ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 листопада 2021 року м. Київ № 640/32921/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохін В.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви
за заявоюОСОБА_1
доМіністерства охорони здоров'я України
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви шляхом зупинення дії наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01.11.2021 №2393, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.11.2021 за №1452/37074 до набрання чинності рішенням у майбутній справі за позовом гр. ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправним та скасування зазначеного індивідуального акта.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник зазначив про те, що невжиття заходів забезпечення позову може призвести до відсторонення позивача від виконання ним його службових/посадових обов'язків - без збереження заробітної плати, що у свою чергу зумовить порушення прав, свобод й інтересів позивача, зокрема на: 1) рівність, 2) свободу, 3) повагу до себе та свого приватного життя, 4) вільну/добровільну вакцинацію, 5) роботу та заробіток, 6) таємницю про стан здоров'я тощо, - а також захист від дискримінації, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 150 КАС України є першою підставою, задля вжиття заходів забезпечення позову до пред'явлення позову.
Крім того, заявник зазначає про необхідність забезпечення позову, так, як очевидними є ознаки протиправності наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01.11.2021 №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.11.2021 за №1452/37074, оскільки вакцинація/щеплення від COVID-19 була та залишається добровільною, а наказ протирічить правовим засадам, які закріплені у Конституції України, зокрема вищої соціальної цінності (ст. 3), принципу Верховенства права (ст. 8), правового порядку в Україні (ст. 19), прав, свобод та обов'язків людини і громадянина (майже усього розділу ІІ), інших нормативно-правових актів.
Розглянувши в письмовому провадженні заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частиною 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до частини 2 статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а також відомі заявнику: реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.
До заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі (ч. 3, 4 ст. 152 Кодексу адміністративного судочинства України).
Статтею 153 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
У разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з частиною п'ятою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України зупинення дії нормативно-правового акта як захід забезпечення позову допускається лише у разі очевидних ознак протиправності такого акта та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду з позовом щодо такого акта.
Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 01.11.2021 №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.11.2021 за №1452/37074 є нормативно-правовим актом.
Однак, заявником не доведені та документально не підтверджені обставини, які б вказували на очевидні ознаки протиправності нормативно - правого акту - наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01.11.2021 №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.11.2021 за №1452/37074.
Встановлення наявності чи відсутності ознак правомірності прийняття вказаного нормативно - правого акту підлягає розгляду у справі по суті позовних вимог, а тому звернення із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви щодо зупинення дії нормативно-правового акту є передчасним.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази та підтвердження того, що невжиття заходів до забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 цієї статті).
Заявником не доведено існування обставин, вказаних у ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, суд зазначає, що згідно частиною третьою статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Як встановлено судом, станом на момент звернення заявника до суду із заявою про забезпечення позовної заяви до подання позовної заяви наказ Міністерства охорони здоров'я України від 01.11.2021 №2393 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.11.2021 за №1452/37074, не набрав чинності, а відтак право на оскарження вказаного наказу у заявника виникне лише з дати набрання ним чинності, 09.12.2021.
Відповідно до частини другої статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Таким чином, в задоволенні заяви має бути відмовлено.
Керуючись ст. ст. 150-154, 156, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.
Відповідно до частини статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Амельохін