Рішення від 16.11.2021 по справі 420/8814/21

Справа № 420/8814/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРКОР-ТРЕЙД" до Головного Управління ДПС в Одеської області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.,-

ВСТАНОВИВ:

26.05.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРКОР-ТРЕЙД" до Головного Управління ДПС в Одеської області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2377882/31207041 від 04.02.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної №3 від 12.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових рішень;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 3 від 12.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2377881/31207041 від 04.02.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 4 від 13.01.2021 з Єдиному реєстрі податкових рішень;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових закладних: податкову накладну № 4 від 13.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2389263/31207041 від 09.2.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 05.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових рішень;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 2 від 05.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2389264/31207041 від 09.02.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 1 від 06.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових рішень;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 1 від 06.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021;

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних повного управління ДПС в Одеській області № 37406 від 11.03.2021, № 28090 від 16.02.2021, № 10654 від 22.01.2021 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕРКОР-ТРЕЙД» критеріям ризиковості платника податку;

- зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «СТЕРКОР-ТРЕЙД» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позовних позивач зазначає, що контролюючим органом було зупинено реєстрацію податкових накладних відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. На виконання вимог п.201.16 ст.201 ПК України позивачем направлено відповідачу документи, які підтверджували реальність господарських операцій. Проте, суб'єктом владних повноважень відмовлено у реєстрації накладних. Позивач вказує, що ним виконано вимоги необхідні для реєстрації податкових накладних та надано всі необхідні документи, відтак, оскаржувані рішення про відмову у реєстрації ПК є протиправними та підлягають скасуванню.

01.06.2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 18.06.2021 року провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРКОР-ТРЕЙД" до Головного Управління ДПС в Одеської області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії закрито в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області № 37406 від 11.03.2021, № 28090 від 16.02.2021, № 10654 від 22.01.2021 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕРКОР-ТРЕЙД» критеріям ризиковості платника податку та зобов'язання Головного управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «СТЕРКОР-ТРЕЙД» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

22.06.2021 року від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній заперечував проти позову, просив у задоволенні заявлених вимог відмовити з огляду того, що позивач не підтвердив належними первинними документами постачання/придбання товарів/послуг. зберігання, транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури, інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевоп специфіки, накладних. Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що відповідачем доведено обґрунтованість виникнення у контролюючого органу підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.

Ухвалою суду від 23.06.2021 року замінено відповідача у справі - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на процесуального правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5). Розгляд адміністративної справи розпочато спочатку.

Ухвалою суду від 30.07.2021 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Розгляд адміністративної справи розпочато спочатку.

Ухвалою суду від 07.09.2021 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою суду від 26.10.2021 року, яку занесено до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 10.11.2021 року, яку занесено до протоколу судового засідання, вирішено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "СТЕРКОР-ТРЕЙД" перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області та здійснює такі види діяльності:46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.22 Оптова торгівля квітами та рослинами; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Мiж ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» та СВК «Дружба народів» було укладено договір купівлі продажу № 2011/01 від 20.11.2020, згідно Додатку 1 від 20.11.2020 до Договору Підприємство взяло на себе зобов'язання поставити СВК «Дружба народів» карбамід марки Б в кiлькості 576 тон +/- 5% (надалі - Товар).

СВК «Дружба народів» здійснено передплату за Товар на поточний рахунок ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» на суму 5 074 560,00 грн (п'ять мільйонiв сiмдесят чотири тисячі п'ятсот шістдесят грн. 00 коп.) за 576 тон Товару згідно платіжного доручення № 1699 від 20.11.2020.

На підставі цієї операції була виписана податкова накладна № 2 від 20.11 2020 на суму ПДВ 845 760,00 грн, що зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних. Відвантаження Товару відбувалось у період грудень 2020 - сiчень 2021 в кількості 582,4 тон на умовах СРТ ст. Подольськ згідно видаткових накладних, а саме:

- видаткова накладна № PH-0000137 від 14.12.2020;

- видаткова накладна № PH-0000158 вiд 16.12.2020;

- видаткова накладна № PH-0000160 від 17.12.2020;

- видаткова накладна № PH-0000161 вiд 23.12.2020;

- видаткова накладна № PH-0000006 від 06.01.2021;

- видаткова накладна № PH-0000007 вiд 06.01.2021.

При цьому, остаточне відвантаження Товару було підставою для виписки податкової накладноп №1 від 06.01.2021 на суму ПДВ 9 397-33 грн.

22.01.2021 Комісією Головного управління ДПС в Одеській області відповідно до пункту б Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрi податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 прийнято рішення № 10654 про відповідність ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» критеріям ризиковостi платника податку (також 16.02.2021, 11.03.2021 Комісією Головного управління ДПС в Одеській області були прийняті рішення № 28090 та № 37406 ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» критеріям ризиковості платника податку). про відповідність.

Між ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» та ФГ «Юрескул» укладено договір купівлі-продажу № 28/17 від 06.07.2017 з та згідно з Додатком 15 вiд 05.01.2021 до цього договору Підприємство взяло на себе зобов'язання поставити карбамідно-аміачну суміш 32 (налив) в кількостi 120 тон +/- 5% (надалі - Товар).

ФГ «Юрескул» здійснено передплату за Товар на поточний рахунок ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» на суму 825 600,00 грн (вісімсот двадцять п'ять тисяч шістсот грн 00 коп.), згідно платіжного доручення № 1204 вiд 05.01.2021.

Вказана операція була підставою для виписки податкової накладної № 2 від 05.01.2021 на суму ПДВ 137 600,00 грн.

Між ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» та ТОВ «Хлібороб СП» укладено договір купівлі продажу № 281220/01 від 28.12.2020, згідно Додатку № 2 від 12.01.2021 та Додатку № 3 від 13.01.2021 до якого ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» взяло на себе зобов'язання поставити карбамід в кількості 500 тон +/- 5% (надалі - Товар). ТОВ «Хлібороб СП» здійснено передплату за Товар на поточний рахунок ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» на загальну суму 4 815 000,00 (чотири мільйона вісімсот п'ятнадцять тисяч грн 00 коп.) згідно платіжного доручення № 514 від 12.01.2021 на суму 2 985 300.00 грн та платіжного доручення № 516 від 13.01.2021 на суму 1 829 700,00 грн.

Дані операції були підставою для виписки податкової накладної № 3 від 12.01.2021 на суму ПДВ 497 550,00 грн та податкової накладноп № 4 від 13.01.2021 на суму ПДВ 304 950 грн.

ТОВ «СТЕРКОР-ТРЕЙД» 29.01.2021 року надіслано на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних наступні податкові накладні:

- від 06.01.2021 року № 1 на суму 46 986,67 грн., в т.ч. ПДВ 9 397, 33 грн,

- від 05.01.2021 року № 2 на суму 688 000 грн., в т.ч. ПДВ 137 600 грн;

- від 12.01.2021 року №3 на суму 2 487 750 грн в т.ч. ПДВ 497 550 грн.

- від 13.01.2021 року №4 на суму 1 524 750 грн в т.ч. ПДВ 304 950 грн.

Згідно отриманих квитанцій повідомлено, що документи прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) реєстрація ПН/РК зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.

Позивачем подано на розгляд комісії регіонального рівня повідомлення №3 від 04.02.2021 року стосовно податкової накладної №1 від 06.01.2021.

TOB «СТЕРКОР ТРЕЙД» надані наступні документи: пояснення, договір поставки №К/112020422 від 20.11.2020 укладений між ТОВ «УКРТРАНСЛІТ» (постачальник) та ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» (покупець), специфікація №1 до договору поставки №К/112020-122 від 20.11.2020, видаткові накладні №15 від 03.01.2021, №5613 від 19.12.2020, №5368 від 08.1-2.2020, залізничні накладні, договір №2011/01 укладений між ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» (продавець) та СВК «Дружба народів» (покупець), додаток №1 до договору №2011/01 від 20.11.2020, видаткові накладні. №РН-0000006 від 06.01.2021, №РН-0000007 від 06.01.2021, №РН-0000007 від 06.01.2021, №РН-0000006 від 06.01.2021, №РН-0000161 від 23.12.2020, №РН-0000160 від 17.12.2020, №РН-0000158 від 16.12.2020, №РН-0000137 від 14.12.2020, №РН-0000161 від 23.12.2020, №РН-0000160 від 17.12.2020, платіжні доручення №147 від 20.11.2020, №190 від 20.01.2021, №1699 від 20.11.2020, №2073 від 19.01.2021, відомості по рахункам 631,361 (т.5, а.с.4-43).

Позивачем подано на розгляд комісії регіонального рівня повідомлення №2 від 03.02.2021 року стосовно податкової накладної №2 від 05.01.2021.

ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» надані наступні документи: пояснення, платіжні доручення №113 від 05.01.2021, №1204 від 05.01.2021, відомості по рахункам 631,361, договір №28/17 від 06.07.2017 укладений між ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» (продавець) та ФГ «ЮРЕСКУЛ» (покупець), додаток №15 до договору №28/17 від 06.07.2017, видаткова накладна №РН-0000162 від 30.01.2021, договір №П-798-АПР від 24.11.2020 укладений між ТОВ «Агропартнер» (продавець) та ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» (покупець), специфікація №3 від 05.01.2021, видаткова накладна №250 від 25.01.2021, залізничні накладні (т.5, а.с.44-61).

Позивачем подано на розгляд комісії регіонального рівня повідомлення №1 від 02.02.2021 стосовно податкових накладних №№3,4 від 12.01.2021 та13.01.2021 року відповідно.

ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» надані наступні документи: пояснення, платіжні доручення №184 від 12.01.2021, №186 від 14.01.2021, №514 від 12.01.2021, №516 від 13.01.2021, відомості по рахункам 631,361, договір поставки №11 від 06.01.2021 укладений між ТОВ «Українська агропромислова група» (постачальник) та ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» (покупець), специфікація №1 від 12.01.2021, специфікація №2 від 13.01.2021, видаткові накладні №325 від 22.01.2021, №246 від 19.01.2021, №263 від 20.01.2021, №215 від 18.01.2021, №213 від 18.01.2021, №158 від 13.01.2021, №163 від 15.01.2021, договір №281220/01 від 28.12.2020 укладений між ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» (продавець) та ТОВ «ХЛІБОРОБ СП» (покупець), додаток №1 від 28.12.2020, додаток №2 від 12.01.2021, додаток №3 від 13.01.2021, видаткові накладні №РН-0000155 від 22.01.2021, №РН-0000153 від 20.01.2021, №РН-0000152 від 19.01.2021, №РН-0000151 від 18.01.2021, №РН-0000004 від 13.01.2021, №РН-0000005 від 15.01.2021, № РН-0000150 від 18.01.2021(т.5, а.с.62-91).

04.02.2021 року комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- № 2377882/31207041, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 12.01.2021 року №3 на суму 2 487 750 грн в т.ч. ПДВ 497 550 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів;

- № 2377881/31207041, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 13.01.2021 року №4 на суму 1 524 750 грн в т.ч. ПДВ 304 950 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів;

- № 2389263/31207041, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.01.2021 року № 2 на суму 688 000 грн., в т.ч. ПДВ 137 600 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів;

- № 2389264/31207041, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 06.01.2021 року № 1 на суму 46 986,67 грн., в т.ч. ПДВ 9 397, 33 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як вже було встановлено судом, реєстрацію податкової накладної позивача зупинена з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Позивач на виконання п.п. 101.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України направив на адресу відповідача повідомлення з документами та поясненнями, які підтверджують господарську діяльність по податковим накладним від 06.01.2021 року № 1 на суму 46 986,67 грн., в т.ч. ПДВ 9 397, 33 грн; від 05.01.2021 року № 2 на суму 688 000 грн.; в т.ч. ПДВ 137 600 грн; від 12.01.2021 року №3 на суму 2 487 750 грн в т.ч. ПДВ 497 550 грн.; від 13.01.2021 року №4 на суму 1 524 750 грн в т.ч. ПДВ 304 950 грн.

За результатами розгляду наданих позивачем інформації та документів Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийняті рішення від 04.02.2021 року № 2377882/31207041; № 2377881/31207041; № 2389263/31207041; № 2389264/31207041 якими відмовлено у реєстрації податкових накладних від 06.01.2021 року № 1, від 05.01.2021 року № 2, від 12.01.2021 року; №3, від 13.01.2021 року №4, із зазначенням про те, що підставою відмови у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних стало ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо придбання/постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В свою чергу, суд зазначає, що при зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів конкретного переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, не зазначено у зв'язку із чим отримані від підприємства документи свідчать про відсутність необхідної інформації для реєстрації податкової накладної.

Суд наголошує, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Не зазначення контролюючим органом конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації податкових накладних, згідно з висновком суду, виключає оцінку поведінки позивача як неправомірної.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалі від 16.11.2020 у справі № 640/17687/19.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1245/34216 13.12.2019, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2 - 4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Форма рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (додаток 2 до вказаного Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано повинні бути конкретно вказані.

Однак, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржуване рішення містить лише загальне твердження: «ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/ послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних», проте не вказано яких конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.

Суд також зазначає, що контролюючим органом не надано жодного доказу того, що після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу останнього направлялись запити щодо недостатності документів для прийняття рішень в рамках розглядуваних пояснень.

При цьому, зауважень з боку контролюючого органу щодо неправильного оформлення первинних документів також не було.

Крім того, суд звертає увагу, що 10.06.2021 року комісією Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №66956 про невідповідність ТОВ «СТЕРКОР ТРЕЙД» критеріям ризиковості платника податку.

За таких обставин, суд вважає, що оскаржувані рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення від 04.02.2021 року № 2377882/31207041, № 2377881/31207041, № 2389263/31207041, № 2389264/31207041 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні від 06.01.2021 року № 1; від 05.01.2021 року № 2; від 12.01.2021 року №3; від 13.01.2021 року №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання на реєстрацію, а саме 29.01.2021 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних, ознак щодо порушення позивачем вимог законодавства щодо складення податкових накладних немає, відтак є достатні підстави для прийняття рішення про реєстрацію таких накладних.

Таким чином, належним та повним способом захисту порушених прав та інтересів особи позивача, є саме зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 3 від 12.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021; № 4 від 13.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021; № 2 від 05.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021; № 1 від 06.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд вважає необхідним у відповідності до вимог ст.139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 9080 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРКОР-ТРЕЙД" (адреса: вул. Французький бульвар, буд.66/1, оф.305 Б, Одеса, Одеська область, 65009, код ЄДРПОУ 31207041) до Головного Управління ДПС в Одеської області (вул. Семінарська, 5, , м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (адреса: Львівська пл. 8, Київ, 04655, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2377882/31207041 від 04.02.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної №3 від 12.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових рішень.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 3 від 12.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2377881/31207041 від 04.02.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 4 від 13.01.2021 з Єдиному реєстрі податкових рішень.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових закладних: податкову накладну № 4 від 13.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2389263/31207041 від 09.2.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 05.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових рішень.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 2 від 05.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021;

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме рішення: № 2389264/31207041 від 09.02.2021, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 1 від 06.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових рішень.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 1 від 06.01.2021 датою її фактичного подання - 29.01.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління ДПС в Одеської області (вул. Семінарська, 5, , м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЕРКОР-ТРЕЙД" судові витрати по сплаті судового збору у сумі 9080 (дев'ять тисяч вісімдесят) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.