Рішення від 16.11.2021 по справі 540/4010/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4010/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог

ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 15.06.2021 № 9/1-99;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, поданої відповідачу листом від 15.06.2021 №9/1-99, з розрахунку 90% грошового забезпечення з урахуванням 100 % підвищення та без обмеження розміру, відповідно до Закону України №2262-ХІІ та постанов КМУ від 13.02.08 № 45 та від 30.08.17 № 704;

- допустити негайне виконання рішення шляхом стягнення недоплати з 01.04.2019 року дотепер;

- зобов'язати відповідача подати суду звіт у місячний строк з дати ухвалення рішення.

II. Позиція позивача, заперечення відповідача

Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, призначену у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення. З 01.01.2016 позивачу проведено перерахунок пенсії, але з розрахунку 70 % грошового забезпечення, проте згідно рішення суду від 02.12.19 у справі № 540/1194/19 ГУ ПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії з розрахунку 90 % грошового забезпечення. Крім того, на виконання рішенням суду від 30.04.2021 у справі № 9540/4321/20 Департамент з питань виконання кримінальних покарань направив ГУ ПФУ в Херсонській області довідку для перерахунку пенсії від 15.06.2021 року № 9/1-99. На звернення ГО " Право на життя" стосовно перерахунку пенсії позивача за оновленою довідкою, відповідач листом від 01.07.2021 відмовив у проведенні такого перерахунку, обґрунтовуючи відсутністю нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося. Вважаючи, бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області у не проведені перерахунку пенсії позивача на підставі на підставі довідки від 15.06.2021 №9/1-99, з розрахунку 90% грошового забезпечення з урахуванням 100 % підвищення та без обмеження розміру протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

26.07.2021 року за вх. № 17387/21 судом зареєстровано відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи на те, що відповідно до приписів частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХП перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України та з урахуванням положень пункту 1 Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка була чинною на момент перерахунку та виплати пенсії позивачу, Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не має повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідок із включенням додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Таким чином, виходячи з вище викладеного, так як визначену процедуру Порядком № 45 дотримано не було, підстави для видачі довідки Південним міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції - відсутні. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. Відповідач звертає увагу суду, що Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції вже надавало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, а надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено. Також 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", якою виключено пункти 1-3 Постанови №103 та встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Стосовно вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення відповідач зазначає, що відсутні правові підстави, оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм закону, що діють на дату з якої переглядається її розмір, тому максимальний розмір відповідно до ст. 43 Закону № 2262 не повинен перевищувати 70%.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 10.08.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень, 30.04.2021 року рішенням Херсонського окружного адміністративного суду у справі № 540/4321/20, яке набрало законної сили 01.06.2021 р., зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

15.06.2021 року на виконання вказаного судового рішення Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку від 15.06.2012 №9/1-99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, виданої на ім'я ОСОБА_1 , відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704" Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідною посадою за нормами, чинними на 05.03.2019 року за посадою начальник установи - директор підприємства північної виправної колонії ( № 90), згідно якої посадовий оклад -6480,00 грн.; оклад за військовим ( спеціальним) званням полковник внутрішньої служби - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3980,00 грн; надбавка за особливості проходження військової служби (49,6%) - 5922,24 грн; премія (106,6%) - 6907,68 грн., загальний розмір грошового забезпечення становить 24769,92 грн. ( а.с.5, 16 зворотна сторона ). ( а.с. 5)

Правозахисна організація " Право на життя" звернулась із запитом без номера та дати до ГУ ПФУ в Херсонській області про надання інформації щодо перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_1 за новою довідкою, посилаючись на рішення суду від 30.04.2021 р. у справі № 540/4321/20 ( а.с. 14).

01.07.2021 року ГУ ПФУ в Херсонській області листом №4257-3667/Б-03/8-2100/21 повідомило позивача, що довідка Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 15.06.2021 №9/1-99 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року видане на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року у справі №540/4321/20, одержана 23.06.2021 за №12159/8, була долучена до пенсійної справи позивача без проведення перерахунку. При цьому, зазначило, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), у зв'язку з чим Міністерство соціальної політики України листом від 26.02.2018 №3590/0/12-18/21 повідомило Пенсійний фонд України про підстави проведення у 2018 році перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону №2262. На виконання пункту 3 Постанови №103 пенсію ОСОБА_1 було перераховано з 01.01.2018 з суми грошового забезпечення 11940,00 грн., визначеного відповідно до постанови Уряду від 30.08.2017 року №704, на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Довідка є чинною та уповноваженим відомством не відкликалася. Разом з тим, 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправним та нечинними, зокрема, пункт 1,2 Постанови №103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося. ( а.с.22).

Вважаючи, що вказаним листом відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. (надалі - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема,

- держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів ( частина 1 статі 9);

- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення ( частина друга статі 9);

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( частина 3 статті 43).

- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. ( частина 18 статті 43).

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина 3 статті 51).

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку ( частина 1 статті 63).

- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону ( частина 2 статті 63).

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій ( частина 4 статті 63).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), яким визначено, що

- пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України ( пункт 1 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018).

- Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема до Міноборони (далі - державні органи) ( абзац перший пункту 2 в редакції постанови КМ № 784 від 21.08.2019)

- Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ( абзац другий пункту 2 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018);

- на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України ( абзац перший пункту 3 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018);

- довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком ( пункт 3 в редакції постанови КМ № 1372 від 23.12.2009).

- перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. ( пункт 4 із змінами, внесеними згідно з постановою КМ № 847 від 28.10.2015);

- під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. ( пункт 5 цього Порядку).

Додатком № 2 до Порядку № 45, в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018, затверджена форма Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка передбачає розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема,

- заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. ( абзац 1 пункту 4 цього Порядку);

- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії ( пункт 23 цього Порядку);

- про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. ( пункт 24 цього Порядку).

VI. Оцінка суду

З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі 553/3619/16-а.

Водночас вищеописані норми права свідчать про те, що до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа була звільнена зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як встановлено судом, спірність питання у даній справі полягає у протиправній відмові відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на підставі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби, за нормами чинними на 05.03.2019 р. на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 р. у справі № 540/4321/20.

За позицією відповідача, викладеною у листі-відповіді № 4257-3667/Б-03/8-2100/21 від 01.07.2021, у ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №9/1-99 від 15.06.2021, оскільки після набрання 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 Кабінетом Міністрів України не приймались інші нормативно - правові акти, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ.

Проте, суд вважає дану позицію відповідача помилкою з огляду на таке.

Так, 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 р., (далі - постанова КМУ № 704), пунктом другим якої, зокрема, встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також цією постановою КМУ № 704 установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова КМУ № 103, в редакції ), якою передбачалось, зокрема

- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (пункт перший цієї постанови);

- виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт другий цієї постанови)

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМ України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Так, відповідно до Додатку № 2 до Порядку № 45, в редакції станом на 01.01.2016 року) затверджена форма Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії передбачала посадовий оклад, підвищення посадового окладу у відсотках, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років у відсотках, надбавка за виконання особливо важливих завдань у відсотках, надбавка за службу в умовах режимних обмежень у відсотках, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови у відсотках, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" у відсотках, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання у відсотках, надбавка за спортивні звання у відсотках, премія у відсотках.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями Постанови № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

До аналогічного висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19, яка залишена без змін постановою Велика Палата Верховного Суду від 24 червня 2020 року (провадження № 11-20заі20), зокрема, Верховний Суд виснував, що "з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_3 має право на отримання пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями Постанови № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ".

Частиною 3 статі 291 КАС України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Як зазначалось вище, підставою для складання Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки №9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , є рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року у справі № 540/4321/20, яке набрало законної сили, а складові грошового забезпечення визначні за нормами, чинними на 19.11.2019 р.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. ( частини 2 , 3 ст. 14 КАС України).

З огляду на викладене, Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції при виготовленні вказаної довідки діяло відповідно до вказаних положень КАС України, статті 63 Закону 2262-ХІІ та пункту 23 Порядку № 3-1, що відповідно зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки про розмір грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії, виданої державним органом, з якого він був звільнений із служби.

Як зазначалось вище, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Враховуючи, що відповідачем не заперечується отримання від Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки № 9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , за нормами чинними на 05.03.2019 р., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), тому суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що "ефективний засіб правового захисту" у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції ( Постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 826/14016/16 СМ, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12 ).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, у разі не проведення перерахунку пенсій з вини органів Пенсійного фонду України такий перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, без обмеження строком.

З огляду на викладене та з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.

При цьому, суд вказує, що одним із принципів адміністративного судочинства є диспозитивність (від лат. dispono - "розпоряджаюся"). Цей принцип знаходить свій прояв у тому, що надає особам, які беруть участь у справі, можливість вільно розпоряджатися своїми матеріальними та процесуальними правами на власний розсуд. Реалізацією цього принципу є самостійне вирішення позивачем питання, чи звертатися до суду з позовом взагалі, з наступним визначенням підстав, змісту і обсягу позовних вимог, а після винесення судом рішення у справі - окремо вирішувати питання, чи оскаржувати такі судові рішення в апеляційному чи касаційному порядку, у якому обсязі та з яких підстав здійснювати таке оскарження. Суд як незалежний орган не може ініціювати провадження чи навіть захищати права особи без відповідного звернення такої особи.

Як вбачається з зобов'язальної частини позову, позивач просить також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок його пенсії з розрахунку 90 % грошового забезпечення та з урахуванням 100 % підвищення та без обмеження розміру відповідно до Закону України №2262-ХІІ та постанов КМУ від 13.02.08 № 45 та від 30.08.17 № 704.

Вирішуючи вказані позовні вимоги, суд враховує наступне.

Відповідно до пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

При цьому, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір ( пункт 1 частини 1 статі 4 КАС України).

Отже, передумовою звернення до адміністративного суду із позовом є прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, вчинення дії чи бездіяльності стосовно позивача, що призвело до порушення його прав, свобод та інтересів.

Спосіб захисту прав, свобод та інтересів визначається позивачем залежно від поведінки суб'єкта владних повноважень - відповідача, тобто за наслідками прийняття акта індивідуальної дії, вчинення або не вчинення відповідно до вимог закону певних дій.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі №802/2474/17-а сформований висновок, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.

Як встановлено судом, підставою звернення до суду з даним позовом є отримання листа відповідача, яким останній відмовив у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки №9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , складеної на підставі рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року у справі № 540/4321/20, яке набрало законної сили.

При цьому, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо перерахунку з 01.04.2019 року його пенсії з розрахунку 90 % грошового забезпечення та з урахуванням 100 % підвищення та без обмеження розміру, а також відповіді на таке звернення або залишення такого звернення без розгляду.

Відтак, вказані обставини свідчать про відсутність спору між сторонами з вказаних питань та відповідно підстав для судового захисту.

При цьому, суд відмічає, що вказана довідка Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , не містить відсоткового показника 90 % грошового забезпечення, що також свідчить про безпідставність вказаних вимог позивача.

Крім того, суд вказує, що на момент вирішення даних спірних питань відповідачем не здійснений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, а тому позовні вимоги у цій частині позову є також передчасними і як наслідок не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць, то суд зазначає наступне.

Статтею 371 КАС України визначено категорії адміністративних справ, рішення по яких виконуються або можуть виконуватися негайно, тобто до набрання рішенням законної сили.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Тобто, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання рішення, у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1, 2 ч.1 цієї статті (п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України).

Оскільки рішення суду у даній справі носить зобов'язальний характер, а не стягнення коштів з відповідача, тому відсутні підстави для вирішення питання щодо негайного виконання рішення суду у даній справі.

Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача подати суду звіт у місячний строк з дати ухвалення рішення, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 27.02.2020 року у справі № 0640/3719/18.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.

При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги предмет спору та обставини даної справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від його виконання за наслідками набрання даним рішенням законної сили.

VII. Висновок суду

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIIІ. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України)

Як встановлено судом, при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн., що підтверджується платіжним документом, який міститься в матеріалах цієї справи.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним його вимогам в сумі 454,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( місце проживання АДРЕСА_1 , ронкпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/1-99 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019 року та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

кат. 112010201