Справа №222/1389/21
Провадження №2-а/222/29/2021
17 листопада 2021 року смт. Нікольське
Володарський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Вайновської О.Є.,
секретаря судового засідання Гранкіної О.В.,
за участі позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Данеляна А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспектора СРПП відділення поліції №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області сержанта Мєзєнцева Сергія Олександровича про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №901168 від 03.10.2021 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.121 ч.1, 126 ч.1 КУпАП за порушення п.п.2.9 в, 9.7 ПДР у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що, 03.10.2021 року близько 22:00 він знаходився на передньому пасажирському сидінні автомобіля FORD SCORPIO, днз НОМЕР_1 , який рухався по вулиці Пушкіна, 88 в смт. Нікольське під керуванням ОСОБА_2 .. В районі автостанції автомобіль був зупинений працівниками поліції, які склали відносно нього постанову про накладення адміністративного стягнення за нібито порушення п.2.9 (в), 9.7 ПДР, а саме за керування транспортним засобом з неосвітленим заднім державним номером та особою, яка не має при собі посвідчення на право керування транспортним засобом. Притягнення до адмінвідповідальності відбулося за відсутності будь-яких доказів вчинення ним адмінправопорушення, оскільки транспортним засобом він не керував, а був пасажиром, тобто не мав дотримуватися ПДР для водія, до того ж посилання на докази вчинення адмінправопорушення відсутнє в оскаржуваній постанові, а також в умовах порушення права на захист, оскільки він просив надати йому можливість скористатися правовою допомогою, в чому йому було відмовлено відповідачем. Просив визнати протиправною та скасувати постанову серії БАА №901168 від 03.10.2021 року.
Ухвалою судді Володарського районного суду Донецької області від 08.11.2021 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження по справі, призначено її розгляд.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Данелян А.А. в судовому засіданні підтримали позов, наполягали на його задоволені.
Позивач додав, що після зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_2 , відповідач витягнув його з машини з переднього пасажирського сидіння, не пояснивши причини такої поведінки, не довівши до нього суті правопорушення, почав застосувати до нього фізичну силу, після чого він втік. Розгляд справи про адмінправопорушення не відбувався в його присутності, про наявність постанови він дізнався під час ознайомлення з матеріалами справи за ст.130 КУпАП.
Відповідач Інспектор СРПП ВП №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Мєзєнцев С.О.до судового засідання не з'явився, будучи повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, відзив не подав.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
За визначенням ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами (ст.7 КУпАП).
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
За приписами статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
В розумінні статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновків експертів.
При цьому, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування (ст.73 КАС України). Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.74 КАС України).
Частиною 2 ст.77 КАС України окреслено, що в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінка доказів здійснюється судом за правилами статті 90 КАС України, відповідно до приписів якої суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В ч.3 ст.286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до
адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Судом встановлено, що 03.10.2021 року інспектором СРПП відділення поліції №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області сержантом Мєзєнцевим С.О. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №901168 від 03.10.2021 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.121 ч.1, 126 ч.1 КУпАП, за те, що він 03.10.2021 року, о 22:23 годині керував автомобілем FORD SCORPIO, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вулиці Пушкіна, 88 в смт. Нікольське Маріупольського району Донецької області з неосвітленим заднім державним номером в темну пору доби та без посвідчення водія, чим порушив вимоги пункту 2.9 (в) та 2.1.(а) ПДР України. На порушника накладено адмінстягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Постанова не містить посилання на докази, які стали підставою для її винесення.
Крім того, до постанови не додано жодних доказів: пояснень особи, свідків події, відеодоказів та інш. що свідчили б про наявність в діях позивача події та складу адмінправопорешень, передбачених ст.ст.121 ч.1, 126 ч.1 КУпАП.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченими ст.ст.283 і 284 КпАП України. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Оцінюючи оскаржувану постанову на предмет її обґрунтованості, суд зазначає, що працівником Національної поліції факт вчинення правопорушення, в якому звинувачено позивача, жодним чином не зафіксовано та не підтверджено допустимим й належним доказом, що міг бути забезпечений для такого роду порушень.
Отже, відповідачем ОСОБА_3 , який виніс постанову про накладення адмінстягнення серії БАА №901168 від 03.10.2021, у своїй діяльності порушені принципи всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин, оскільки при розгляді справи було застосовано спрощений підхід, а саме: обґрунтування вини сформовано лише на одних даних сприйняття співробітників поліції, з яких неможливо визначити наявність або відсутність правопорушення, тобто без застосування будь-яких інших фактів, які б підтверджували наявність або відсутність вини певної особи (показання свідків, відеофіксація тощо).
Саме таких висновків за наслідками оцінки подібних правовідносин дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 08.07.2020 у справі №463/1352/16-а.
Таким чином, під час розгляду справи не знайшов свого підтвердження факт вчинення позивачем правопорушення. У матеріалах справи такі підтвердження відсутні, а наявна копія постанови про притягнення до відповідальності сама по собі не дає підстав стверджувати про допущення позивачем порушень Правил дорожнього руху України у зазначені день та час.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст.ст.121 ч.1 126 ч.1 КУПАП є недоведеним.
Приймаючи до уваги ту обставину, що докази порушення ОСОБА_1 п.2.9 (в), 2.1.(а) ПДР України відсутні і посилання на них відсутнє в постанові про накладення адмінстягнення, суд приходить до висновку, що постанова по справі про адміністративне правопорушення серії БАА
№901168 від 03.10.2021 року є необґрунтованою, а отже протиправною та підлягає скасуванню. Крім того, в матеріалах справи відсутні дані, які спростовують доводи позивача щодо відсутності в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.121 ч.1, 126 ч.1 КУпАП, а тому справа закриттю у зв'язку з відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, доводи позивача про необґрунтованість доказами постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №901168 від 03.10.2021 року є слушними, а отже адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспектора СРПП ВП №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області сержанта Мєзєнцева С.О. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження у справі підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з положень ст.139 КАС України, та стягує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Донецькій області, понесені позивачем при звернення до суду з адміністративним позовом судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст.5, 8, 9, 20, 22, 72, 77, 139, 195, 241-246, 250, 268, 269, 271, 272, 286 КАС України, ст.ст.1, 7, 222, 251, 278, 280, 283, 288 КУпАП, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспектора СРПП відділення поліції №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області сержанта Мєзєнцева Сергія Олександровича про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №901168 від 03.10.2021 року винесену інспектором СРПП відділення поліції №1 Маріупольського районного управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області сержанта Мєзєнцевим Сергієм Олександровичем про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) за ст.ст.121 ч.1, 126 ч.1 КУпАП і накладення на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) за ст.121 ч.1, 126 ч.1 КУпАП - закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, юридична адреса: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нахімова, 86), за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя О. Є. Вайновська