Справа № 560/9749/21
іменем України
18 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Бубнівський цегельний завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
Державна служба геології та надр України звернулась в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Бубнівський цегельний завод», в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5152 від 01.03.2010, наданого товариству з обмеженою відповідальністю «Бубнівський цегельний завод».
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що службовими особами Державної служби геології та надр України проведено ряд перевірок відповідача з питань додержання законодавства у сфері користування надрами. За результатами перевірок складені акти та внесені приписи про усунення виявлених під час перевірки порушень.
У подальшому наказом Держгеонадр від 28.12.2020 № 616 внесені зміни до пункту 58 додатка 1 до наказу від 19.12.2016 №489 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу та надано відповідачу термін на усунення порушень до 01.03.2021. Про даний факт надрокористувача повідомлено листом Держгеонадр від 06.01.2021 №178/01/07-21.
У зв'язку з неусуненням суб'єктом господарювання порушень вимог закону підрозділом Департаменту геологічного контролю Державної служби геології та надр України підготовлене подання на анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами.
Також у зв'язку з невиконанням припису та неусуненням виявлених порушень відповідачу направлений лист щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами, який останнім отриманий. У зв'язку з відсутністю відповідних пояснень зі сторони суб'єкта господарювання позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2021 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Ухвала про відкриття провадження у справі направлена за адресою відповідача, вказаною у позовній заяві, яка збігається з адресою місцезнаходження, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і ним отримана 12.08.2021, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
У встановлений судом строк відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Товариству з обмеженою відповідальністю «Бубнівський цегельний завод» наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №5152 від 01.03.2010 року.
Додатком до вказаного дозволу є угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є його невід'ємною частиною.
Наказом Держгеонадр від 23 серпня 2018 року №290 Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліках надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у жовтні 2018 року.
До даного Переліку включене ТОВ «Бубнівський цегельний завод», про що надрокористувачу було направлено повідомлення від 27 серпня 2018 року.
За результатами перевірки складений акт про недопущення до перевірки №06- 06/24/2018-33/п (250) від 01 листопада 2018 року, яким встановлено, що посадових осіб Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю не допущено до проведення перевірки в зв'язку перебуванням директора ТОВ «Бубнівський цегельний завод» Мельниченка В.В., на санітарно-курортному лікуванні в місті Одеса, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та угоди про умови користування надрами».
На підставі акту перевірки складений припис від 02 листопада 2018 року №1250-14/06, яким відповідачу наданий строк на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до 03 грудня 2018 року.
У встановлений строк, відповідач порушень не усунув, зазначених в приписі вимог не виконав, та вказаного припису відповідач не оскаржував.
Наказом Держгеонадр від 22 грудня 2018 року №507 внесені зміни до пункту 30 додатку №1 наказу Держгеонадр від 16 листопада 2016 року №431 та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення недоліків. Про даний факт надрокористувача повідомлено листом Держгеонадр від 02.01.2019 року №55/03/14-19, який надрокористувач отримав 15 січня 2019 року відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Надалі, Наказом Держгеонадр №394 від 09 вересня 2020 року доручено Департаменту провести позапланові перевірки діяльності суб'єктів господарювання, яким надані спеціальні дозволи на користування надрами у зв'язку з неподанням ними документів обов'язкової звітності, передбачених наказом Держгеонадр від 22.08.2013 року № 433 за два звітні періоди підряд без поважних причин, до переліку яких було включено відповідача.
За результатами перевірки складений акт № 06-03/24/2020-20/у (113) від 22 жовтня 2020 року, яким встановлено порушення надрокористувачем вимог абзацу 2 ст.11 Закону України № 877, а саме: суб'єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), встановленого законодавством. Пояснень, зауважень чи заперечень надрокористувачем не надавалося.
На підставі акту складений припис від 26 жовтня 2020 року № 1071-14/06, яким відповідачу надано строк на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до 26 листопада 2020 року. У встановлений строк, відповідач не усунув порушення. Зазначених в приписі вимог не виконав. Зазначений припис відповідачем не оскаржувався.
Наказом Держгеонадр № 413 від 21 вересня 2020 року Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести позапланову перевірку діяльності ТОВ «Бубнівський цегельний завод» на предмет виконання надрокористувачем припису від 02 листопада 2018 року № 1250-14/06.
За результатами перевірки складений акт №06-03/24/2020-16/у (104) від 09 жовтня 2020 року, яким встановлено порушення надрокористувачем вимог абзацу другого ст. 11 Закону України №877, а саме: суб'єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), встановленого законодавством. Пояснень, зауважень чи заперечень надрокористувачем не надавалося.
На підставі акту складений припис від 19 жовтня 2020 року №1042-14/06, яким відповідачу наданий строк на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування до 20 листопада 2020 року. У встановлений строк, відповідач не усунув порушення. Зазначених в приписі вимог не виконав. Зазначений припис відповідачем не оскаржувався.
Наказом Держгеонадр від 28 грудня 2020 року №616 внесені зміни до пункту 30 додатку №1 наказу Держгеонадр від 16 листопада 2016 року №431 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу та надано надрокористувачу термін на усунення порушень до 01 березня 2021 року. Про даний факт надрокористувача повідомлено листом Держгеонадр від 06.01.2021 року №179/01/07-21. У строки, встановлені позивачем, ТОВ «Бубнівський цегельний завод» не усунуло порушення законодавства в сфері надрокористування. Зазначених в наказі вимог не виконав.
Наказом Держгеонадр №616 від 28 грудня 2020 року внесено зміни до пункту 58 додатка до наказу від 19 грудня 2016 року № 489 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано строк для усунення порушень до 01 березня 2021 року, про що відповідача повідомлено, шляхом направлення на його юридичну адресу листа №178/01/07-21 від 06 січня 2021 року.
У зв'язку із черговим фактом неусунення порушень вимог законодавства Державною службою геології та надр 06.04.2021 на адресу відповідача направлений лист щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами. Відповіді на вказаний лист отримано не було.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд враховує наступне.
Відповідно до п. п. 9 та 10 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Згідно з п.п. 12 п. 4 цього Положення Держгеонадра здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 № 615.
Згідно з п. 24 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ.
Відповідно до п. 22 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра.
Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку.
При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку. Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
У разі відсутності спору Державна служба геології та надр України має право самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами.
Відтак, саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.
Орган, який від імені держави надав дозвіл на користування надрами, повноважний припинити право користування надрами у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, за наявності згоди на це користувача надрами.
У той же час, ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання анулювання спеціального дозволу не може розцінюватись як відсутність заперечень (незгоди), а тому спір у таких випадках розглядається судом. Зазначена правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах від 26 червня 2018 у справі № 802/923/14-а, від 22 січня 2019 у справі № 810/3865/17, від 19 березня 2019 в справі №П/811/708/16.
На думку суду, наявними у справі доказами підтверджується те, що відповідач порушив вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, що відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення права користування надрами. Протилежне суду не доведено і ним не встановлено.
Як вбачається зі змісту досліджених доказів, позивач неодноразово вчиняв дії з метою спонукання суб'єкта господарювання виконати вимоги припису та усунути встановлені під час перевірки порушення вимог закону.
Крім того, позивач неодноразово продовжував відповідачу строки виконання вимог припису, що свідчить про добросовісні та послідовні дії, вчинені із врахуванням принципу розсудливості при прийнятті рішень.
У той же час, вжиті позивачем заходи не призвели до виправлення вказаних у приписі порушень законодавства.
Право користування надрами припиняється на підставі п. 5 ст. 26 Кодексу України про надра у зв'язку з порушенням інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, використанням надр не для тієї мети, для якої їх було надано.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5152 від 01.03.2010 року наданого товариству з обмеженою відповідальністю «Бубнівський цегельний завод» (код ЄДРПОУ - 35345009).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Державна служба геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16,Київ 57,03057 , код ЄДРПОУ - 37536031)
Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Бубнівський цегельний завод" (вул. Польова, 36,Бубнівка,Волочиський район, Хмельницька область,31235 , код ЄДРПОУ - 35345009)
Головуючий суддя В.К. Блонський