Постанова від 16.11.2021 по справі 380/2396/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 рокуЛьвівСправа № 380/2396/21 пров. № А/857/14221/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Матковської З.М. та Кузьмича С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2021р. в адміністративній справі за позовом представника адвоката Шамборського Андрія Віталійовича, діючого на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання розглянути документи щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності (суддя суду І інстанції: Коморний О.І., час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 23.06.2021р., м.Львів; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: 23.06.2021р.),-

ВСТАНОВИВ:

20.02.2021р. за допомогою системи «Електронний суд» представник адвокат Шамборський А.В., діючий на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії та бездіяльність Міністерства внутрішніх справ /МВС/ України, які полягали у неналежному розгляді та неприйнятті відповідно до вимог п.п.9, 14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою Кабінету Міністрів /КМ/ України № 850 від 21.10.2015р., законного рішення за підготовленим Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ /ГУ МВС/ України у Львівській обл. Висновком про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України № 565-ХІІ від 20.12.1990р. «Про міліцію», складеним на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , майора міліції, дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Миколаївського районного відділу ГУ МВС України у Львівській обл., відповідно до якого у зв'язку із встановленням інвалідності на підставі пп.3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., ОСОБА_1 належить до призначення одноразова грошова допомога в сумі 315300 грн., який був складений 21.07.2020р. членом ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. Л.Павлишин, а також підписаний заступником голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. І.Ліщуком та головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. В.Ільчишиним, та заявою (рапортом) позивача ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням ІІІ групи інвалідності від 30.06.2020р. разом з доданими до неї (нього) документами щодо призначення, нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», а також які полягали у поверненні листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України № 28795/15-2020 від 31.08.2020р. вказаних матеріалів щодо призначення позивачу ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги назад до ГУ МВС України у Львівській обл. без прийнятого рішення по вказаних матеріалах відповідно до п.п.9, 14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р.;

визнати протиправними дії та бездіяльність ГУ МВС України у Львівській обл., які полягали у ненаправленні повторно у відповідності до п.8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., матеріалів про призначення позивачу ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», до МВС України для прийняття рішення по вказаних матеріалах МВС України відповідно до вимог п.п.9, 14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., а також які полягали у поверненні листом ГУ МВС України у Львівській обл. вих. № 198 від 08.09.2020р. позивачу ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», без прийнятого рішення по вказаних матеріалах відповідно до п.п.9, 14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р.;

зобов'язати ГУ МВС України у Львівській обл. повторно прийняти та подати до МВС України заяву (рапорт) позивача ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням ІІІ групи інвалідності від 30.06.2020р. та всі додані до неї (нього) документи, а також підготовлений ГУ МВС України у Львівській обл. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України № 565-ХІІ від 20.12.1990р. «Про міліцію», складений на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , майора міліції, дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Миколаївського районного відділу ГУ МВС України у Львівській обл., відповідно до якого у зв'язку із встановленням інвалідності на підставі пп.3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., ОСОБА_1 належить до призначення одноразова грошова допомога в сумі 315300 грн., який був складений 21.07.2020р. членом ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. Л.Павлишин, а також підписаний заступником голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. І.Ліщуком та головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. В.Ільчишиним, а також всі інші матеріали щодо призначення, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги позивачу ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», для прийняття рішення по них відповідно до вимог та в порядку, визначеними п.п.9, 14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р.;

зобов'язати МВС України повторно розглянути підготовлений ГУ МВС України у Львівській обл. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України № 565-ХІІ від 20.12.1990р. «Про міліцію», складений на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , майора міліції, дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Миколаївського районного відділу ГУ МВС України у Львівській обл., відповідно до якого у зв'язку із встановленням інвалідності на підставі пп.3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., ОСОБА_1 належить до призначення одноразова грошова допомога в сумі 315300 грн., який був складений 21.07.2020р. членом ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. Л.Павлишин, а також який був підписаний заступником голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. І.Ліщуком та головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. В.Ільчишиним, та заяву (рапорт) позивача ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням ІІІ групи інвалідності від 30.06.2020р. разом з доданими до неї (нього) документами щодо призначення, нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», та з урахуванням правової оцінки вказаних правовідносин, наданої судом у судовому рішенні, прийняти по вказаних матеріалах щодо призначення, нарахування та виплати позивачу ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», законне рішення відповідно до вимог та в порядку, встановленими п.п.9, 14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р.;

визначити МВС України та ГУ МВС України у Львівській обл. розумний строк для виконання рішення суду.

зобов'язати МВС України та ГУ МВС України у Львівській обл. надати звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили (Т.1, а.с.1-25).

Розгляд цієї справи, що віднесена процесуальним законом до справ незначної складності, проведено судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) (Т.1, а.с.132-135).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2021р. заявлений позов задоволено частково; визнано протиправними дії МВС України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності; зобов'язано МВС України розглянути документи про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» та в порядку, визначеному п.9 Порядку № 850; зобов'язано ГУ МВС України у Львівській обл. прийняти та подати до МВС України заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 30.06.2020р. та всі додані до неї документи, а також висновок від 21.07.2020р. щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію» та постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (Т.1, а.с.188-200).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач МВС України, який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що в своїй сукупності призвело до помилкового вирішення спору, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову (Т.2, а.с.2-4).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією МВС України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов'язок з проведення окремих процедурних дій щодо оформлення відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС України).

Подання позивачем передбачених п.7 Порядку № 850 документів не свідчить про наявність у нього безумовного права на отримання одноразової грошової допомоги. У разі виявлення невідповідності поданих документів встановленій формі, а також суперечності чи неповноти наявної в них інформації щодо обставин отримання особою травми, каліцтва чи захворювання, ця обставина виключає можливість прийняття МВС України будь-якого з рішень, чи то про виплату одноразової грошової допомоги чи про відмову у виплаті такої.

17.06.2020р. під час первинного огляду МСЕК було встановлено ОСОБА_1 III групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Позивач звернувся до ГУ МВС України у Львівській обл. із заявою про призначення одноразової грошової допомоги. Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській обл. складено висновок про призначення одноразової грошової та направлено матеріали до МВС України для затвердження.

Департаментом охорони здоров'я МВС України при розгляді поданих позивачем матеріалів зауважено, що при проведенні медико-соціальної експертизи порушено п.п.10, 16 Положення про медико-соціальну експертизу, затв. постановою КМ України № 1317 від 03.12.2009р. «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров'я МВС, оскільки при проведенні експертизи до складу комісії не залучалися представники закладів охорони здоров'я МВС України.

Зазначені факти стали підставою для повернення на доопрацюванням матеріалів щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу в зв'язку із отриманням інвалідності.

Звідси, повертаючи матеріали щодо призначення грошової допомоги позивачу на доопрацювання без прийняття рішення, відповідач МВС України діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Представником позивача адвокатом Шамборським А.В. скеровано до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу МВС України, в якому останній вважає її необґрунтованою і такою, що не підлягає до задоволення. Наголошує на тому, що суд першої інстанції правильно застосував норми діючого законодавства та ухвалив законне і справедливе судове рішення (Т.2, а.с.34-59).

Розгляд справи в апеляційному порядку здійснено в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції, позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та на час звільнення перебував на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Миколаївського районного відділу ГУ МВС України у Львівській обл.

Відповідно до наказу ГУ МВС України у Львівській обл. № 848 о/с від 06.11.2015р. позивач звільнений зі служби, починаючи з 06.11.2015р. (Т.1, а.с.44-47).

17.06.2020р. Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи (Обласна МСЕК №1) позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується Довідкою до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 354003 від 17.06.2020р. (підстава - Акт огляду МСЕК № 962).

Разом з тим, позивачу встановлено 45 % (із врахуванням раніше встановлених 25 %) втрати працездатності, що підтверджується Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 011705 від 17.06.2020р. (підстава - Акт огляду МСЕК № 962) (Т.1, а.с.37-40).

30.06.2020р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ МВС України у Львівській обл. із заявою (рапортом) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням ІІІ групи інвалідності, до якої долучив всі необхідні документи для виплати грошової допомоги (Т.1, а.с.41).

ГУ МВС України у Львівській обл. сформовано Висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Закону України № 565-ХІІ від 20.12.1990р. «Про міліцію», згідно якого у зв'язку із встановленням інвалідності на підставі пп.3.2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., позивачу ОСОБА_1 належить до призначення одноразова грошова допомога в сумі 315300 грн. (Т.1, а.с.42).

Зазначений висновок разом з пакетом поданих позивачем документів був скерований до МВС України для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги (Т.1, а.с.29).

Листом № 28795/15-2020 від 31.08.2020р. Департамент фінансово-облікової політики МВС України повернув матеріали щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги (без затвердження та без прийняття жодного рішення по них) до ГУ МВС України у Львівській обл. на доопрацювання (Т.1, а.с.27-28).

Підставою такого повернення слугувало те, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Департаментом охорони здоров'я та реабілітації МВС України виявлено допущені медико-соціальною експертною комісією порушення вимог п.10 Положення про медико-соціальну експертизу, затв. постановою КМ України № 1317 від 03.12.2009р. «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров'я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров'я МВС до складу комісії не залучалися, що унеможливлювало прийняття рішення за надісланими матеріалами щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності ІІІ групи, згідно з Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р.

Приймаючи рішення по справі та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає МВС України, а виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС України.

МВС України не розглянуло по суті питання про можливість призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ групи і не прийняло жодного рішення з цього питання.

Також діючим законодавством не передбачено повернення в рамках розглядуваної процедури призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності скерованих документів, які містять певні недоліки.

Висновки суду першої інстанції щодо часткового задоволення заявлених позовних вимог колегія суддів вважає такими, що відповідають фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, з огляду на таке.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015р., який набрав чинності 07.11.2015р., відповідно до п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Відповідно до ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р. затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Відповідно до пп.2 п.2 цього Порядку днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пп.2 п.3 вказаного Порядку грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності IІI групи.

Приписами п.7 зазначеного Порядку передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Пункти 8, 9 згаданого Порядку передбачають, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Згідно з п.14 цього Порядку призначення та виплата грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:

- учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;

- учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);

- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Відповідно до п.10 наведеного Порядку грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття Міністерством внутрішніх справ рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Міністерства внутрішніх справ.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає МВС України, а виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС України.

Під час судового розгляду справи з'ясовано, що позивачу 17.06.2020р. встановлено третю групу інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що стало підставою для звернення за місцем проходження служби із заявою про призначення одноразової грошової допомоги.

Головою Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. надано висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яким встановлено право позивача на отримання одноразової грошової допомоги.

Департаментом фінансово-облікової політики МВС України спільно із відповідними підрозділами апарату МВС України були опрацьовані зазначені матеріали відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

За результатами такого опрацювання Департаментом охорони здоров'я та реабілітації МВС України встановлено, що медико-соціальну експертну комісію проведено з порушенням п.10 Положення про медико-соціальну експертизу, затв. постановою КМ України № 1317 від 03.12.2009р. «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров'я МВС. Оскільки при проведенні медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров'я МВС України до складу комісії не залучались, зазначене унеможливило прийняття рішення за надісланими матеріалами відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

На підставі викладеного, матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги повернуто на доопрацювання згідно листа МВС України № 28795/15-2020 від 31.08.2020р.

З урахуванням викладеного, колегія суддів відзначає, що відповідачем МВС України в порушення п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р., не прийнято будь-якого рішення за результатами розгляду заяви позивача разом з висновком Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл.; матеріали про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу не були розглянуті по суті відповідно до вказаного Порядку, а такі були повернуті без прийняття жодного рішення по ним.

Разом з тим, колегія суддів наголошує, що вичерпний перелік підстав, за яких особі може бути відмовлено у призначенні грошової допомоги, визначено у п.14 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затв. постановою КМ України № 850 від 21.10.2015р.

Також чинним законодавством не передбачено повноважень МВС України на повернення таких документів без прийняття відповідного рішення по них.

Прийняття рішення про виплату чи відмову у виплаті одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією МВС України, а не Департаменту фінансово-облікової політики МВС України чи іншого підрозділу МВС України, на яких покладено лише процедурний обов'язок по проведенню дій щодо оформлення відповідних документів для вирішення питання щодо виплати такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС України) розпорядниками нижчої ланки.

Таким чином, заява ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у встановленому законодавством порядку не розглянута, відповідне рішення не прийнято, що свідчить про порушення відповідачем МВС України прав позивача.

Зважаючи на встановлення судом порушеного права, застосовуючи механізм захисту порушеного права та його відновлення, оскільки відповідачем як суб'єктом владних повноважень не прийнято рішення по суті розгляду матеріалів щодо здійснення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що належним способом захисту та відновлення прав позивача у цій справі буде зобов'язання відповідача повторно розглянути відповідну заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням інвалідності (з відповідним пакетом документів), за результатами якого прийняти рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги або про відмову в цьому.

Інші висновки рішення суду першої інстанції колегія суддів вважає підставними і обґрунтованими, оскільки такі відповідають вимогам законодавства, діючого на момент виникнення спірних відносин.

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно із ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», «Онер'їлдіз проти Туреччини», «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», «Москаль проти Польщі». Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії», «Тошкуце та інші проти Румунії» і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003р. у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008р.) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про часткову підставність та обґрунтованість заявленого позову, через що останній підлягає до часткового задоволення, із вищевказаних мотивів.

Згідно ст.139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги належить покласти на апелянта МВС України.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для його скасування колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.139, ч.4 ст.229, ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2021р. в адміністративній справі № 380/2396/21 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта Міністерство внутрішніх справ України.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель

судді З. М. Матковська

С. М. Кузьмич

Дата складання повного тексту судового рішення: 17.11.2021р.