Справа № 344/18402/21
Провадження № 1-кс/344/7160/21
18 листопада 2021 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківської області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Окружної прокуратури міста Івано-Франківськ ОСОБА_4 , про арешт майна, в межах кримінального провадження № 12020090010002455 від 02.12.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, -
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з клопотанням про арешт майна, в обґрунтування якого покликався на те, що слідчим відділом Івано-Франківського РУП ГУ НП в Івано-Франківській області розслідується кримінальне провадження № 12020090010002455 від 02.12.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України. Так, службові особи Держгеокадастру міста Івано-Франківськ у змові із керівництвом проектної організації ТОВ "Альянс-Консалтинг ІФ" по замовлені ОСОБА_5 підробили документи по яких приватизували водойму як землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки - 2610100000:20:006:0237. Крім цього службові особи Івано-Франківської міської ради, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у 2020 році, в порушення вимог ст.ст. 59, 83 Земельного кодексу України, погодили та передали у власність ОСОБА_5 земельну ділянку водного фонду для ведення особистого селянського господарства площею 0,30 га. по АДРЕСА_1 (кадастровий номер земельної ділянки 2610100000:20:006:0237), на якій розміщено штучний водний об'єкт.
Згідно вимог ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Статтею 4 Водного кодексу України визначено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті, у тому числі морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них.
Для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою (частина 2 статті 58 Земельного кодексу України).
Прибережна захисна смуга є частиною водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення, засмічення та збереження їх водності встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони (статті 1, 88, 90 Водного кодексу України, статті 60, 61 Земельного кодексу України).
Статтею 60 Земельного кодексу України, а також статтею 88 Водного кодексу України встановлено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:
а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів;
б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів;
в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Тобто до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню та належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції, а згідно вимог земельного законодавства України, передача у власність таких земель (водного фонду, у т.ч. прибережних захисних смуг), в тому числі для будівництва та обслуговування готельно-відпочинкового комплексу, не передбачена.
У клопотанні зазначено, що у ході проведення досудового слідства встановлено, що 21.03.2019 року ОСОБА_5 звернувся в Івано-Франківську раду із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3000 га. для ведення особистого селянського господарства. Рішенням Івано-Франківської міської ради від 25.04.2019 року № 91-25 (п. 31 рішення, п. 9 додатку 2 до рішення) надано дозвіл ОСОБА_5 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3000 га. по АДРЕСА_1 . Рішенням Івано-Франківської міської ради від 19.06.2020 року № 197-41 (п. 5 рішення, п. 2 додатку 5 до рішення) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3000 га, кадастровий номер 2610100000:20:006:0237 для ведення особистого селянського господарства та передано її у власність ОСОБА_5 . Зазначається, що 17 липня 2020 року проведено державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_5 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 2127515326000.
Як вказується у клопотанні, перевіркою, проведеною Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з приводу дотримання вимог земельного законодавства, акт перевірки від 20.01.2021№ 4/0/92-21-ДК/6/АП/09/01/-21, встановлено факт незаконної, в порушення вимог ст. ст. 58, 59, 83 Земельного кодексу України, передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,3000 га., із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, по АДРЕСА_1 з підстав розташування на вказаній земельній ділянці водного об'єкту. Згідно вищевказаного акту, на місці знаходження земельної ділянки площею 0,3000 га. (кадастровий номер 2610100000:20:006:0237) в АДРЕСА_1 до моменту її передачі в приватну власність ОСОБА_5 знаходився водний об'єкт, а земельна ділянка, на якій розташовано водний об'єкт, відносилась до земель водного фонду.
Відповідно до інформації Дністровського басейнового управління водних ресурсів від 21.01.2021 № 09-17/01/74 на клопотання державного інспектора про надання документів, матеріалів та іншої інформації від 16.01.2021 № 4/0/92-20-ДК/003/КН/05/01/-21 надано роз'яснення, що водні об'єкти не знаходяться на балансі Дністровсьвого БУВР, а фактично є землями водного фонду та входять в загальний кадастр земель населеного пункту м. Івано-Франківська.
Також, як вказано у клопотанні, 20 січня 2021 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області проведено обстеження земельної ділянки площею 0,3000 га., із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, по вул. Ребета в м. Івано-Франківську. За результатами обстеження встановлено, що на вказаній земельній ділянці, яка належить до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства, розташовано водний об'єкт - штучну водойму (ставок).
Вказується на те, що під час ознайомлення з матеріалами господарської справи № 909/1089/20 встановлено, що вказана земельна ділянка попередньо перебувала у користуванні ЗАТ «Променергоавтоматика». Як вбачається з матеріалів, на земельній ділянці площею 1,5514 га., наявна пожежна водойма площею 0,1752 га. Окрім того, земельна ділянка використовувалась для задоволення виробничих потреб - для розміщення та експлуатації виробничих будівель і споруд, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею № 440 ДП «Промавтоматика» по вул. Побутова в м. Івано-Франківську, який на сьогоднішній день втратив чинність згідно чинного законодавства.
Зазначено, що відповідно до листа Івано-Франківського міського відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області відповідно до Обліку джерел протипожежного водопостачання на території Івано-Франківської міської ради за кадастровим номером 2610100000:20:006:0237 значиться одне штучне водоймище ємністю 2730 куб.м., яке перебуває на балансі приватного підприємства «Науково-технічна фірма «Білекс» за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Дудаєва, № 31А. Вказане пожежне водоймище розташоване на земельній ділянці між вул. Ребета та вул. Дудаєва.
Як вбачається з схеми Генерального плану міста Івано-Франківська, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 03.07.2001 року, спірна земельна ділянка належала до території складів та баз.
Згідно Генерального плану міста Івано-Франківська, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 07.06.2019, частину спірної земельної ділянки віднесено до території складів та баз, а на частині земельної ділянки знаходиться водоймище.
В подальшому, на вказану земельну ділянку розроблено детальний план території для багатоквартирної житлової забудови, який затверджено рішенням Івано-Франківської міської ради від 19.06.2019 року № 183-41.
Відповідно до класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548 земельні ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку належать до земель житлової та громадської забудови. При цьому, згідно рішення міської ради від 19.06.2020 № 197-41 вказану земельну ділянку передано у власність як сільськогосподарського призначення (для особистого селянського господарства). Як зазначено у примітці додатку 5 до вказаного рішення підставою для його прийняття була довідка з МБК №21758.
Однак, як вбачається з довідки з містобудівного кадастру № 21758 земельна ділянка знаходиться на території Івано-Франківської міської ради, існуючий стан - території баз та складів, водойми, межа санітарно захисних зон. Також, як видно з публічної кадастрової карти на вказаній земельній ділянці знаходиться водойма.
Матеріалами клопотання зазначається, що 24 жовтня 2021 року, земельна ділянка із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Сторона кримінального провадження, яка звернулася з даним клопотанням, вказує, що незастосування заходу забезпечення кримінального провадження - накладення арешту на майно, може призвести до його можливого подальшого незаконного відчуження або настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню. Підставою накладення арешту на вказане майно є сукупність підстав та розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину.
Слідчий подав заяву про розгляд клопотання без його участі та підтримав вимоги клопотання у повному обсязі.
Як передбачено ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання, вважаю клопотання підставним, виходячи із наступних міркувань.
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається, з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
У відповідності до ч.3 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, - кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
З урахуванням обставин справи слідчий суддя приходить до висновку, що в даному випадку арешт майна, який в розумінні ст. 1 Першого протоколу Конвенції є здійсненням контролю держави за користуванням майном, відповідатиме загальним інтересам, буде розумним і співмірним із завданнями кримінального провадження та пропорційним тимчасовим обмеженням прав на земельну ділянку.
Таким чином слідчим доведена необхідність накладення арешту на земельну ділянку із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, яка належить на праві власності ОСОБА_5 , із забороною відчужувати, змінювати цільове призначення земельної ділянки, яка відповідає критеріям передбаченим ст. 98 КПК України, оскільки вказана земельна ділянка була об'єктом кримінально протиправних дій, на які безпосередньо спрямоване кримінально протиправне посягання та 24.10.2021 року її визнано речовим доказом в порядку ст. 98 КПК України.
Керуючись ст.ст. 107, 131,132, 167, 170-173, 236, 309, 395 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, яка належить на праві власності ОСОБА_5 .
Заборонити ОСОБА_5 відчужувати, змінювати цільове призначення земельної ділянки із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, здійснювати її перетворення, поділ, об'єднання з іншими земельними ділянками.
Заборонити Івано-Франківській міській раді (код ЄДРПОУ 33644700) змінювати цільове призначення земельної ділянки із кадастровим номером 2610100000:20:006:0237, здійснювати її перетворення, поділ, об'єднання з іншими земельними ділянками.
Заборонити земельним кадастровим реєстраторам, які входять до складу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальних органів, вносити до Державного земельного кадастру будь-які відомості, які стосуються земельної ділянки, кадастровий номер 2610100000:20:006:0237.
Ухвала підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1