Справа № 344/17289/21
Провадження № 3/344/7096/21
15 листопада 2021 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого в ТОВ «Кормет», ІПН НОМЕР_1 , за ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП,-
ОСОБА_1 вчинив керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп'яніння, а також порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, за наступних обставин.
Так, 18.06.2021 о 17 год 44 хв в м.Івано-Франківську по вул. Північний Бульвар водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Volkswagen Passat», н.з. НОМЕР_2 , будучи причетним до ДТП, в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в лікаря нарколога за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Млинарська, 21, висновок лікаря нарколога КНП «ПНЦ ІФОР» №422 від 18.06.2021. Також, 18.06.2021 о 17 год 44 хв в м.Івано-Франківську по вул. Північний Бульвар водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки ««Volkswagen Passat», н.з. НОМЕР_2 , не був уважним, не врахував дорожньої обстановки та здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , який переходив дорогу на нерегульованому пішохідному переході, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 2.9а, 18.1 Правил дорожнього руху України.
Так, за змістом ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи наступає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п.2.9а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно п.18.1 Правил дорожнього руху України, водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколів про адміністративні правопорушення серій ААБ №127756 від 19.10.2021, ААБ №204310 від 19.10.2021, постановою про закриття кримінального провадження від 30.09.2021, копією протоколу огляду місця події від 18.06.2021, копією схеми до протоколу огляду місця події від 18.06.2021, копією протоколу допиту свідка ОСОБА_1 18.06.2021, копією висновку Івано-Франківського КНП «ПНЦ ІФОР» №422 від 18.06.2021, усними поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз'яснено вимоги ст.268 КУпАП, вину у вчинені ДТП визнав повністю. Пояснив, що на час вчинення ДТП в стані наркотичного сп'яніння не був. Вказав, що останній раз вживав марихуану за 3 дні до вчинення ДТП.
За змістом закону, протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, висновок експерта тощо, є документами, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і відповідно до ст.251 КУпАП є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.
Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до ст.254 КУпАП.
Так, відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення серій ААБ №127756 від 19.10.2021, ААБ №204310 від 19.10.2021, 18.06.2021 о 17 год 44 хв в м.Івано-Франківську по вул. Північний Бульвар водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Volkswagen Passat», н.з. НОМЕР_2 , будучи причетним до ДТП, в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в лікаря нарколога за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Млинарська, 21, висновок лікаря нарколога КНП «ПНЦ ІФОР» №422 від 18.06.2021. Також, 18.06.2021 о 17 год 44 хв в м.Івано-Франківську по вул. Північний Бульвар водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки ««Volkswagen Passat», н.з. НОМЕР_2 , не був уважним, не врахував дорожньої обстановки та здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , який переходив дорогу на нерегульованому пішохідному переході, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 2.9а, 18.1 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП.
Протоколи про адміністративні правопорушення складені на бланку відповідного зразка з серійними номерами уповноваженою на те особою - працівником поліції та містить підпис працівника поліції, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 .
В протоколах, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративних правопорушень, яка відповідає ознакам складу адміністративних правопорушень, зазначеним у ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП, за якими складено протоколи.
Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складанні протоколів про адміністративні правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до вказаних протоколів, при складенні протоколів ОСОБА_1 роз'яснювалися його права і обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст. 268 КУпАП.
Перевірка працівниками поліції стану наркотичного сп'яніння щодо ОСОБА_1 проводилась відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року. Згідно Розділу І п.8 даної Інструкції, у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп'яніння учасників цієї пригоди є обов'язковим у закладі охорони здоров'я.
Огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проводився у лікаря нарколога у КНП «ПНЦ ІФОР», що підтверджується копією висновку №422 від 18.06.2021, яка долучена до матеріалів справи.
Згідно копії висновку КНП «ПНЦ ІФОР» №422 від 18.06.2021, ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння. Вказаний висновок підписаний лікарем, який проводив огляд, та містить підпис обстежуваної особи про ознайомлення з результатами огляду.
Згідно п.27 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 року №4 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, також про адміністративні правопорушення на транспорті», керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу.
Як вбачається з усних пояснень ОСОБА_1 , наданих у судовому засіданні, останній зазначив, що на час вчинення ДТП в стані наркотичного сп'яніння не був. Вказав, що останній раз вживав марихуану за 3 дні до вчинення ДТП.
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2021 слідчим СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області Герелюк Х.В. винесено постанову про закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286-1 КК України, та направлено копію постанови начальнику УПП в Івано-Франківській області для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП як керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп'яніння; за ст.124 КУпАП як порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкцій ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративних правопорушень в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до скоєних правопорушень, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 36, 124, 130, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення:
за ч.1 ст.130 КУпАП - штраф у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік;
за ст.124 КУпАП - штраф у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень.
На підставі ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 454 грн 00 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО