Рішення від 16.11.2021 по справі 640/8342/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/295

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року м. Київ № 640/8342/19

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "АЛЬТКОМ"

до Державної податкової служби України в особі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.02.2019 року №0000474710, винесене Офісом великих платників податків в частині застосування штрафу в сумі 816 615,25 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №100 від 20.12.2018 року.

Ухвалою суду від 27.05.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

18.06.2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "АЛЬТКОМ" (87525, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Бахчиванджи, б. 2, код ЄДРПОУ 32794511) зареєстроване як юридична особа 10.12.2003 року; перебуває на обліку Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків; 42.11 Будівництво доріг та автострад (основний).

На підставі пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку даних Єдиного реєстру податкових накладних, з питань порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість складених у грудні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "АЛЬТКОМ", за наслідком якої складено акт від 28.01.2019 року №58/28-10-47-10/32794511.

У висновках акту перевірки зафіксовано порушення ТОВ "ШБ "Альтком" вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме, порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, складених у грудні, у Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 8 179 016,83 грн. з порушенням терміну реєстрації на 15 і менше календарних днів.

Не погоджуючись із висновками акта від 28.01.2019 року №58/28-10-47-10/32794511, позивачем подано заперечення, за наслідком розгляду яких листом від 15.02.2019 №7655/10/28-10-47-10 контролюючий органом надано відповідь на заперечення.

Надалі згідно із пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 глави 4 розділу II Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки від 28.01.2019 року №58/28-10-47-10/32794511 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 18.02.2019 року №0000474710, згідно з яким за порушення ст. 201 Податкового кодексу України до ТОВ "ШБ "Альтком" застосовано штрафні санкції в розмірі 817 901,68 грн. по податку на додану вартість.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, ТОВ "ШБ "Альтком" подано скаргу до Державної фіскальної служби України (вх. 7556/6 від 28.02.2019 року), за наслідками розгляду якої рішенням Державної фіскальної служби України від 24.04.2019 року №19396/6/99-99-11-06-01-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 18.02.2019 року №0000474710 Офісу великих платників податків ДФС, а скаргу - без задоволення.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "АЛЬТКОМ" - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач з посиланням на положення п.п. 2, 3, 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податковий накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, абзац 13 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України зазначає, що ним вчинено всі залежні від нього дії для недопущення порушення законодавства, і відсутня його вина у порушенні граничного строку реєстрації дублюючої та зайво складеної податкової накладної №100 від 20.12.2020 року.

Зокрема, позивачем 15.01.2019 р. о 09:09 направлено для реєстрації податкову накладну №49 від 20.12.2018 р., проте, протягом операційного дня ним не отримано квитанції про її прийняття, і позивачем вже після закінчення операційного дня о 22:28 було повторно направлено до ЄРПН накладну №100 дублюючого змісту.

З метою анулювання зайво складеної накладної №100 позивач склав розрахунок коригування №3 до вказаної податкової накладної, направлений до ЄРПН 21.01.2019 р., проте, він не був прийнятий, оскільки відповідач не визнає факт реєстрації податкової накладної №49 15.01.2019 р.

Відповідач - Офіс великих платників податків ДФС (правонаступником якого є Державна податкова служба України в особі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків) - проти позову заперечив, вказавши, що позивачем порушено граничні строки реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

В даному випадку камеральна перевірка даних Єдиного реєстру податкових накладних, з питань порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість складених у грудні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляхове будівництво "АЛЬТКОМ", за наслідком якої складено акт від 28.01.2019 року №58/28-10-47-10/32794511, проведена з передбачених пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України підстав.

Щодо наявності/відсутності порушення слід вказати наступне.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакцій чинній станом на час складення податкової накладної №100 від 20.12.2018 року) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

В свою чергу, п. 120-1.1 ст. 120-1.1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Аналіз зазначеного дає суду підстави дійти висновку, що платник податків зобов'язаний на дату виникнення податкових зобов'язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При цьому, у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим кодексом України.

Судом встановлено, що на виконання п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено податкову накладу №100 від 20.12.2018 року та направлено засобами електронного зв'язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням вищевказаних положень Податкового кодексу України граничним терміном реєстрації податкової накладної №100 від 20.12.2018 року є 15.01.2019 року.

Проте, податкова накладна №100 від 20.12.2018 року зареєстрована 16.01.2019 року, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на 1 день, що позивач не заперечує.

Як встановлено п. Порядку ведення Єдиного реєстру податковий накладних, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з матеріалами справи податкова накладна №100 від 20.12.2019 року відправлена: дата та час: 15.01.2019 року о 22:28 год.

Отже, зважаючи на те, що податкова накладна №100 від 20.12.2019 року скерована для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поза операційним днем (після 20-ї години), позивачем порушено вказані вимоги законодавства при реєстрації цієї податкової накладної.

Також суд зазначає, що позивач не оскаржує рішення, дії чи бездіяльність контролюючого органу щодо реєстрації податкової накладної №49 від 20.12.2019 р., і суд не досліджує обставини, пов'язані з її реєстрацією під час розгляду справи.

Зокрема, суд в межах розгляду даної справи позбавлений можливості надати оцінку наявності чи відсутності порушення термінів реєстрації податкової накладної №49 від 15.01.2019 р. з врахуванням положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних), оскільки предметом камеральної перевірки за актом від 28.01.2019 року №58/28-10-47-10/32794511 не було дотримання строків реєстрації податкової накладної №49, і оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням штрафні санкції також застосовано не за порушення термінів реєстрації вказаної податкової накладної.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог під час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 16.11.2021 р.