,
Справа № 264/7351/21
3/264/2922/2021
15.11.2021 р. м. Маріуполь
Суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області Матвєєва Юлія Олександрівна, розглянувши матеріали, що надійшли з відділення Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН № НОМЕР_2 , заступника командира 2 мотопіхотної роти з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
06 жовтня 2021 року на адресу Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст.172-20 ч.3 КУпАП.
Відповідно до протоколу АС№0015, 31 серпня 2021 року заступник командира 2 мотопіхотної роти з морально-психологічного забезпечення ОСОБА_1 був виявлений на території військової частини НОМЕР_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в стані наркотичного сп'яніння та був доставлений до КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м.Маріуполь» для проходження медичного огляду. 14 вересня 2021 року на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшла довідка №606 (вхідний №622 від 14 вересня 2021 року) з КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м.Маріуполь», де встановлено діагноз «Гостра інтоксикація внаслідок вживання канабіноїдів. Неускладнена». Лейтенант ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду виконував обов'язки військової служби в стані наркотичного сп'яніння.
ОСОБА_2 направив на адресу суду свої письмові пояснення, відповідно до яких просив врахувати, що під час медичного огляду 31 серпня 2021 року йому не було надано для ознайомлення результатів огляду, а протокол про адміністративне правопорушення було складено через два тижні, хоча результати огляду були готові вже 31 серпня 2021 року.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини ,що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст.251 КУпАП).
Згідно ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У підтвердження вказаних обставин, суду було надано протокол про адміністративне правопорушення від 15 вересня 2021 року, рапорт ТВО командира 2 мотопіхотної роти від 31 серпня 2021 року, письмові пояснення свідка ОСОБА_3 від 31 серпня 2021 року, свідка ОСОБА_4 від 31 серпня 2021 року, довідку КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м.Маріуполь»№606 від 31 серпня 2021 року, копію паспорту громадянина України ОСОБА_1 , копію довідки про місце реєстрації особи, копію наказу командира військової частини НОМЕР_1 №36 від 05 лютого 2021 року.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Отже, порядок оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення встановлений Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МОУ №374 від 18 липня 2017 року.
Крім того, слід врахувати, що відповідно до положень розділу III цієї Інструкції Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках, один з яких видається оглянутій особі.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Так, згідно наданих суду матеріалів, довідка №606 КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м.Маріуполь» від 31 серпня 2021 року видана в результаті огляду ОСОБА_1 31 серпня 2021 року о 10.44 год. Відомостей про вручення ОСОБА_1 копії висновку про результати медичного огляду безпосередньо після огляду надано не було.
Окрім того, згідно із ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, ОСОБА_1 інкримінують вчинення правопорушення 31 серпня 2021 року, однак протокол про адміністративне правопорушення АС №0015 складено 15 вересня 2021 року.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності провини особи тлумачаться на її користь.
Аналізуючи в сукупності вище викладене, суд приходить до висновку, що справа підлягає закриттю на підставі ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 283 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного суду через Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя: Ю. О. Матвєєва