17 листопада 2021 р.Справа №160/22404/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Царікова О.В., розглянувши заяву представника Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про забезпечення адміністративного позову у справі №160/22404/21 за позовом Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги, визнання протиправним та скасування розпорядження,
16.11.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Східного офісу Держаудитслужби, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати пункти 1,4,5,6,7, 8,11,12 вимоги «Про усунення виявлених порушень» Східного офісу Держаудитслужби №040407-15/8804-2021 від 04.11.2021 в частині вимог про притягнення до відповідальності працівників Департаменту, винних у допущених порушеннях та забезпечення Департаментом відшкодування матеріальної шкоди (збитків), заподіяної місцевому бюджету з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПВП "Дніпроводпром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Технодар-Днепр", Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Промтех Проект Енд Сервіс", Підприємства Науково - дослідний центр "Дніпровська природна інспекція", Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр Строй Альянс» у тому числі відповідно до нормам статей 216 - 229 Господарського кодексу України та статей 22, 610 - 625 Цивільного кодексу України з підстав відсутності порушень позивачем законодавства та винесення вимоги з порушенням вимог закону щодо змісту, оскільки вона є неконкретизованою;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження «Про зупинення операцій з бюджетними коштами» Східного офісу Держаудитслужби №4 від 04.11.2021.
Разом з означеною позовною заявою представником Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації подано до суду заяву про забезпечення адміністративного позову (вх. №101370/21), в якій останній просить суд забезпечити позов шляхом зупинення розпорядження Східного офісу Держаудитслужби від 04.11.2021 №4 про зупинення операцій з бюджетними коштами, виданого на підставі акту ревізії від 28.09.2021 №04.07-20/04.
В обгрунтування означеної заяви представник позивача зазначив, що оскаржене розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами прийнято з порушенням норм чинного законодавства, не відповідає процедурі його прийняття та суперечить акту ревізії, висновку на заперечення та вимоги про усунення виявлених порушень, що стали підставою для його винесення. Заявник наголошує на очевидності ознак протиправності розпорядження Східного офісу Держаудитслужби у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами та порушення прав, свобод та інтересів Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації. Представник позивача зауважив, що оскарженим розпорядженням зупинено операції з бюджетними коштами на рахунку за КПКВК 2818340 "Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів". На теперішній час Департаментом задля виконання покладених на нього функцій укладено ряд договорів з суб'єктами господарювання, оплата яких здійснюється саме з рахунку, на якому згідно з означеним розпорядженням Східного офісу Держаудитслужби зупинено операції з бюджетними коштами.
Розглянувши заяву представника Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про забезпечення адміністративного позову та подані матеріали, суд вважає, що означена заява не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
За положеннями ч.1, ч.3 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 5 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Зупинення дії нормативно-правового акта як захід забезпечення позову допускається лише у разі очевидних ознак протиправності такого акта та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду з позовом щодо такого акта.
Положеннями процесуального закону передбачено конкретні умови і підстави для застосування судом заходів забезпечення позову, при цьому, суд, вирішуючи це питання, повинен враховувати інтереси усіх учасників справи, а також оцінити можливі наслідки і їх вплив на права заінтересованих осіб.
Заходи забезпечення позову повинні бути нерозривно пов'язані з предметом позову і правами, про судовий захист яких іде мова, а заява, подана в порядку вказаних статей КАС України, повинна містити належні обґрунтування необхідності застосування таких процесуальних повноважень з поданням на їх підтвердження належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів.
Заходи забезпечення позову застосовуються з метою гарантування реального виконання в майбутньому судового рішення, у випадку його ухвалення на користь позивача. Водночас для виконання таких заходів потрібно додержуватися щонайменше однієї з умов, визначених у частині 2 статті 150 КАС України.
Як наслідок, уможливлюється виконання судового рішення на підставі принципу обов'язковості судових рішень, регламентованого в статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, пункті 9 частини 2 статті 129 Конституції України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016, пункті 5 частини 3 статті КАС України, рішеннях Європейського суду з прав людини у справах "Рябих проти Росії" (§§ 51, 52), "Горнсбі проти Греції" (§40).
Зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта є винятковим заходом забезпечення позову виключно у випадку очевидних ознак протиправності такого акта та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду з позовом щодо такого акта.
Поряд із цим, суд зазначає, що згідно із пунктом 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» №2 від 06.03.2008, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
При цьому, частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Під час вирішення питання про наявність підстав для забезпечення позову, суд звертає увагу, що обов'язок по доведенню та обґрунтуванню наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, обґрунтованості та невідворотності додаткових зусиль і витрат у майбутньому покладається саме на позивача.
Проаналізувавши обставини, викладені позивачем у заяві про забезпечення позову, суд не вбачає у даному випадку наявних очевидних ознак протиправності оскарженого розпорядження, а встановлення протиправності чи обґрунтованості оскарженого розпорядження Східного офісу Держаудитслужби №4 від 04.11.2021 можливе шляхом повного, всебічного та об'єктивного дослідження судом всіх зібраних доказів по справі.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" №9 від 22.12.2006, в тій частині, яка стосується загальних положень застосування забезпечення позову, а також постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ" №2 від 06.03.2008 при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, у тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Також, вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не лише позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені, у зв'язку із застосуванням відповідних заходів, а також має враховувати співрозмірність вимог заяви про забезпечення позову заявленим позовним вимогам, та обставинам справи.
Суд зауважує, що забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Разом з тим, заявником не наведено жодних обставин та аргументів, які б підтверджували існування вказаних вище підстав для забезпечення позову.
Також заявником не доведено реальних мотивів та підстав, які істотно ускладнять чи унеможливлять виконання рішення суду або ефективний захист чи поновлення порушених або оспорюваних прав чи інтересів заявника, за захистом яких останній звернувся до суду з позовом.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що невжиття заходів забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Отже, заявником не доведено існування обставин, вказаних у ч. 2 ст. 150 КАС України.
Таким чином, виходячи з принципу співрозмірного вжиття заходів забезпечення позову та з огляду на приписи статті 150 КАС України, за відсутності обґрунтованих підстав та доказів на підтвердження доводів, викладених у заяві про забезпечення адміністративного позову, суд дійшов висновку, що заява представника Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про забезпечення адміністративного позову є необгрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 150, 154, 241, 243, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд,
У задоволенні заяви представника Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації про забезпечення адміністративного позову у справі №160/22404/21 за позовом Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги, визнання протиправним та скасування розпорядження відмовити повністю.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 КАС України.
Повний текст ухвали суду складений 17.11.2021.
Суддя О.В. Царікова