08.11.2021 227/4223/21
Іменем України
08 листопада 2021 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., при підготовці до розгляду справи, яка надійшла з відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 153535 від 22.10.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП та додані до нього матеріали.
Згідно ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст..256 КУпАП справа разом з адмінпротоколом повертається до органу, що їх склав для належного оформлення.
Зазначені матеріали разом з протоколом про адміністративне правопорушення слід повернути до відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області для належного оформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП виходячи з такого.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до пункту 4 розділу VII Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року, поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, довідку про належність транспортного засобу.
З протоколу серії ААБ № 153535 від 22.10.2021 року та доданих до протоколу матеріалів не можливо достовірно встановити чи має взагалі ОСОБА_1 посвідчення водія та якої категорії.
Встановлення зазначених обставин має суттєве значення для вирішення справи, оскільки в разі визнання ОСОБА_1 таким, що є винним у правопорушенні, яке йому інкримінують, факт наявності у останнього посвідчення водія має значення для призначення йому адміністративного стягнення.
При цьому слід зазначити, що згідно ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а суд не є тим органом, який має право самостійно збирати докази по справі.
Крім того, працівником поліції в протоколі зазначено, що до нього додається відео фіксація, але в матеріалах справи відсутній відеодиск з записом вчиненого правопорушення, також в протоколі не вказано технічний засіб за допомогою якого така фіксація здійснювалась.
Частиною 3 ст.283 КУпАП чітко передбачено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався).
Тобто закон зобов'язує орган (посадову особу), яка виносить постанову по справі вказати у постанові зазначені відомості та долучити їх до протоколу.
Суд зазначає, що згідно ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Враховуючи наведене, а саме те, що встановлення зазначених обставин має суттєве значення для вирішення справи, оскільки в разі визнання ОСОБА_1 таким, що є винним у правопорушенні, яке йому інкримінують, факт наявності у останнього посвідчення водія має значення для призначення йому стягнення, а також те, що суд при винесенні постанови по справі не має право самостійно збирати докази по справі, оскільки відповідно до ст.251 КУпАП, вказаний обов'язок покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, вважаю необхідним протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути на дооформлення.
Керуючись ст.ст. 130, 256, 278 КУпАП, судя
Повернути протокол серія ААБ № 153535 від 22.10.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП, разом з доданими матеріалами, до відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, для належного дооформлення, з питань викладених в постанові.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Здоровиця