415/8769/21
2-а/415/462/21
18 листопада 2021 року м. Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Калмикова Ю.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора взводу 2 роти 2 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Ярошенка Кирила Олеговича, Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
15.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області із адміністративною позовною заявою до інспектора взводу 2 роти 2 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Ярошенка Кирила Олеговича, Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Розглянувши подану позовну заяву, вважаю за необхідне залишити зазначену заяву без руху з наступних підстав.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовні заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, позивачем зазначено в позовній заяві, що постанова ГАА №574640 складена 25.10.2021 року, позивач отримав постанову поштою 30.10.2021 року, в той же час позивач до суду звернувся 10.11.2021 року, відповідно до штемпелю на поштовому конверті.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови.
Десять днів для позивача спливає 09.11.2021 року.
Відповідно до ст. 123 ч. 1 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
В позовній заяві не зазначено доказів, що підтверджують поважність причин пропущення строку звернення до адміністративного суду.
Отже, позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом зазначення доказів, що підтверджують факт поважність причин пропущення строку звернення до адміністративного суду.
Крім того, ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З позовної заяви вбачається, що позивачем не сплачено судовий збір. Водночас позивач подала до суду заяву, у якій просить відстрочити йому сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Щодо заявленого клопотання суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначених строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З наведених вище норм вбачається, що суд може відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати лише враховуючи майновий стан сторони.
Проте, на підтвердження свого скрутного матеріального становища, яке унеможливлює сплату судового збору, позивачем надано довідку про суми доходів за 2020 рік, але не додано до позовної заяви докази про загальних дохід за 2021 рік, зокрема довідки про доходи, що позбавляє суд можливості встановити обґрунтованість заявленого клопотання та прийняти законне рішення про відстрочення від сплати судового збору, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне у задоволенні даного клопотання відмовити.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Розмір судового збору за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2021 року становить 2270,00 грн.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 454,00 грн. за такими реквізитами: Одержувач коштів - ГУК у Луг.обл./МТГ м.Лисичан./22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.); МФО - 899998, рахунок отримувача - UA118999980313141206000012491, код класифікації доходів бюджету - 22030101 та надати Лисичанському міському суду Луганської області оригінал документу, що підтверджує сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 3 ст. 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
За таких обставин суд вважає, що адміністративний позов слід залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків. В іншому випадку позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Керуючись ст.ст. 160, 169, 241-243, 248 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора взводу 2 роти 2 батальйону Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Ярошенка Кирила Олеговича, Управління патрульної поліції в Луганській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності залишити без руху, про що сповістити позивача надавши строк для усунення зазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення зазначених недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ю. О. Калмикова