79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
м. Львів
24 червня 2010 р. р. № 2а-3821/10/1370
09 год. 40 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Шийки Н.П., представника позивача Кармелюка Т.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова
до ФО-П ОСОБА_2
про про стягнення заборгованості
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця . ОСОБА_2 про стягнення заборгованість. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 14.04.2010 року відповідач має заборгованість по єдиному податку у сумі 1195,12 грн. Оскільки відповідач вказаної заборгованості до дати засідання не сплатив, представник позивача позовні вимоги підтримує та просить стягнути її в примусовому порядку.
Відповідач в судове засідання вдруге не з'явився, про причини не повідомив, заперечень щодо суми вимог не подав. Про час та дату проведення судових засідань вважається повідомленим належним чином, оскільки судові виклики направлялися за його зареєстрованим місцезнаходженням згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. Враховуючи сплив завершення КАС України двомісячного строку розгляду адміністративної справи, відсутність станом на дату засідання клопотань відповідача процесуального характеру чи заперечень по суті позовних вимог, керуючись ст.ст. 71, 128 КАС України суд ухвалив розглянути справу без на підставі наявних у ній доказів.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено 25 червня 2010 року.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи докази та оцінив їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, до яких належать і фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності, запроваджена Указом Президента України від 03.07.98 р. N 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»(у редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. N 746/99, далі по тексту - Указ).
Відповідно до вимог п. 1, 2 цього Указу, спрощена система оподаткування обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Суб'єкти малого підприємництва-фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Сплата єдиного податку (у разі щомісячної сплати) здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за тим, в якому здійснена попередня сплата єдиного податку. Платники податку, які в установленому Указом порядку перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і одержали Свідоцтво про сплату єдиного податку, таким чином погодились на сплату єдиного податку в установлені Указом терміни, тому повинні дотримуватися всіх норм Указу, зокрема, сплачувати в установлений Указом термін єдиний податок за ставками, визначеними місцевою радою.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України від 21.12.2000 р. N 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181). Згідно пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією ж статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України "Про систему оподаткування", контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Згідно п.п. 6.2.1, п. 6.2, ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа-підприємець державним реєстратором виконкому Львівської міської ради 13.11.2008 року. Згідно довідки від 20.04.2010 року № 9248/17-112 ОСОБА_2 взятий на облік ДПІ Шевченківського району м. Львова як платник податків 18.11.2008 року за № 1008.
Ставка єдиного податку для відповідача відповідно до обраного ним виду підприємницької діяльності становить 200 грн. Відповідач був платником єдиного податку протягом 2009 року. Станом на дату судового засідання відповідач має заборгованість по єдиному податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб у сумі 1195,12 грн.
З метою спонукати відповідача сплатити узгоджені податкові зобов'язання позивач сформував першу податкову вимогу № 1/1579 від 26 липня 2009 року, та другу податкову вимогу № 2/3045 від 24 грудня 2009 року. Зазначені податкові вимоги відповідач отримав, що підтверджується долученими до матеріалів справи повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Таким чином, податковий борг відповідача в сумі 1195,12 грн. у встановлені законом строки не сплачений, а тому орган державної податкової служби обґрунтовано звернувся до суду про стягнення такого боргу в примусовому порядку.
З урахуванням наведеного позовні вимоги державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь бюджету заборгованість по сплаті єдиного податку в сумі 1195 (одна тисяча сто дев'яносто п'ять) гривень 12 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанову суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Львівському апеляційному адміністративному суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Москаль Р.М.