Дата документу 18.11.2021
ЄУ № 942/1675/21
Провадження №2-о/942/297/21
18 листопада 2021 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Проньки В.В.,
за участю секретаря судового засідання Колесник Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в смт. Новопсков цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті громадянина України, заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луганську Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),
Заявник через свого представника звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Хрустальний (м. Красний Луч), Україна, причина смерті - нова підтверджена короновірусна інфекція.
В обґрунтування заяви представник заявника посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Хрустальний (м. Красний Луч), Луганської області померла ОСОБА_2 . Заявник ОСОБА_1 є донькою померлої ОСОБА_2 та спадкоємицею за законом. Звернувшись до Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) представнику заявника було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки доданий до заяви документ, який підтверджує смерть ОСОБА_2 , виданий на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому не є підставою для проведення державної реєстрації смерті. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення, так як вона зможе провести державну реєстрацію смерті матері у встановленому законом порядку та отримати свідоцтво про смерть для подальшого оформлення спадщини.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 16 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
Заявник в судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, в заяві справу просив розглядати без його участі та участі заявника.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи клопотання представника заявника, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заяву необхідно задовольнити з огляду на наступне.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із абз. 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на тимчасово не підконтрольній Україні території, що при таких обставинах унеможливлює державну реєстрацію смерті певної особи в позасудовому порядку.
Відповідно до паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого 04 лютого 2016 року Ізюмським РС ГУ ДМС України в Харківській області, заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка м. Красний Луч Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка міста м. Красний Луч Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, заявник ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_3 , виданого 13.02.1981 міськЗАГС м. Красний Луч Ворошиловградської області.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00033626569 від 11.11.2021, відділом державної реєстрації актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції у Луганській області 11 серпня 1990 року складено актовий запис № 598, щодо реєстрації шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , після державної реєстрації шлюбу прізвище дружини - ОСОБА_1 .
Згідно із свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_4 , виданого 01.10.1993 відділом ЗАГС м. Красний Луч Луганської області, шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 розірвано 21.01.1993, актовий запис № 43. Після розірвання шлюбу присвоєні прізвища: йому ОСОБА_3 , їй ОСОБА_1 .
Представником заявника надано лікарське свідоцтво про смерть № 469 від 06.10.2021, згідно якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Хрустальний (м. Красний Луч) Луганської області, причина смерті - нова підтверджена коронавірусна інфекція.
Також на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 представником заявника до матеріалів справи додано копію свідоцтва про смерть видану установою, яка знаходитьсяна тимчасово не підконтрольній Україні території.
Оцінюючи лікарське свідоцтво про смерть, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)» (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне вимоги представника заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , задовольнити, зазначивши, що остання померла в м. Хрустальний (м. Красний Луч) Луганської області, Україна, оскільки це підтверджується матеріалами справи.
Згідно із ч. 4. ст. 317, ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справі про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 4, 12-13, 81, 141, 258, 263-265, 268, 293-294, 315-319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті громадянина України, заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луганську Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка міста Красний Луч Луганської області, громадянка України, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Хрустальний (м. Красний Луч), Луганська область, Україна, причина смерті - нова підтверджена коронавірусна інфекція.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий 04 лютого 2016 року Ізюмським РС ГУ ДМС України в Харківській області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник заявника: Какулія Отарі Євгенович, який діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 001118 від 15.04.2019, ордеру СА № 1018805 від 10.11.2021, адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луганську Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), код ЄДРПОУ 41159356, який знаходиться за адресою: вул. Єгорова, буд. 22, м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Допустити рішення до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: В.В. Пронька