Постанова від 16.11.2021 по справі 310/7474/21

Справа №: 310/7474/21

3/310/3090/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 листопада 2021 року м. Бердянськ

Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Прінь І.П., за участі прокурора Чиніна Д.Ю., особи відносно якої складено адміністративний протокол ОСОБА_1 ,захисника Амельченка Д.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративний матеріал, що надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Приборжавське, Іршавського району, Закарпатської області, громадянина України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 виданий Іршавським РВ УМВС України в Закарпатській області від 05.10.2004 року, РНОКПП - НОМЕР_2 ,

за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

13.08.2021 року від Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області до Бердянського міськрайонного суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з порушенням вимог ЗУ «Про запобігання з корупцією», відносно ОСОБА_1 .

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 з 03.01.2020 року наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 від 03.02.2020 (По стройовій частині) №2 призначений на посаду заступника командира з електромеханічної частини - начальника електромеханічної служби військової частини НОМЕР_3 Збройних сил України.

24.01.2020 року наказом КВМС ЗС України №12 ОСОБА_1 присвоєне військове звання капітан 3 рангу.

Враховуючи наведене, капітан 3 рангу ОСОБА_1 , займаючи посаду заступника командира з електромеханічної частини - начальника електромеханічної служби військової частини НОМЕР_3 , відповідно до ч. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП, п.п. «г» н. 1 ч. 1 ст.3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до п. 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016, «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає роботу у два етапи:

перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2018 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом

Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II вказаного Порядку, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином, ОСОБА_1 , займаючи посаду заступника командира з електромеханічної частини - начальника електромеханічної служби військової частини НОМЕР_3 , відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаний був до 01 квітня 2021 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік.

Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/51b4a01f-dff3-469b-9b1d-072bb954bfbe) 02.04.2021, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №2 від 10.06.2016, відповідальність за яке встановлена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав. Суду пояснив, що умислу на несвоєчасну подачу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, у нього не було. Несвоєчасність подачі декларації була зумовлена об'єктивними причинами, а саме у зв'язку з перебуванням у відрядженнях включно до 01.04.2021 року.

Захисник Амельченко Д.Д. просив закрити провадження у справі з тих підстав, що строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ч.3 ст. 38 КУпАП, закінчився, оскільки датою виявлення правопорушення є 02.04.2021 року. Крім того, вказує на те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Складений відносно ОСОБА_1 протокол не містить даних про форму вини ОСОБА_1 , яка виходячи з норм ЗУ « Про запобігання корупції» характеризується лише умисною формою. В даному випадку відсутність у ОСОБА_1 умислу на вчинення даного адміністративного правопорушення, свідчить про відсутність однієї із складових його елементів, а саме суб'єктивної сторони, а отже і складу адміністративного правопорушення в цілому. Просив закрити адміністративне провадження у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а тому він має бути притягнутий до адміністративної відповідальності. Вказує на те, що ОСОБА_1 , будучи обізнаним про необхідність подати у строк до 01.04.2021 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, не подав її у встановлений строк.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Амельченка Д.Д., думку прокурора, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до положень ст.9 КупАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень ст.ст.10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Стаття 172-6 КУпАП є бланкетною нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає правозастосовувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно - правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

Частиною першою ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено, що Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

ОСОБА_1 , займаючи посаду заступника командира з електромеханічної частини - начальника електромеханічної служби військової частини НОМЕР_3 , відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаний був до 01 квітня 2021 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік. Проте, як було встановлено, подав декларацію лише 02.04.2021 року.

Датою виявлення вказаного правопорушення є 09.04.2021 року. Саме у цей день військовою частиною НОМЕР_3 було направлено повідомлення за №208 на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції про несвоєчасне подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2020 рік (а.с.25).

Саме з 09.04.2021 року, на думку суду, має обраховуватися строк притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, передбачений ст.38 КУпАП.

Таким чином, шестимісячний строк притягнення ОСОБА_1 закінчився 09.10.2021 року, що є самостійною підставою для закриття провадження у справі ( п.7 ч.1 ст.247 КУпАП).

Однак правопорушник своєї провини не визнає і просить суд закрити провадження у справі саме у зв'язку з відсутністю у цього діях складу адміністративного правопорушення.

В листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ, щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, від 22.05.2017 року, суд звертає увагу на те, що для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом. В ч. 1 ст. 45 Закону визначено кінцевий термін (часові межі), коли уповноважені на те особи зобов'язані подати декларацію, зокрема вміщено формулювання «щорічно до 1 квітня».

Суб'єктивна сторона адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.

Частина перша статті172-6 КУпАП передбачає настання відповідальності лише за несвоєчасне подання декларації без поважних на це причин.

Нормативно-правові документи не містять чіткого визначення «поважних причин», які б унеможливлювали притягнення особи до відповідальності за невчасну подачу декларації, тому в кожному випадку суд аналізує конкретні обставини справи та робить висновки в ракурсі кожної з ситуацій.

В інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» зазначено, що під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Так, судом встановлено, що відповідно до наказів командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині):

- №48 від 09.03.2021 року ОСОБА_1 вибув у військову частину НОМЕР_4 м. Запоріжжя з 09 березня 2021 року на стаціонарне лікування до військової частини НОМЕР_4 м. Запоріжжя (а.с.54);

- №56 від 19.03.2021 року ОСОБА_1 прибув з військової частини НОМЕР_4 м. Запоріжжя і приступив до виконання службових обов'язків з 19 березня 2021 року (а.с.54 на звороті);

- №59 від 24.03.2021 року ОСОБА_1 вибув у відрядження до МПП «ВКФ ТОС» м. Харков, ТОВ «Первомайськдизельмаш» м. Первомайськ строком на 5 днів з 25 по 29 березня 2021 року (а.с.52).

- №62 від 29.03.2021 року ОСОБА_1 прибув з відрядження 29 березня 2021 року (пункт 1 наказу) і цим за цим же наказом вибув у відрядження у ЧПКФ «ВРЕМЯ» м. Запоріжжя на дві доби з 30 по 31 березня 2021 року ( пункт 2 наказу, а.с.52 на звороті);

- №64 від 31.03.2021 року ОСОБА_1 прибув до військової частини та приступив до виконання службових обов'язків з 01 квітня 2021 року (а.с.53).

З публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/51b4a01f-dff3-469b-9b1d-072bb954bfbe) 02.04.2021 року (а.с.16-21,27).

З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що несвоєчасність подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2020 рік у строк до 01.04.2021 року була зумовлена поважними об'єктивними причинами, а саме перебування на стаціонарному лікуванні у період з 09.03.2021р. по 19.03.2021 року, перебування у відрядженнях у період з 25 березня по 01 квітня 2021 року включно поза межами м. Бердянська.

Як вже зазначалося, частина перша ст. 172-6 КУпАП передбачає настання відповідальності лише за несвоєчасне подання декларації без поважних на це причин.

За таких підстав, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст.7, 9, 10, п.1 ч.1 ст. 247, 283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в десятиденний строк з моменту винесення.

Суддя Бердянського

міськрайонного суду І.П. Прінь