відмовлено в наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. Вказано, що відповідно до роз'яснень, наданих листом Міністерства у справах ветеранів України від 30.07.2021 №7859/02/09, 1-21 суб'єктом п.2 ч.2 ст.7 Закону є особи начальницького та рядового складу, зокрема Міністерства внутрішніх справ Союзу РСР. Законодавством не передбачено застосування до осіб, які проходять службу у поліції, узагальнюючого поняття особи рядового та начальницького складу, а Національна поліція, як центральний орган виконавчої влади, не належить до військових формувань. Тому відсутні підстави для встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Довідкою від 20.08.2021 №2445/12/02-2021 Управління кадрового забезпечення Головного управління поліції в Черкаській області Національної поліції України підтверджується, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України з 06.04.2007 (наказ про призначення від 06.04.2007 №0026 о/с) до 06.11.2015 (наказ про звільнення від 06.11.2015 №0036 о/с) та в Національній поліції з 07.11.2015 (наказ про прийняття від 07.11.2015 №2дск о/с) до 30.06.2021 (наказ про звільнення від 30.06.2021 №188 о/с).
З огляду на вказане позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - ЗУ №3551-XII).
Відповідно до ст.1 ЗУ №3551-XII Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом:
створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття;
організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів;
виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни;
надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Перелік категорій осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни, вказаний у ст.7 ЗУ №3551-XII.
Зокрема, в абзаці першому вказано, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
В абзаці другому вказаний перелік категорій осіб, які також відносяться до їх числа. Так, відповідно до до п.2 до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Отже, відповідно до вказаного закону для належності до зазначеної категорії необхідна сукупність умов: особа повинна мати інвалідність, її посада повинна відноситися до категорії начальницького і рядового складу органів вказаних вище державних органів (наприклад, органу Міністерства внутрішніх справ), причиною інвалідності має бути поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержані під час виконання службових обов'язків.
Суд урахував, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 06.04.2007 до 06.11.2015, а з 07.11.2015 до 30.06.2021 - у Національній поліції. Актом про нещасний випадок, свідоцтвом про хворобу та актом огляду МСЕК підтверджується, що саме під час служби в органах поліції йому встановлена 2 група інвалідності із-за травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Отже, позивач відповідає умовам щодо наявності інвалідності та отримання травми, пов'язаної з виконааням службових обов'язків.
Щодо умови віднесення позивача до особи начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ суд урахував.
Положення про Міністерство внутрішніх справ України затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878.
Пункт 7 вказаного Положення передбачає, що МВС здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи, а також заклади та установи.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - ЗУ №580-VIII) Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Діяльність поліції згідно з ч.2 ст.1 ЗУ №580-VIII спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно з законом.
Відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ №580-VIII структуру центрального органу управління поліції затверджує керівник поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
Статтею вісімдесятою Закону №580-VIII встановлено види спеціальних звань поліцейських. Так відповідно до ч.1 вказаної статті установлюються такі спеціальні звання поліцейських:
1) спеціальні звання молодшого складу: рядовий поліції; капрал поліції; сержант поліції; старший сержант поліції;
2) спеціальні звання середнього складу: молодший лейтенант поліції; лейтенант поліції; старший лейтенант поліції; капітан поліції; майор поліції; підполковник поліції; полковник поліції;
3) спеціальні звання вищого складу поліції: генерал поліції третього рангу; генерал поліції другого рангу; генерал поліції першого рангу.
Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 року за №348/30216. Ним передбачено, що посада старшого оперуповноваженого з особливих доручень апарату головних управлінь Національної поліції прирівнюється до старшого оперуповноваженого з особливих доручень апарату головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі та на залізницях.
Врахування відповідачем листа Міністерства у справах ветеранів України, що не є нормативно-правовим актом, не достатнє для обгрунтованості висновків. Стаття ЗУ №3551-XII передбачає для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни не лише приналежність посади до органів Міністерства внутрішніх справ Союзу РСР, так і до інших перерахованих у ній структур. Крім того, не містить виключень про те, що служба повинна відбуватися у військовому формуванні. Отже, відповідач неповно розглянув матеріали позивача.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень згідно з ч.2 ст.77 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відмовляючи у наданні позивачу відповідного статусу відповідач не зазначив конкретних правових і фактичних підстав відмови. Тому таке рішення не відповідає критерію обгрунтованості, є протиправним і підлягає скасуванню.
Оскільки спірні обставини свідчать про прийняття спірного рішення на підставі неповного розгляду матеріалів позивача, для належного та ефективного способу відновлення порушеного права наявні підстави зобов'язати відповідача повторно їх розглянути з урахуванням висновку суду у цьому рішенні та прийняти обгрунтоване рішення щодо надання такого статусу
Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.ст.132-139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18005, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 307; код ЄДРПОУ 37853109), оформлене протоколом від 05.08.2021 №25, про відмову в наданні йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Зобов'язати ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18005, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 307; код ЄДРПОУ 37853109) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та з урахуванням висновків суду у цьому рішенні прийняти рішення щодо надання йому такого статусу.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 17.11.2021.