Справа № 459/3365/21
Провадження № 2/459/1090/2021
про відмову у відкритті провадження у справі
15 листопада 2021 року м. Червоноград
Суддя Червоноградського міського суду Львівської області Мельникович М. В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви за позовом Національної академії внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення боргу за навчання, з урахуванням трьох процентів річних та інфляційних втрат, -
26 жовтня 2021 року представник позивача звернулася з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу за навчання з урахуванням трьох процентів річних та інфляційних втрат на загальну суму 59 954,11 грн.
В обгрунтування позову зазначила, що відповідача відповідно до наказу т. в. о. ректора Національної академії внутрішніх справ № 483 від 10.08.2012 зараховано з 01 вересня 2012 року до Національної академії внутрішніх справ курсантом першого курсу денної форми навчання за державним замовленням. На підставі Типового договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.05.2007 № 150, відповідач навчався за рахунок державних коштів і зобов'язувався після закінчення навчання відпрацювати не менше трьох років за місцем розподілу в органах внутрішніх справ, а у разі відмови відшкодувати витрати пов'язані з утриманням у навчальному закладі. З 01.09.2012 р. по 17.06.2016 р. відповідач перебував на державному забезпеченні харчуванням, речовим майном, грошовим утриманням та житлом із наданням комунальних послуг. Відповідно до наказу НАВС № 798 від 17.06.2016 р. відповідачу було присуджено ступінь вищої освіти бакалавр за напрямком підготовки "Правознавство" та направлено до місця проходження служби. Відповідно до наказу ГУ НП у Львівській області № 62 о/с від 30.01.2019 р. відповідача звільнено зі служби Національної поліції, на підставі поданого ним рапорту, за власним бажанням. Позивач вважає, що відповідач у порушення умов договору з власної ініціативи звільнився зі служби в Національній поліції до спливу трирічного терміну перебування на службі після закінчення навчання, що є підставою для відшкодовування витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі.
05.11.2021 р. на адресу суду надійшла довідка про зареєстроване місце проживання відповідача. Окрім цього, 05.11.2021 р. на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про відмову у відкритті провадження.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд дійшов наступного.
За вимогами частини 1 статті 18 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових відносин.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень .
Пунктами 1, 2 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (частина 4 статті 5 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 02.07.2015 N 580-VIII "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Законом України «Про Національну поліцію», а саме розділом VII «Загальні засади проходження служби в поліції», статтею 74 «Підготовка поліцейських у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання» зазначено, що підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
Частиною 4 ст.74 Закону України «Про Національну поліцію» особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі пп.2, пп.4 ч.1 ст.77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі пп.2, пп.4 ч.1 ст.77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, справи щодо проходження публічної служби від моменту прийняття особи на посаду і до її звільнення, зокрема й питання відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що зумовлює відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з публічної служби, підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства. Крім того, у межах цивільного судочинства суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному судочинстві, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.
Аналогічний висновок зроблено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 у справі № 804/285/16 (провадження N 11-699апп18) та 13.03.2019 у справі N 723/18/17 (провадження N 14-563цс18), а також постанові Верховного Суду від 16.12.2020 у справі N 185/10751/18 (провадження N 61-22253 св 19), врахування яких здійснюється судом відповідно до частини 4 статті 263 ЦПК України.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства .
Таким чином, оскільки спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, підстави для відкриття провадження у справі відсутні.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 186 ЦПК України, суд
У відкритті провадження у справі за позовом Національної академії внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення боргу за навчання з урахуванням трьох процентів річних та інфляційних втрат - відмовити .
Роз'яснити, що відмова у відкритті провадження у справі не позбавляє особу права звернутися з позовною заявою в порядку, передбаченому КАС України, до відповідного окружного адміністративного суду.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження, разом з матеріалами позовної заяви, повернути позивачеві.
Копію позовної заяви залишити в матеріалах справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 15.11.2021 р.
Суддя:М. В. Мельникович