Справа № 444/3236/21
Провадження № 3/444/1562/2021
17 листопада 2021 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши в залі суду в м. Жовква матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли 02.11.2021 від Управління патрульної поліції у Львівській області департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Львів, громадянин України, без реєстрації місця проживання; фактично зі слів проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зі слів одружений, має на утриманні двох дітей, не інвалід), -
за частиною 4 статті 121 КУпАП, -
Водій ОСОБА_1 23.10.2021 о 22 год. 30 хв. на а/д М-06-03 Під'їзд до м. Львова 4 км., повторно протягом року, керував транспортним засобом Fiat Ducato, номерний знак НОМЕР_3 , що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, чим своїми діями порушив вимоги п. 31.3 б Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 121 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, підтвердив зазначене в протоколі. Пояснив, що у нього скрутне матеріальне становище і він не мав можливості вчасно провести всі необхідні ремонтні роботи автомобіля, а також чекав на автомобільну запчастину, без якої не можна було проходити техогляду. Ця запчастина була отримана ним 25.10.2021 і він відразу ж здійснив перевірку технічного стану транспортного засобу, на підтвердження чого має протокол перевірки № 00878-03415-21 від 25.10.2021. На момент зупинки 23.10.2021 автомобіль був справний, однак дійсно без проведеного техогляду. Просить суд взяти до уваги, що техогляд автомобіля він здійснив через два дні після зупинки. Просить суд не застосовувати до нього адмінстягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки його заробіток полягає в тому, що він вантажним автомобілем перевозить вантажі, а позбавлення його права керування поставить його у ще скрутніше матеріальне становище.
Крім визнання вини ОСОБА_1 в судовому засіданні, факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у цьому підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення від 23.10.2021; довідкою старшого інспектора ВАП УПП у Львівській області ДПП від 27.10.2021 з якої вбачається, що ОСОБА_1 притягався 01.04.2021 до адміністративної відповідальності за скоєння 01.04.2021 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу; копією протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00878-03415-21 від 25.10.2021 В С № 589123.
Із копії протоколу перевірки технічного стну транспортного засобу Fiat Ducato, номерний знак НОМЕР_3 , вбачається, що транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , пройшов технічну перевірку 25.10.2021 та такий визнано технічно справним.
Вина водія ОСОБА_1 у вчиненому ним правопорушенні полягає в тому, що він повторно протягом року керував транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
Кваліфікація його дій за ч. 4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вірною.
З врахуванням наведеного, особи правопорушника, місця та способу вчинення ним правопорушення, ставлення правопорушника до вчиненого, приходжу до переконання, що до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою він притягається до відповідальності, і так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, на правопорушника слід накласти стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на п'ять діб.
Окрім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 121, 283, 284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком на 5/ п'ять/ діб.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 /чотириста п'ятдесят чотири/ грн. 00 коп.
Постанова про застосування адміністративного арешту виконується негайно після її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ясиновський Р. Б.