ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
16 листопада 2021 року м. Київ№ 640/21760/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Бокатової Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 )
про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати індексації грошового забезпечення,
ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (надалі - відповідач або Адміністрація Держприкордонслужби), у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 01.12.2018;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 01.12.2018.
В якості підстав позову позивачем зазначено, що відповідачем при звільненні ОСОБА_1 не було здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, чим порушено права позивача.
Справу відповідно до протоколу автоматизованого розподілу було передано судді Пащенку К.С.
13.11.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі № 640/21760/19 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання; витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) належним чином завірені копії документів, що містять відомості про суми виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2015 по 01.12.2018.
05.12.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначив, що відповідно до законодавства, виплата індексації заробітної плати (грошового забезпечення) здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів на відповідний рік. Відповідач вказує, що згідно з копіями особистих карток про грошове забезпечення та архівними відомостями за період з 2015 по 2019 роки, наданими фінансово-економічним управлінням протягом звітного періоду, виплата індексації грошового забезпечення була проведена позивачу відповідно до меж фінансових ресурсів, виділених Адміністрації Державної прикордонної служби України згідно з бюджетними призначеннями, зокрема, у жовтні, листопаді та грудні 2015 року (у загальному розмірі 3598 грн. 74 коп.), у грудні 2018 року (у розмірі 71 грн. 08 коп.) та у січні 2019 року (у розмірі 41 грн. 27 коп.). Таким чином, відповідач зазначає, що невиплата індексації ОСОБА_1 мала місце не за весь період з 01.07.2015 по 01.12.2018.
29.09.2020 від відповідача до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, у в обґрунтування якого Адміністрацією Держприкордонслужби відмічається про добровільну сплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 01.12.2018.
12.10.2020 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва запропоновано ОСОБА_1 надати пояснення щодо обставин, викладених у клопотанні представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про закриття провадження у справі у зв'язку з виплатою позивачу індексації грошового забезпечення.
Письмових пояснень на відповідне клопотання від позивачки не надійшло.
Розглянувши відповідне клопотання, суд вказує таке.
ОСОБА_1 проходила військову службу за контрактом у Державній прикордонній службі України з 21.07.1998 по січень 2019 року.
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 10.01.2019 № 29-ОС контракт з ОСОБА_1 було розірвано, а ОСОБА_1 звільнено з військової служби за підпунктом «г» (військовослужбовці жінки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у запас.
Наказом Голови ДПС України від 18.01.2019 № 53-ОС ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу Адміністрації Держприкордонслужби України.
11.04.2019 позивач подала до відповідача звернення № Б-5207 з питань нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у 2016-2018 роках.
Згідно з відповіддю № 11/5-5206 від 07.05.2019 Адміністрація Держприкордонслужби повідомила позивача про те, що їй не було здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за спірний період у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань для здійснення цієї виплати. Також до листа були додані копії особистих карток на грошове забезпечення за 2016-2018 роки.
Вказані обставини стали підставами для подання позивачем на розгляд суду відповідного позову.
Відповідно до п.п. 2-4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, є Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
В силу положень ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Аналізуючи зазначені норми, суд дійшов висновку, що обчислення індексу споживчих цін відбувається у наступному місяці, що слідує за місяцем, у якому величина індексу таких цін перевищила поріг індексації в розмірі 103 відсотки. Тобто, обчислення індексації здійснюється, у разі перевищення порогу індексації в розмірі 103 відсотки.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до пп. 2 п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Відповідно до абз. 3 п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Отже, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Згідно з п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
З урахуванням наведеного, згідно з довідкою-розрахунком Адміністрацією Державної прикордонної служби України здійснено нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.07.201 по 18.01.2019 з базових місяців січня 2015 року та березня 2018 року.
Загальний розмір індексації грошового забезпечення позивача склав 25512,38 грн.
Розрахунковим листом за серпень 2020 року підтверджується нарахування залишку індексації грошового забезпечення на суму 22208,51 грн на картку ОСОБА_1 .
Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Беручи до уваги здійснення Адміністрацією Державної прикордонної служби України нарахування позивачу ОСОБА_1 заборгованості з індексації грошового забезпечення, що вказує на усунення відповідачем після відкриття провадження у даній справі обставин, які зумовили звернення позивача до суду з позовом, враховуючи, що з матеріалів позову не вбачається подальше існування спірних правовідносин у площині заявлених вимог, а також відсутні заперечення позивача щодо неналежного нарахування відповідачем сум індексації, суд приходить до висновку про можливість застосування умов та правил, передбачених п. 8 ч. 1. ст. 238 КАС України, для закриття провадження у справі у зв'язку з усуненням обставин, які зумовлювали звернення позивача до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у т.ч. в апеляційній та касаційній інстанціях.
Зважаючи на закриття судом провадження у справі згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачений позивачем судовий збір, відповідно до квитанції від 07.11.2019 № 2, на суму 768,40 грн. підлягає поверненню позивачу.
Керуючись п. 8 ч. 1 ст. 238, ст.ст. 239, 241-243, 248, 256 КАС України, суд, -
1. Клопотання Адміністрації Державної прикордонної служби України про закриття провадження у справі - задовольнити.
2. Провадження у справі № 640/21760/19 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати індексації грошового забезпечення - закрити.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тими самими позовними вимогами не допускається.
4. Повернути ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) з Державного бюджету України сплачений на рахунок Окружного адміністративного суду м. Києва судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок), згідно з платіжним дорученням (квитанцією) від 07.11.2019 № 2.
Відповідно до частини 2 статті 238 КАС України Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Суддя К.С. Пащенко