17 листопада 2021 року
Київ
справа №640/28045/20
адміністративне провадження №К/9901/34133/21
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Желєзного І.В. розглянувши клопотання Громадської організації «Мапа реновації» та Офісу Генерального прокурора про зупинення дії рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021
у справі № 640/28045/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АРІКС»
до Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Концепт Плаза»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Міністерство культури та інформаційної політики України,
про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу в частині,
У листопаді 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АРІКС» (далі також - позивач, ТОВ «АРІКС») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - відповідач), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Товариства з обмеженою відповідальністю «Концепт Плаза» (далі також - третя особа 1), Міністерства культури та інформаційної політики України (далі також - третя особа 2), у якому просило: визнати протиправними дії відповідача щодо занесення до Переліку об'єктів культурної спадщини м. Києва будинку Осипа Родіна, розташованого за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71; визнати протиправним та скасувати наказ відповідача «Про занесення об'єктів культурної спадщини до Переліку об'єктів культурної спадщини міста Києва» від 22.09.2020 № 46 в частині пункту 2 Додатку до наказу Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.09.2020 № 46, яким до Переліку об'єктів культурної спадщини м. Києва занесено будинок Осипа Родіна, розташований за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 позов задоволено повністю: визнано протиправними дії Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо занесення до Переліку об'єктів культурної спадщини м. Києва будинку Осипа Родіна, розташованого за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71; визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.09.2020 № 46 «Про занесення об'єктів культурної спадщини до Переліку об'єктів культурної спадщини міста Києва» в частині пункту 2 Додатку до наказу Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого орану Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.09.2020 № 46, яким до Переліку об'єктів культурної спадщини м. Києва занесено будинок Осипа Родіна, розташований за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71; стягнуто на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 4204,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 апеляційні скарги Громадської організації «Рух «Справедлива Україна», Громадської організації «Мапа реновації», Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Офісу Генерального прокурора залишено без задоволення; рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 змінено шляхом викладення мотивувальної частини рішення в редакції цієї постанови. В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 залишено без змін.
06.09.2021 від Громадської організації «Мапа реновації» та 13.09.2021 від Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і Офісу Генерального прокурора до Верховного Суду надійшли касаційні скарги на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021, у яких просять їх скасувати та окрім цього Громадська організація «Мапа реновації» та Офіс Генерального прокурора просять ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, а Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) просить направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалами Верховного Суду від 27.09.2021 відкрито касаційні провадження за вказаними касаційними скаргами.
У касаційній скарзі Громадська організація «Мапа реновації» також заявила клопотання про зупинення виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021.
Клопотання обґрунтоване тим, що оскаржуваними судовими рішення будинок Осипа Родіна, розташований за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71, позбавлено стутусу щойновиявленої пам'ятки, а отже і захисту від недобросовісних дій власника. На даний час у ТОВ «Концепт плаза» відсутні перешкоди для знесення будинку та встановлення на його місці паркінгу, як це відбулося з будинком, що розташований поруч. Окрім цього, на наступний день після прийняття оскаржуваної постанови ТОВ «Концепт плаза» розібрало дах та розпочало роботи у будинку. ТОВ «Концепт Плаза» вже здійснює будівельні роботи без письмового дозволу органу культурної спадщини, розробки науково-проектної документації та дозвільної документації на початок будівельних робіт. Ураховуючи такі дії забудовника, а також критичну ситуацію зі збереженням у Києві культурної спадщини наявні підстави вважати, що Будинок буде втрачено ще до моменту вирішення справи у Верховному Суді.
Окрім цього, 11.10.2021 від Офісу Генерального прокурора до Верховного Суду надійшло клопотання про зупинення дії рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021, в обґрунтування якого посилається на те, що ТОВ «Арікс» проводяться будівельні роботи (розібраний дах і частина стіни, частково зняті вікна, будівлю огороджено будівельним парканом), які призводять до руйнування історичної будівлі та втрати нею автентичності, а саме Будинку Осипа Родіна, розташованого за адресою: м. Київ, Шевченківський район, вул. Олеся Гончара, 71. Цей будинок є пам'яткою історії та архітектури місцевого значення, однак у зв'язку із постановленням оскаржуваних судових рішень у цій справі позбавлений належного правового захист, а тому зупинення дії оскаржуваних судових рішень дозволить мінімізувати ризики його знищення, руйнування та пошкодження. У випадку задоволення касаційних скарги у цій справі та скасування оскаржуваних судових рішень, спірний будинок залишатиметься у Переліку об'єктів культурної спадщини м. Києва з відповідним статусом та обмеженнями щодо його використання.
Вирішуючи заявлені клопотання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень, Суд виходить із того, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Частиною першою статті 375 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Згідно зі статтею 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З огляду на викладене, сподівання та припущення скаржників стосовно результатів касаційного розгляду справи не можуть бути безумовною підставою для зупинення виконання судового рішення, що набрало законної сили.
Верховний Суд також зауважує, що для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як винятковий захід, повинні бути поважні причини. Відповідна заява повинна бути мотивована, містити достатні та обґрунтовані підстави для зупинення виконання судового рішення, підтверджені належними та достатніми доказами. Таке зупинення не повинно порушувати балансу інтересів сторін, а також не може порушувати прав осіб, які брали участь у справі, та які не брали такої участі, але рішенням суду вирішено питання про їх права, свободи чи обов'язки.
Заявник повинен навести обґрунтування відповідної вимоги та довести, що захист його прав та інтересів стане об'єктивно неможливим без вжиття таких заходів; для відновлення порушених прав необхідно буде докласти надмірних зусиль та/або витрат; існуватимуть перешкоди для застосування або буде неможливим застосування передбаченого статтями 380 та 381 КАС України механізму повороту виконання судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, а також предмет спору, Верховний Суд вважає, що підстави, наведені скаржниками, є обґрунтованими та свідчать про наявність об'єктивних обставин, з якими процесуальний закон пов'язує потребу вжиття заходів щодо зупинення дії оскаржуваних судових рішень, а відтак дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотань про зупинення дії оскаржуваних судових рішень.
Керуючись статтями 248, 256, 340, 345, 355, 359 КАС України, Верховний Суд
Клопотання Офісу Генерального прокурора та Громадської організації «Мапа реновації» про зупинення дії рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 і постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 до закінчення їх перегляду у касаційному порядку задовольнити.
Зупинити дію рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2021 і постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2021 у справі № 640/28045/20 до закінчення їхнього перегляду в касаційному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач І.В. Желєзний