вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
17.11.2021 Справа № 904/6969/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б.
за позовом Акціонерного товариства "ТАСКОМБАНК", м.Київ
до Фізичної особи-підприємця Мороза Миколи Вадимовича, м.Кривий Ріг Дніпропетровська область
про стягнення 14106,20 грн
Представники сторін в судове засідання не викликались
1.Короткий зміст позовних вимог
Акціонерне товариство "ТАСКОМБАНК" (далі-Позивач) 03.08.2021 звернулося з позовом до Фізичної особи-підприємця Мороза Миколи Вадимовича (далі-Відповідач), в якому просить суд відкрити спрощене провадження та стягнути з Відповідача на свою користь заборгованість за Заявою-договором №Ю6642536 від 10.07.2019 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «ТАСКОМБАНК» (продукт «Кредитний ліміт на поточний рахунок»), що в частині тіла кредиту, відсотків, комісії та штрафу станом на 26.05.2021 року становить 14106,20 грн (чотирнадцять тисяч сто шість) гривень 20 копійок, та складається із заборгованість по тілу кредиту (в т.ч. прострочена) - 9999,81 грн, заборгованість по відсотках (в т.ч. прострочені) - 3891,90 грн, заборгованість по комісії (в т.ч. прострочена) - 49,00 грн; пені на суму простроченої заборгованості за період з 25.11.2020 до 25.05.2021 - 165,49 грн та судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов'язань за Заявкою-договором від 10.07.2019 №ID6642536 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК".
2. Процесуальні питання, вирішені судом
09.08.2021 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач заперечень щодо розгляду справи в порядку прощеного позовного провадження не подав. Ухвала суду двічі направлялася на адресу Відповідача, згідно з довідками поштової установи поштові відправлення на адресу Відповідача поштовою установою повернуто до суду 16.09.2021 та 27.10.2021 з посиланням на закінчення терміну зберігання (арк.с. 49-50, 55-58).
Ухвала суду від 09.08.2021 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі надіслана Відповідачу в установленому порядку на адресу, вказану у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який наявний в матеріалах справи (арк.с. 41).
Також ухвала суду була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є вільним, цілодобовим і безкоштовним.
Пунктом 99 Правил надання поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, передбачено, що рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об'єкті поштового зв'язку вручаються адресату.
У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
За змістом пункту 116 зазначених Правил у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення. Не вручені з поважних причин рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка" повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Відповідно до пункту 117 Правил поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі закінчення встановленого строку зберігання.
Відповідно до п. 5 частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З огляду на наведене, суд вважає, що Відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов'язки з повідомлення про розгляд справи.
Справу розглянуто без виклику сторін та у розумні строки, які були необхідні для вирішення спору по суті, враховуючи необхідність отримання поштових повідомлень від поштової установи.
3. Позиції інших учасників справи
Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.
4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті
10.07.2019 фізична особа-підприємець Мороз Микола Вадимович підписав Заяву-договір №ID6642536 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «ТАСКОМБАНК» (продукт «Кредитний ліміт на поточний рахунок») (далі-Заявка-договір) електронним цифровим підписом, що підтверджується копією відповідного електронного сертифікату, сформованого на сайті https://czo.gov.ua та відображенням ЕЦП на самому Договорі (арк.с. 7-8).
Відповідно до умов Заявки-договору:
1.1. За умови наявності вільних коштів Банк зобов'язується надати Позичальникові Кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим Договором, а Позичальник зобов'язується прийняти, належним чином використати та повернути Кредит і сплатити проценти за користування Кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього Договору.
1.2. Кредит надається у формі овердрафту на поточний рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у АТ "ТАСКОМБАНК" з цільовим призначенням на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Клієнта, в межах встановленого ліміту кредитування (далі - Ліміт).
2.1. Розмір Кредиту: 10 000,00 (Десять тисяч грн. 00 коп.)
2.2. Валюта Кредиту: гривня.
2.3. Вартість Кредиту:
2.3.1. розмір процентної ставки за користування Кредитом: 27,00% річних;
2.3.2. розмір комісійної винагороди: 0,49% від суми максимального дебетового сальдо, яке існувало на поточному рахунку за розрахунковий місяць.
2.4. Тип процентної ставки: фіксована.
2.5. Період сплати процентів: з 01 по 10 число кожного місяця.
2.6. Період сплати комісії: з 01 по 10 число кожного місяця.
2.7. Термін повернення Кредиту: 09.07.2020р.
3.1. Позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі необхідної для сплати процентів та комісії у Період сплати визначений у підпунктах 2.5. та 2.6.
3.2. Остаточне погашення за Кредитом Позичальник повинен здійснити не пізніше дати зазначеної в п. 2.7. цього Договору.
3.3. У випадку порушення Позичальником будь-якого із грошових зобов'язань та при реалізації права Банку Позичальник сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.
4.4. Строк дії Договору встановлений в розділі 18 Правил обслуговування корпоративних клієнтів АТ "ТАСКОМБАНК".
Згідно з п. 18.1.8. правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «ТАСКОМБАНК» передбачено, що проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування Кредиту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання Заяви-договору про приєднання Клієнта до Правил (далі - Заява). Підписання Заяви здійснюється електронно-цифровим підписом в системі "ТАС241БІЗНЕС" або через інший сервіс електронного документообігу. Підписана Заява разом з цими Правилами та ціновими параметрами продукту (далі - Цінові параметри), які зазначені на офіційному Сайті Банку, становить кредитний договір (далі -«Угода»). При порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених цими Правилами, Банк на свій розсуд, має право змінити умови кредитування, встановивши інший термін повернення Кредиту. При належному виконанні Клієнтом зобов'язань, передбачених цими Правилами та якщо не менш, ніж за 7 (сім) банківських днів до закінчення строку дії Кредиту, жодна із сторін через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет-банку «ТАС24| БІЗНЕС», мобільний додаток "ТАС24|БІЗНЕС", SМS-повідомлення або інших) не повідомить іншу сторону про намір припинити дію Кредиту, строк дії Кредиту вважається пролонгованим на тих же умовах на наступні 365 (триста шістдесят п'ять) календарних днів. Зазначена процедура пролонгації повторюється будь-яку кількість разів та не вимагає укладення додаткових угод/договорів.
Згідно з п. 18.2.23.8. Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «ТАСКОМБАНК», Банк, незалежно від настання строків виконання зобов'язань Клієнтом за цим Договором, має право вимагати дострокового повернення суми Кредиту, сплати процентів та винагород, право Банку на отримання яких передбачено цим Договором, при настанні умов, передбачених п. 18.2.2.2.5 цього Договору, або порушення Клієнтом вимог у частині цільового використання кредитних коштів.
Відповідно до п. 18.2.2.2.5 Правил, Клієнт доручає Банку списувати кошти з усіх своїх поточних рахунків у валюті Кредиту для виконання зобов'язань з погашення Кредиту, сплати комісії за його використання, а також з усіх своїх поточних рахунків у гривні для виконання зобов'язань з погашення штрафів та неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті Банку, при настанні строку здійснення платежу згідно з Заявою (здійснювати договірне списання). Списання грошових коштів здійснюється відповідно до встановленого порядку, при цьому оформлюється меморіальний ордер. У разі відсутності на поточних рахунках Клієнта суми коштів достатньої для оплати чергового платежу за Кредитом, Клієнт доручає Банку встановити овердрафт на поточний рахунок на суму, необхідну для сплати чергового платежу або використати кошти надані Банком згідно та у порядку зазначеному в розділі 18.1 цих Правил.
Так, на виконання умов Заявки-договору, Позивачем було перераховано на поточний рахунок Відповідача кошти у розмірі 9999.81 грн, які використовувались Клієнтом, що підтверджується виписками по особовому рахунку (арк.с. 23-29).
В порушення взятих на себе зобов'язань Відповідач отримані кредитні кошти не повернув, відсотки за їх користування не сплатив.
Відповідно до розрахунку Позивача (арк.с. 5) станом на 26.05.2021 заборгованість Відповідача за Договором становить 14106,20 грн та складається з:
9999,81 грн - заборгованість за кредитом;
3891,90 грн - заборгованість за відсотками;
49,00 грн - заборгованість по комісії;
165,49 грн - пеня на суму простроченої заборгованості за період з 25.11.2020 по 25.05.2021.
З метою досудового врегулювання спору Позивач направив Відповідачу повідомлення-вимогу вих.№8994/10.1.1 від 27.05.2021 (арк.с. 20-22), яку Відповідач залишив без відповіді та задоволення.
Під час розгляду справи Відповідач доказів погашення заборгованості не надав.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк зобов'язується надати кредит позичальнику у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі ст.1056 ЦК України кредитодавець має право відмовитися від надання позичальникові передбаченого договором кредиту частково або в повному обсязі у разі порушення процедури визнання позичальника банкрутом або за наявності інших обставин, які явно свідчать про те, що наданий позичальникові кредит своєчасно не буде повернений.
Частиною 2 статті 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 (Позика) цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Так, згідно зі ст. 1048 цього Кодексу у разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються до дня повернення позики.
Статтею 1050 ЦК України встановлено:
якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу;
якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що уразі порушення зобов'язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом. Відповідно ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).
6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору
На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин, із яких видно, що Відповідач як боржник, неналежним чином виконав свої зобов'язання перед Позивачем за кредитними правовідносинами, суд доходить висновку, що позовні вимоги Позивача про стягнення з Відповідача заборгованості по тілу кредиту (в т.ч. прострочена) - 9999,81 грн, заборгованості по відсотках (в т.ч. прострочені) - 3891,90 грн, заборгованості по комісії (в т.ч. прострочена) - 49,00 грн та пені на суму простроченої заборгованості за період з 25.11.2020 до 25.05.2021 у розмірі 165,49 грн - є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 176, 233, 238, 241, 247, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позов Акціонерного товариства "ТАСКОМБАНК" до Фізичної особи-підприємця Мороз Миколи Вадимовича задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Мороз Миколи Вадимовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерне товариство "ТАСКОМБАНК" (01032, м.Київ, вул.С.петлюри, буд. 30, код ЄДРПОУ 09806443) заборгованість за Заявою-договором №Ю6642536 від 10.07.2019 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «ТАСКОМБАНК» (продукт «Кредитний ліміт на поточний рахунок»), що в частині тіла кредиту, відсотків, комісії та штрафу станом на 26.05.2021 року становить 14106,20 грн (чотирнадцять тисяч сто шість) гривень 20 копійок, та складається із заборгованість по тілу кредиту (в т.ч. прострочена) - 9999,81 грн, заборгованість по відсотках (в т.ч. прострочені) - 3891,90 грн, заборгованість по комісії (в т.ч. прострочена) - 49,00 грн; пені на суму простроченої заборгованості за період з 25.11.2020 до 25.05.2021 - 165,49 грн та 2270,00 грн судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 17.11.2021
Суддя Н.Б. Кеся