Постанова від 16.06.2010 по справі 2а-1949/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

16 червня 2010 р. р. № 2а-1949/10/1370

10 год. 35 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого -судді Коморного О.І.,

при секретарі - Романчук Л.В.,

від

позивача Акт

відповідача 1 не прибув

відповідача 2 не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ТзОВ "Яблуневий Дар"

до УК за використанням та охороною земель у Закрпатській області

про про визнання протиправними дій ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Яблуневий дар», звернувся з позовом до суду про визнання протиправними дій відповідачів, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Закарпатській області та старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель у Закарпатській області О. С. Опаріна, при здійсненні розрахунку розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та здійсненні розрахунку розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 2,7743 га за межами населеного пункту м. Хуст.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та розрахунок розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 2,7743 га за межами населеного пункту м. Хуст проведені з порушенням методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, крім того, відповідачами не складалися матеріали справи про адміністративне провадження, які б підтверджували факт вчинення порушення.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, подав додаткові докази на підтвердження позовних вимог, просить позов задовольнити.

Відповідач, Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель у Закарпатській області, подав заперечення на позов, вважає проведений розрахунок розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та розрахунок розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар» внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 2,7743 га за межами населеного пункту м. Хуст таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та відповідній Методиці, зазначає про порушення по даному факту прокуратурою Закарпатської області кримінальної справи, зазначає про звільнення із займаної посади старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель у Закарпатській області О. С. Опаріна, просить у задоволенні позову відмовити.

У судове засідання відповідачі не прибули, представників не направили, повідомлені належним чином, доказів поважності причин неприбуття суду не надали.

Відповідно до ч.6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, справа вирішується на основі наявних доказів.

Суд заслухав пояснення представника позивача, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та встановив наступне.

У результаті проведеної 08.04.2008 року представниками Держземінспекції у Закарпатській області перевірки, встановлено, що ТзОВ «Яблуневий дар»на території Хустської міської ради в урочищі «Пінгови», розпочато будівництво на земельній ділянці, що належить на праві власності ОСОБА_3 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. При проведенні будівельних робіт інспектором констатовано, що всупереч статті 168 Земельного кодексу України, на даній земельній ділянці знято поверхневий (родючий) шар грунту на площі 2,7743 га без спеціального дозволу, відтак таке правопорушення суперечить ст. 20, ст. 23, ст. 91, ст. 25, ст. 26 Земельного кодексу України, та підпадає під дію ст.. 21, п. п. «ґ», «и»ч.1 ст.211 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки, старшим державним інспектором Закарпатської облдержземінспекції складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08 квітня 2008 року, на підставі якого старшим державним інспектором О.С. Опаріним 09.04.2008 року проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (урочище «Пінгови»за межами населеного пункту м. Хуст) в сумі 8647,69 грн., та розрахунок розміру шкоди заподіяної ТзОВ «Яблуневий дар»внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 2,7743 за межами населеного пункту м. Хуст, в сумі 25262,84 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003р. №963-ІV, державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до п. 1.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. N 312 (надалі -Порядок), державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Держземінспекція та її територіальні органи.

У статті 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється, зокрема, шляхом проведення перевірок.

Відповідно до п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 № 1958, чинного на час виникнення спірних відносин, держземінспекція та державні інспектори мають право, зокрема, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства.

Крім того, згідно з пунктом 5.1 Порядку державний інспектор при проведенні всіх видів перевірок складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Процедура здійснення Держземінспекцією розрахунку розміру шкоди, заподіяної юридичною особою державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, встановлена Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963 (далі - Методика).

При здійсненні розрахунку Держземінспекція також повинна керуватися Методичними рекомендаціями «Щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», затвердженої Наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель №110 від 12.09.2007 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно п.3.1. Методичних рекомендацій - підставою для здійснення розрахунку є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Відповідно до п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, розмір шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, проводиться територіальними органами Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. N 1619.

Крім того, в силу п. 3.1 Методичних рекомендацій щодо затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель, від 12.09.2007 № 110, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Відповідно до закріпленого у ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) принципу змагальності, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Вміщений у ч. 2 цієї ж статті принцип диспозитивності визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в силу ч.4 цієї ж статті, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані у справі.

Всупереч зазначеним положенням, відповідач не надав суду окрім акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства інших матеріалів справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Посилання відповідача на порушення проти посадових осіб відповідача кримінальної справи за фактом зловживання службовим становищем та безгосподарським використанням земель суд не бере до уваги, оскільки в матеріалах справи міститься копія постанови Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16 грудня 2008 року, відповідно до якої скасовано постанову заступника прокурора Закарпатської області від 30 травня 2008 року про порушення кримінальної справи відносно службових осіб ТзОВ «Яблуневий дар»по факту зловживання службовим становищем та безгосподарського використання земель. Вказана постанова залишена в силі Ухвалою Апеляційного суду Закарпатської області від 29.01.2009р. (справа №10-20/09)

Згідно з п. 4.7 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 110 від 12.09.2007р., обстеження земельних ділянок, які надані у користування чи передані у власність юридичних та фізичних осіб, здійснюються на платній основі за їх письмовими зверненнями на підставі укладених договорів про виконання робіт.

Відповідно до положень пункту 4.14 Методичних рекомендацій власник чи користувач земельної ділянки один з примірників копії акта обстеження земельної ділянки разом із розрахунком розміру заподіяної шкоди (збитків) направляє порушнику з пропозицією добровільного їх відшкодування (досудове врегулювання спору).

Судом встановлено, що згідно з наявними у матеріалах справи документами жодних письмових звернень власників земельної ділянки, яка стала предметом обстеження, у відповідачів не було.

Згідно з п. 4.4 Методичних рекомендацій при обстеженні земельної ділянки уточнюється, зокрема, стан ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки (ступінь його пошкодження чи знищення, якість проведення рекультивації порушених земель, а у разі необхідності отримання дозволу - глибина зняття родючого шару ґрунту, місце та спосіб його зберігання та подальшого використання).

Зі змісту Акт перевірки вбачається, що родючий шар ґрунту знятий без спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, проте відсутні жодні відомості щодо ступеня його пошкодження чи знищення, щодо глибини зняття родючого шару ґрунту, місця та способу його зберігання та використання.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002р. № 1958 (чинного на час виникнення спірних відносин) Держземінспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним кодексом та іншими законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, цим Положенням та наказами Держкомзему.

Державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель є головні та провідні спеціалісти Держземінспекції, які безпосередньо здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель (п. 9 Положення про Держземінспекцію).

Держземінспекція та державні інспектори з контролю за використанням і охороною земель мають однаковий обсяг прав, визначений в п. 5 Положення про Держземінспекцію.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003р. державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель зобов'язані додержуватися Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів згідно з ч.2 ст.2 КАС України можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а Суд відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачами дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати у вигляді судового збору (3,40 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель в Закарпатській області щодо розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та розрахунку розміру шкоди, заподіяної товариством з обмеженою відповідальністю «Яблуневий дар»внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 2,7743 га за межами населеного пункту м. Хуст.

3. Скасувати розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та розміру шкоди, заподіяної товариством з обмеженою відповідальністю «Яблуневий дар»внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу на земельній ділянці площею 2,7743 га за межами населеного пункту м. Хуст.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Яблуневий Дар»(Львівська обл., Городоцький район, м. Городок, вул. Львівська, 274 А) 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови виготовлений 21.06.2010 року о 17:00 год.

Суддя Коморний О.І.