Справа № 338/1448/21
17 листопада 2021 року смт Богородчани
Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області
Битківський Л.М., вивчивши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, оператора-касира ТОВ "Оіл Екстра",
за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №736730 від 11 листопада 2021 року, складеним старшим оперуповноваженим в ОВС УСР в Івано-Франківській області Чередарчуком А.М., ТОВ "Оіл Екстра", зареєстроване та розміщене за адресою: с. Підгір'я, урочище Аеродром Богородчанського району, здійснює реалізацію пального в особі ОСОБА_1 без одержання документів дозвільного характеру, а саме сертифіката та акта готовності об'єкта до експлуатації, передбаченого ч. 2 ст. 39 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
Вивчивши зазначений протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що такий підлягає направленню на доопрацювання з наступних підстав.
За змістом статей 245, 280, 283 КУпАП для прийняття законного та обґрунтованого рішення слід забезпечувати всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до змісту ст. 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та одних із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ст. 251 КУпАП).
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 9 Розділу ІІ "Документування адміністративних правопорушень" Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06 листопада 2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі "до протоколу додається" - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №736730 від 11 листопада 2021 року не зазначено час вчинення правопорушення, протокол не підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також у ньому відсутній запис про те, що ОСОБА_1 відмовився від підписання протоколу і мотиви відмови від його підписання, у випадку, коли така відмова мала місце. Крім того, у вказаному протоколі відсутній підпис ОСОБА_1 про ознайомлення його з правами, передбаченими ст. 63 Конституції України та ст.268 КУпАП. До того ж відсутня інформація про те, чи отримано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, другий примірник протоколу (в графі "другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення отримав" вказано дату - 11 листопада 2021 року - та проставлено підпис старшим оперуповноваженим Чередарчуком А.М., при цьому підпис ОСОБА_1 відсутній). До того ж зроблений в протоколі запис "від пояснення відмовився" не засвідчено підписами свідків чи понятих.
Також слід зазначити, що Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" у Івано-Франківській області ліквідовано, серед інших, Богородчанський район.
Крім того, суд зауважує наступне.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №736730 від 11 листопада 2021 року, ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачана відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3, ст. 42 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Водночас до матеріалів справи не долучено доказів на підтвердження того, що особа яка притягається до адміністративної відповідальності, є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, зокрема, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з ТОВ “Оіл Екстра” і того, що саме до кола його обов'язків віднесено виконання організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій, що забезпечують виробничу діяльність товариства.
Зазначені недоліки перешкоджають об"єктивному розгляду справи.
Враховуючи викладене, приходжу висновку, що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП слід повернути управлінню стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань для належного оформлення.
Керуючись ст. 254, 256, 278, 283, 284 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП повернути управлінню стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Битківський