Рішення від 17.11.2021 по справі 344/18388/21

Справа № 344/18388/21

Провадження № 2-а/344/320/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді Шамотайла О.В.,

секретаря судового засідання Устинської Н.С.,

за участі представника позивача Рибачука В.В.,

відповідача ОСОБА_1 ,

адвоката Кузів Л.В.,

перекладача Хамадех Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні із застосуванням відеоконференції в залі суду справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області до громадянина Алжирської Народної Демократичної Респубіки ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області 16.11.2021 звернувся із адміністративним позовом до громадянина Алжирської Народної Демократичної Респубіки ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.

Судом під час вирішення питання про відкриття провадження у справі забезпечено участь при розгляді справи відповідачу адвоката та перекладача з арабської мови.

16.11.2021 представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що 19.05.2021 року в ході реалізації заходів, спрямованих на виявлення іноземних громадян, які ухиляються від виїзду з України після закінчення дозволеного строку перебування на території України, а також іноземців, які ухиляються від виконання рішення про примусове повернення з України працівниками Управління ДМС України в Івано-Франківській області (далі - УДМС в Івано-Франківській області) був виявлений громадянин Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановлення особи громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснено по паспорту № НОМЕР_1 .

З метою з'ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 УДМС в Івано-Франківській області проведено відповідну перевірку та його опитування.

У ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 прибув в Україну 02.05.2018 року з метою навчання в Українсько-Американському університеті Конкордія та був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2 терміном дії до 10.10.2019.

Після відрахування з навчального закладу та закінчення терміну дії посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 втратив правові підстави для подальшого перебування в Україні.

Відповідно до пункту 67 Порядоку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25 квітня 2018 року №322 після закінчення строку дії посвідки іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка здається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Окрім того було встановлено, що 19.03.2021 року УДМС в Івано-Франківській області було прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до країни походження або третьої країни №5, яким його зобов'язано покинути територію України в термін до 16.04.2021. Однак, ОСОБА_1 у встановлений термін територію України не залишив та ухилився від виконання зазначеного рішення.

Також ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП.

Наведені вище факти свідчать про те, що ОСОБА_1 перебуває на території України нелегально, не має правових підстав для подальшого перебування в Україні, ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України та порушив вимоги статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

У зв'язку із цим, 19.05.2021 року працівниками УДМС в Івано-Франківській області було затримано ОСОБА_1 для з'ясування причин та обставин правопорушення і умов, що їм сприяли, у порядку частини 2 статті 262 на строк визначений частиною 2 статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - 72 години, та поміщено його до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в України.

У зв'язку із наведеним 21.05.2021 УДМС в Івано-Франківській області було подано адміністративний позов до Івано-Франківського міського суду про примусове видворення з України та затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на 6 місяців громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

21.05.2021 Івано-Франківським міським судом позовні вимоги задоволено, та прийнято рішення примусово видворити з України та затримати з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 місяців.

Не погодившись із рішенням Івано-Франківського міського суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

13.07.2021 Восьмим апеляційним адміністративним судом рішення Івано-Франківського міського суду від 21.05.2021 в адміністративній справі №344/7895/21 залишено без змін.

Разом з тим, впродовж всього строку затримання УДМС України в Івано-Франківській області вживались заходи щодо придбання авіаквитка для повернення в країну громадянської належності ОСОБА_1 , що ускладнювалось відсутністю прямого авіасполучення між Україною та Алжирською Народною Демократичною Республікою.

У серпні 2021 року було узгоджено з ДМС України можливість придбання авіаквитка на авіаційні рейси Бориспіль - Доха - Хамад 18.11.2021, 21.11.2021, 23.11.2021.

Однак, відповідно до повідомлення Волинського ПТПІ, 01.10.2021 ОСОБА_1 звернувся із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні до УДМС України у Волинській області.

Крім того позивач звертає увагу суду на те, що ОСОБА_1 прибув в Україну 02 травня 2018 року з метою навчання та перебував в Україні на законних підставах до 10 жовтня 2019 року. З 10 жовтня 2019 року перебуває в Україні нелегально. 21 травня Івано-Франківським міським судом прийнято рішення про примусове видворення з України ОСОБА_1 . Разом з тим, відповідно до звітів міжнародних правозахисних організацій (Управління верховного комісара у справах біженців ООН, Юнісеф (UNICEF), ОБСЄ (OSCE), які є у відкритому доступі відсутня інформація про існування в Алжирській Народній Демократичній Республіці збройних конфліктів, чи інших підтверджених фактів переслідування громадян за релігійними, расовими, ознаками чи політичними переконаннями. Вважає, що звернення із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту після прийняття рішення про примусове видворення з України ОСОБА_1 є маніпуляцією та спробою використання механізмів надання захисту з метою уникнення накладеного судом обов'язку залишити територію України. Просить суд про продовження строку затримання громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача та відповідач заперечували щодо завдоволеня позову, так відповідач вказав, що звернувся із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захистув Україні до УДМС України у Волинській області.

Судом встановлено наступні обставини справи.

Громадянин Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є нелегальним мігрантом.

21.05.2021 Івано-Франківським міським судом прийнято рішення примусово видворити з України та затримати з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 місяців.

13.07.2021 Восьмим апеляційним адміністративним судом рішення Івано-Франківського міського суду від 21.05.2021 в адміністративній справі №344/7895/21 залишено без змін.

Таким чином, судовим рішенням в адміністративній справі, яке набрало законної сили, встановлено, що відповідач перебуває на території України нелегально та не має правових підстав для перебування в Україні.

Згідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до звітів міжнародних правозахисних організацій (Управління верховного комісара у справах біженців ООН, Юнісеф (UNICEF), ОБСЄ (OSCE), які є у відкритому доступі відсутня інформація про існування в Алжирській Народній Демократичній Республіці збройних конфліктів, чи інших підтверджених фактів переслідування громадян за релігійними, расовими, ознаками чи політичними переконаннями.

Так, згідно даних, що містяться у рекомендації МЗС України щодо безпекової ситуація у країні (загальна інформація) вказано, що на сьогодні загальна безпекова ситуація в країні є цілком контрольованою. Завдяки соціальним та політичним заходам, що здійснюються алжирським урядом, відійшли в минуле масові терористичні акти, що зумовили формування іміджу АНДР, як небезпечної держави. Важливу роль в цьому відіграють, звичайно, силові структури (поліція, жандармерія, армія, служба безпеки), які досить ефективно контролюють ситуацію, зокрема, у великих містах країни. Крім того, великі алжирські компанії мають власні підрозділи безпеки, які також контролюють ситуацію в районах великих будівництв.

Отож звернення Відповідача із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту після прийняття рішення про примусове його видворення з України само по собі свідчить лише про уникнення накладеного судом обов'язку залишити територію України.

З урахування вищевстановлених обставин, суд зазначає наступне.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Тобто, такий захід, як затримання може бути застосований до іноземця або особи без громадянства судом строком на шість місяців, однак, за наявності умов, що визначені процесуальним законодавством.

Крім того, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до ч. 12 ст. 289 КАС України про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Згідно з ч. 13 ст. 289 КАС України передбачено, що умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Із змісту наведених приписів слідує, що під час вирішення позову про продовження строку затримання іноземця та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, обов'язковому дослідженню судом підлягають обставини щодо неможливості ідентифікації іноземця або особи без громадянства та неможливість забезпечення примусового видворення.

Порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів (далі - органи ДМС), органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України (далі - СБУ) під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземці), їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - ПТПІ), а також під час прийняття рішень про продовження строку затримання регламентовано Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби, Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150.

У відповідності до пункту 1 Розділу VІ «Порядок дій з ідентифікації та документування іноземців» вказаної Інструкції №353/271/150 якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України, орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.

У разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС.

Якщо від компетентних органів країни походження іноземця не надходить відповідь, запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.

З огляду на викладені норми, видворення іноземного громадянина, який не має жодних документів, за межі України обумовлює необхідність встановлення його особи, тобто чіткої ідентифікації компетентними органами країни походження.

В свою чергу відсутність співпраці з боку відповідач під час процедури його ідентифікації, є визначеними відповідно до ч. 13 ст. 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи.

У підпункті «f» п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Європейський суд з прав людини у справі «Ливада проти України» (рішення від 26 червня 2014 року) зазначив, що проголошуючи право на свободу, пункт статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод має на увазі фізичну свободу особи, і мета цього положення полягає в не допущенні свавільного позбавлення такої свободи. Перелік винятків із права на свободу, яке гарантує пункт 1статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, є вичерпним, і лише вузьке тлумачення цих винятків відповідатиме меті положення пункту 1 статті 5 про захист прав людини і основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини у справі «Амюр проти Франції» (рішення від 25 червня 1996 року) та у справі «Дугуз проти Греції» (рішення від 06 березня 2001 року) вказав, що у разі, якщо національне законодавство передбачає можливість позбавлення волі - особливо стосовно іноземного громадянина - шукача притулку - таке законодавство повинно бути максимально чітким і доступним для того, щоб уникнути ризику свавілля.

Враховуючи вищенаведене слід констатувати що, право на свободу та особисту недоторканність не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які чітко визначені в законі.

Таким чином, враховуючи, що відповідач є нелегальним мігрантом, відсутність у нього документа, що дає право перебування на території України, намагається ухилятися від виїхду з України, допускав порушення законодавства України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про продовження строку затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

При визначенні строку затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, суд бере до уваги той факт, що станом на 21.11.2021 року строк затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства буде становити шість місяців, а за змістом ч. 11 ст. 289 КАС України, продовжений строк затримання не може бути більшим як на вісімнадцять місяців. З урахуванням цього, продовження строку затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства до шести місяців, буде відповідати загальному строку у дванадцять місяців, тобто не перевищує встановлену граничну межу у вісімнадцять місяців.

На підставі наведеного, відповідно до ст. ст. 6, 7, 9, 72-77, ч. 4 ст. 78, 241-246,288- 289 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Продовжити строк затримання громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на 6 (шість) місяців.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлений 17.11.2021

Суддя Шамотайло О.В.