Справа № 368/656/21
2-о/368/44/21
Рішення
Іменем України
"16" листопада 2021 р. Кагарлицький районний суд Київської області
в складі:
Головуючий суддя - Закаблук О.В.
При секретарі судового засідання - Балацька В.В.
За участі:
Заявник - ОСОБА_1 .
ОСОБА_2
ОСОБА_3
ОСОБА_4
- розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Кагарлик Київської області в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицький районний відділ Центрального міжрегіонального управління ДМС України в м. Києві та Київській області, про встановлення факту постійного проживання на території України, суд, -
15.07.2021 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицький районний відділ Центрального міжрегіонального управління ДМС України в м. Києві та Київській області, про встановлення факту постійного проживання на території України, в якій заявник просить суд винести рішення, на підставі якого:
1. Встановити факт, що він, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно, безвиїзно, проживав на території України станом на 24 серпня 1991 року та станом на 13 листопада 1991 року і по теперішній час;
2. Витребувати в Кагарлицькому районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (адреса: 09201, Київська область, м.Кагарлик, вул.Володира Великого, буд. 3) витяг із актового запису про моє народження, ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області;
3. Витребувати в Львівському територіальному архівному відділі Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (адреса: 79007. м.Львів, Генерала Грекова, буд. 5) довідку про проходження ним військової служби військовій частині № НОМЕР_1 м. Хирів Старосамбірського району Львівської області за періоз з червня 1991 року по лютий 1992 року;
3. Викликати до суду та допитати в якості свідків:
а) ОСОБА_5 , АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 ;
б) ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 ;
в) ОСОБА_4 , АДРЕСА_3 .
Свої вимоги заявник ОСОБА_1 в мотивувальній частині заяви обгрунтовують наступними обставинами справи та нормами права:
Він, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Стрітівка Кагарлицького району Київські області (свідоцтво про народження ним втрачене).
Його батько, - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 виховував його сам, матері він ніколи не бачив, і участі в його вихованні вона не приймала.
Окрім нього в сім'ї був менший рідний брат, - ОСОБА_7 ., ІНФОРМАЦІЯ_6 , який також помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Інших рідних в нього на даний час не залишилося.
3 1979 по 1987 роки він навчався в Стрітівській середній школі (свідоцтво про неповну середню № НОМЕР_3 від 25.06.1987 року додається до матеріалів даної заяви).
З 01.09.1987 року по 04.03.1991 рік навчався в Державному університеті інфораструктури та технологій, що знаходиться в АДРЕСА_4 (довідка із університету за № 321 від 17.06.2021 року додається до матеріалів даної заяви) та йому присвоєна кваліфікація техніка-будівельника.
В 1988 році отримав паспорт УРСР зразка 1974 року, але його так і не змінив на Український паспорт зразка 1994 року.
12.06.1991 року Кагарлицьким районним військовим комісаріатом призваний на службу до лав Збройних сил УРСР, де спочатку проходив службу в військовій частині № НОМЕР_1 , що знаходиться в м. Хирів Старосамбірського району Львівської області до лютого 1992 року, а потім в військовій частині № НОМЕР_4 , що знаходиться в м.Києві (копія військового квитка додається матеріалів даної заяви).
Звільнений в запас 12.08.1994 року.
Таким чином, на момент Акту проголошення незалежності України - 24 серпня 1991 року та на момент набрання чинності Законом України “Про громадянство України” від 13 листопада 1991 року він проходив військову службу в військовій частині № НОМЕР_1 , що знаходиться на території України, в Львівській області.
Після закінчення військової служби на території України, повернувся на постійне місце проживання в с.Стрітівка Кагарлицького району Київської області, де в даний час і проживає.
З 1994 року по квітень 1995 року працював без офіційного оформлення на різних підсобних роботах.
20.04.1996 року по 05.05.2000 року проходив службу в органах внутрішніх справ в м.Києві, спочатку на посаді міліціонера, командира взводу роти міліції ВДСО, а потім на посаді дільничного інспектора міліції.
З 2000 року по даний час працював на різних роботах без офіційного працевлаштування.
Місцем його реєстрації було житло за адресою: АДРЕСА_5 . Дана адреса в селі Стрітівка була його останнім місцем реєстрації та зазначалася в паспорті радянського зразку, який він втратив. Підтвердженням його реєстрації в АДРЕСА_5 є виписка за вих. №16- 11-02-02/27 від 24.06.2021 року Стрітівського старостинського округу Ржищівської міської ради Київської області, де зазначено, що з погосподарських книг виконкому Стрітівської сільської ради за період з 1991 по 2021 роки з зазначається, що він, ОСОБА_1 , зареєстрований за вказаною адресою та є власником даного домогосподарства, особовий рахунок господарства № 117. (виписка додається до матеріалів даної заяви).
Також Стрітівським старостинним округом видано копію з погосподарської книги, 3 розділу, де за порядковим номером 248 зазначено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , українець, з зазначенням паспорта радянського зразка “ НОМЕР_5 виданого 12.02.1988 року ВВС Залізничного РВК м.Києва на його ім'я.
В 1996 році був одружений з ОСОБА_8 , від шлюбу має сина ОСОБА_9 , 1999 року народження, але після розлучення в 2000 році стосунки з дружиною та сином не підтримує. Дружина вийшла заміж за іншого чоловіка та спільно з сином виїхали за межі України.
Аліментів та утримання сина він ніколи не сплачував.
Починаючи з 1987 року і по сьогоднішній день він нікуди не виїжджав за межі України та не змінював адреси свого місця проживання.
Так як він втратив паспорт радянського зразка та своєчасно не оформив паспорта громадянина України в нього виникло багато проблем з документами, тому він 20.03.2021 року письмово звернувся до Кагарлицького районного відділу міграційної служби, але 14.05.2021 року йому у видачі паспорта громадянина України відмовлено, оскільки згідно наданої ним інформації встановити його особу та належність до громадянства України не вбачається можливим та рекомендовано звернутися до суду щодо встановлення факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року.
Раніше паспорт не оформляв, так як не було такої потреби для офіційного працевлаштування на роботі чи виїзду за кордон.
В Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 30.04.2020 року в справі № 133/2348/1 (61-40027свІ8), визначено, що встановлення факту постійного проживання на території України пов'язано з отриманням паспорта громадянина України для підтвердження громадянства з метою користуватися правами, які визначені чинним законодавством та те, що законом передбачено вставлення юридичних фактів щодо виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, до яких відносяться й факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, паспорта громадянина України, зокрема постійного проживання на території України.
Встановлення факту постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України або набрання чинності Законом України «Про громадянство України» є підставою для оформлення належності до громадянства України відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті цього Закону. Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є: усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Українські Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
У ч. 1 ст. 293 Цивільно-процесуального кодексу України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в поряд якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності аг з відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Рішення суду про встановлення факту мого постійного проживання на території України мені необхідне для отримання паспорту громадянина України в Кагарлицькому районному відділі Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області.
На виконання вимог п. 8, 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, повідомляє наступне:
- п. 8 - усі докази, що були наявні у Заявника, були додані до вказаної заява в розділі "Додатки”. Оригінали зазначених письмових- доказів, знаходяться у нього.
- п. 10 - надає власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншої заяви до цього суду з тим самим предметом та з тих самих підстав.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року № 2235-111, ст. 4 Конституції України, ст. 2, 4, 5, 10, 19, 175, 177, 293, 315, 319 ЦПК України, - заявник просить задовольнити вимоги, викладені в прохальній частині його заяви.
15.07.2021 року автоматизованою системою документообігу суду на підставі п. 15.4) Перехідних Положень ЦПК України для слухання даної справи був визначений суддя Кагарлицького районного суду Закаблук О.В.
30.07.2021 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 315, 316, 317, 318 ЦПК України винесено ухвалу, на підставі якої відкрито провадження, призначено справу до судового слухання на 11 год. 00 хв. 11.10.2021 року.
11.10.2021 року слухання справи відкладено на 13 год. 00 хв. 18.10.2021 року в зв'язку з неявкою представника заінтересованої особи.
В судовому засіданні, яке відбулося 18.10.2021 року, заявник ОСОБА_1 вимоги, викладені в прохальній частині його заяви, - підтримав в повному обсязі, обгрунтовував свої вимоги обставинами справи та нормами права, які викладені в мотивувальній частині його заяви, та які судом наведено вище.
В судове засідання, яке відбулося 18.10.2021 року, представник заінтересованої особи, - Кагарлицького районного відділу Центрального міжрегіонального Управління ДМС України у місті Києві та Київській області, - не з'явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла письмова заява - клопотання заінтересованої особи, в якій вона просить суд слухати справу без участі її представника, щодо вирішення справи по суті, - покладається на розсуд суду.
В судовому засіданні, яке відбулося 18.10.2021 року, свідок ОСОБА_5 дав настіпні показання:
- На даний час проживає за адресою: АДРЕСА_4 .
В с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області проживає з 1993 року. З 2002 року обіймав посаду голови села.
Заявника ОСОБА_1 знає більше 15 років, - він майже посмтійно проживає в с. Стрітівка, колись працював дільничим інспектором міліції в м. Київ.
В ОСОБА_1 був батько та брат, але вони померли, а тому в ОСОБА_1 немає більше родичів, так як він проживає один.
Стверджує, що, на його думку, - ОСОБА_1 та заявник є одна і та ж особа.
Взагалі, ініціатором даної заяви про встановлення факту проживання на території ОСОБА_10 станом на 1991 рік та по даний час є він, - як голова села він зацікавлений, щоб в селі, де він є головою - не було осіб, які не мають паспортів, чи які проживають без реєстрації, хоча б тимчасової.
Він спільно з ОСОБА_1 їздили в міграційну службу, де ОСОБА_1 подавав заяву про видачу йому паспорта, так як паспорт старого зразку ОСОБА_1 було втрачено, та ОСОБА_1 тривалий час вже проживає без документу, який посвідчує його особу, - окрім військового квитка у ОСОБА_1 нічого немає.
Також ним особисто здійснювалося сприяння ОСОБА_1 у направленні запитів в різні установи, щоб зібрати пакет документів, які дали б змогу ОСОБА_1 отримати нарешті паспорт громадянина України.
В судовому засіданні, яке відбулося 18.10.2021 року, свідок ОСОБА_3 дав наступні показання:
- На даний час він проживає по АДРЕСА_5 .
Знає заявника ОСОБА_1 з дитинства - ходили в одну школу з заявником.
У ОСОБА_1 був лише батько, якого звали ОСОБА_11 , але на даний час він вже близько 15 років, як помер.
Матір ОСОБА_1 взагалі не пам'ятає.
У ОСОБА_1 був ще ріднийц брат, але він нещодавно помер.
У ОСОБА_1 сім'ї на даний час немає.
ОСОБА_1 в с. Стрітівка на постійній основі проживає давно, - більше 10 років тому як приїхав, так і без виїзду проживає в селі.
В судовому засіданні, яке відбулося 18.10.2021 року, свідок ОСОБА_4 дав наступні показання:
- На даний час проживає по АДРЕСА_3 .
ОСОБА_1 знає з дитинства, - ходили в одну школу.
У ОСОБА_1 був брат, але він нещодавно помер, - не пройшло ще пів року.
Коли ОСОБА_1 постаршав, він проживав з своєю бабусею в с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області, так як батько виїхав на постійне місце проживання на Західну Україну.
ОСОБА_1 вже більше 10 років проживає в селі Стрітівка на постійній основі.
18.10.2021 року в слуханні срави було оголошено перерву до 09 год. 00 хв. 16.11.2021 року в зв'язку з витребуванням додаткових доказів.
В судовому засіданні, яке відбулося 16.11.2021 року, заявник ОСОБА_1 вимоги, викладені в прохальній частині його заяви, - підтримав в повному обсязі, обгрунтовував свої вимоги обставинами справи та нормами права, які викладені в мотивувальній частині його заяви, та які судом наведено вище.
В судове засідання, яке відбулося 16.11.2021 року, представник заінтересованої особи, - Кагарлицького районного відділу Центрального міжрегіонального Управління ДМС України у місті Києві та Київській області, - не з'явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла письмова заява - клопотання заінтересованої особи, в якій вона просить суд слухати справу без участі її представника, щодо вирішення справи по суті, - покладається на розсуд суду.
Суд, вислухавгши заявника, вислухавши свідків, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення вимог, викладених в заяві, - шляхом винесення судового рішення, як окремого процесуального документу, з постановленням в нарадчій кімнаті, обґрунтовуючи своє рішення наступним.
Підсудність.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник по справі, - ОСОБА_1 без реєстрації на постійнівй основі проживає за адресою: АДРЕСА_6 .
Відповідно, з огляду на місце проживання заявника ОСОБА_1 та положення ч. 1 ст. 316 ЦПК України, - дана цивільна справа підсудна Кагарлицькому районному суду Київської області, як суду першої інстанції загальної юрисдикції.
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм права.
Заявниками по справі є фізичні особи:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженець с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області.
Даний факт підтверджується:
- записом акту про народження № 1 від 23 лютого 1972 року, в якому вказано, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області.
В графі «батько» зазначений ОСОБА_12 .
В графі «мати» зазначена ОСОБА_13 ;
- актом № 1 встановлення особи, складений головним спеціалістом Кагарлицького РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, в якому зазначено, що на фото № 2 зображений ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що даний акт відповідальними особами було складено в зв'язку з подачею 20.03.2021 року ОСОБА_1 заяви про отримання паспорту громадянина України.
На вищевказану заяву ОСОБА_1 начальником Кагарлицького РВ ЦМУ ДМС в Київській області було видано заявнику лист - відмову наступного змісту:
Кагарлицьким РВ ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області Вашу заяву від 20.03.2021 року про втрату паспорта громадянина СРСР зразка 1974 розглянуто. Відповідно листа ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області № 8010.5.2-19223/8010.5.0-21 від 11.05.2021 повідомляємо наступне.
Оскільки з 01.11.2016 відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 із змінами (далі - Порядок) паспорт громадянина України оформлюється у формі картки.
Відповідно до пункту 35 Порядку, зокрема, у разі набуття громадянства України особою на території України для оформлення паспорта громадянина України вперше вона подає довідку про реєстрацію особи громадянином України.
Зразок такої довідки затверджено наказом МВС України від 16.08.2012 № 715, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1549/21861.
Також слід зазначити, що у 2016 році відбулась реформа системи реєстрації в Україні, ДМС на сьогодні не володіє актуальною інформацією про зареєстрованих осіб. Законодавством на сьогодні не визначено орган, який зберігає дані про зареєстрованих (прописаних) на 1991 рік осіб та відповідає за їх збереження. Наявні архівні документи не передавались на постійне зберігання до державних архівів України або територіальних органів ДМС.
Крім того, відносно документів, які до проголошення незалежності України (або після) утворювались під час прописки/реєстрації осіб (будинкові (по господарські) книги, різноманітні довідки (форми: А, 16, 17 тощо) житлово-експлуатаційних контор, сільських, селищних рад, органів місцевого самоврядування тощо, і які подаються до встановлення належності до громадянства України або набуття громадянства України, не визначено процедуру, умови та термін їх зберігання.
Аналіз інформації, що міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі, матеріалів, що надходять до ДМС від правоохоронних органів, тощо, свідчить про те, що продовження практики використання таких документів при встановленні належності осіб до громадянства України призводить до легалізації іноземців в Україні на підставі фіктивних, підробних документів.
Разом з тим, стаття 3 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ визначає осіб, які належать до громадянства України:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майновогс стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набранш чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 199 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 1 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразку 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадяни України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особ подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Законом визначено повноваження центральних органів виконавчої влади у сфері громадянства, у тому числі в частині встановлення громадянства України та перевірки належності до громадянства України.
Встановлення належності до громадянства України належить як повноважень ДМС так і МЗС, а також дипломатичних представництв консульських установ, а перевірка належності до громадянства України повноваженням виключно МЗС та закордонних дипломатичних установ. Така перевірка здійснюється за заявами осіб, які перебувають за кордоном, до МЗС або ЗДУ (пункт 11 частини першої статті 25 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-111 та абзац пятий пункту абзац третій пункту 7; пункт 16; абзац п'ятий пункту 91 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215).
Перші три пункти частини першої статті 3 Закону стосуються визначення належності до громадянства України зокрема осіб, які мали паспорти колишнього СРСР, їх належність до українського громадянства було визначено під час загального обміну паспортів громадянина колишнього СРСР на паспорти громадянина України зразка 1994 року у період з травня 1995 року по вересень 2002 року. З цього часу пройшло ще 19 років, сьогодні ДМС здійснює видачу паспортів громадянина України нового зразку у формі картки. З огляду на це випадки встановлення належності громадянства України згідно з пунктами І - 3 Закону можуть бути поодинокими і тому мають ретельно перевірятися, а рішення прийматися на підставі документів, визначених законодавством з питань громадянства.
Таким чином, законодавством України з питань громадянства визначений вичерпний перелік документів, які подаються для обміну чи документування паспортом громадянина України, або для встановлення чи оформлення належності громадянства України вказаних вище категорій осіб.
Враховуючи вищезазначене, перевірка належності до громадянства України ОСОБА_1 та подальше оформлення паспорта громадянина України повинна відбуватися виключно відповідно до вимог Закону України «Про громадянство України», Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302.
Рекомендуємо Вам отримати належним чином завірену копію рішення суду про постійне проживання в Україні станом на 24.08.1991.
Отже, що стосується особи ОСОБА_1 , його народження та проживання на території держави Україна, то судом в судовому засіданні з належних та допустимих доказів встановлено наступне:
Заявник по справі, - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області, - на той час Української РСР в складі СРСР.
Даний факт підтверджується записом акту про народження № 1 від 23 лютого 1972 року, в якому вказано, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області, - копія якого міститься в матеріалах справи.
ОСОБА_1 в період з 3 1979 по 1987 роки навчався в Стрітівській середній школі Кагарлицького району Київської області Української РСР, що підтверджується свідоцтвом про неповну середню № НОМЕР_3 від 25.06.1987 року, копія якого міститься в матеріалах справи.
З 01.09.1987 року по 04.03.1991 рік навчався в Державному університеті інфраструктури та технологій, що знаходиться в АДРЕСА_4 , по закінченню якого ОСОБА_1 була присвоєна кваліфікація техніка-будівельника, що підтверджується довідкою № 321, яка видана 17 червня 2021 року ОСОБА_14 та технологій, копія якої міститься в матеріалах справи.
В 1988 році ОСОБА_1 отримав паспорт УРСР зразка 1974 року, але його так і не змінив на Український паспорт зразка 1994 року.
12.06.1991 року Кагарлицьким районним військовим комісаріатом призваний на службу до лав Збройних сил УРСР, де спочатку проходив службу в військовій частині № НОМЕР_1 , що знаходиться в м. Хирів Старосамбірського району Львівської області до лютого 1992 року, а потім в військовій частині № НОМЕР_4 , що знаходиться в м. Києві.
Вищевказаний факт підтверджується дублікатом військового квитка серія НОМЕР_6 , який видано 27.01.2015 року 2 - им відділом Обухівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України (копія якого міститься в матеріалах справи), та довідкою № 432, яка видана 08.11.2021 року 2 - им відділом Обухівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України, та яка міститься в матеріалах справи.
Отже, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області з червня 1991 року по лютий 1992 року проходив військову службу (по призову), в якості рядового у військовій частині № НОМЕР_1 м. Хирів Старосамбірського району Львівської області, Україна.
Згідно ж довідки вих. № 2/39 від 23.07.2021 року, яка видана Львівським територіальним Архівним відділом галузевого Державного архіву Міністерства Оборони України, - за архівними документами встановлено, що військова частина НОМЕР_1 у період 1991 - 1992 роках дислокувалася у місті Хирів Старосамбірського району Львівської області.
ОСОБА_1 звільнений в запас 12.08.1994 року.
Таким чином, на момент Акту проголошення незалежності України - 24 серпня 1991 року та на момент набрання чинності Законом України “Про громадянство України” від 13 листопада 1991 року він проходив військову службу в військовій частині № НОМЕР_1 , що знаходиться на території України, в Львівській області.
Після закінчення військової служби на території України, повернувся на постійне місце проживання в с.Стрітівка Кагарлицького району Київської області, де в даний час і проживає.
З 1994 року по квітень 1995 року працював без офіційного оформлення на різних підсобних роботах.
20.04.1996 року по 05.05.2000 року проходив службу в органах внутрішніх справ в м.Києві, спочатку на посаді міліціонера, командира взводу роти міліції ВДСО, а потім на посаді дільничного інспектора міліції.
З 2000 року по даний час працював на різних роботах без офіційного працевлаштування.
Місцем реєстрації ОСОБА_1 було житло за адресою: АДРЕСА_5 . Дана адреса в селі Стрітівка була його останнім місцем реєстрації та зазначалася в паспорті радянського зразку, який він втратив.
Підтвердженням реєстрації ОСОБА_1 в АДРЕСА_5 є, - виписка за вих. №16- 11-02-02/27 від 24.06.2021 року Стрітівського старостинського округу Ржищівської міської ради Київської області, де зазначено, що з погосподарських книг виконкому Стрітівської сільської ради за період з 1991 по 2021 роки з зазначається, що він, ОСОБА_1 , зареєстрований за вказаною адресою та є власником даного домогосподарства, особовий рахунок господарства № 117. (виписка міститься в матеріалах справи).
Також Стрітівським старостинним округом видано копію з погосподарської книги, 3 розділу, де за порядковим номером 248 зазначено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , українець, з зазначенням паспорта радянського зразка “ НОМЕР_5 виданого 12.02.1988 року ВВС Залізничного РВК м.Києва на його ім'я.
В 1996 році був одружений з ОСОБА_8 , від шлюбу має сина ОСОБА_9 , 1999 року народження, але після розлучення в 2000 році стосунки з дружиною та сином не підтримує. Дружина вийшла заміж за іншого чоловіка та спільно з сином виїхали за межі України.
Аліментів та утримання сина він ніколи не сплачував.
Починаючи з 1987 року і по сьогоднішній день ОСОБА_1 нікуди не виїжджав за межі України та не змінював адреси свого місця проживання.
Застосування норм права:
В Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 30.04.2020 року в справі № 133/2348/1 (61-40027свІ8), визначено, що встановлення факту постійного проживання на території України пов'язано з отриманням паспорта громадянина України для підтвердження громадянства з метою користуватися правами, які визначені чинним законодавством та те, що законом передбачено встановлення юридичних фактів щодо виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, до яких відносяться й факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, паспорта громадянина України, зокрема постійного проживання на території України.
Встановлення факту постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України або набрання чинності Законом України «Про громадянство України» є підставою для оформлення належності до громадянства України відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті цього Закону.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є:
а) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
б) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Українські Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
Згідно ч. 1 ст. 293 Цивільно-процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в поряд якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності аг з відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Рішення суду про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 на території України необхідне йому для отримання паспорту громадянина України в Кагарлицькому районному відділі Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, факт, про який заявник ОСОБА_1 просить суд встановити, - має юридичне значення і не пов'язаний з вирішенням спору про право.
Отже, у заявника ОСОБА_1 існує єдиний спосіб вирішення виниклої проблеми, - звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, - встановлення факту постійного проживання на території України, - з метою отримання судового рішення, яке і є однією із підстав для отримання паспорту громадянина України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Постановою Верховного Суду від 30.04.2020 року в справі № 133/2348/1 (61-40027свІ8), ст.ст. 3, 8 Закону України «Про громадянство України», постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», п. 2 ч. 1 ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, п. 5 ч. 1 ст. 293, 294, ч. 2 ст. 315, 316, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицький районний відділ Центрального міжрегіонального управління ДМС України в м. Києві та Київській області, про встановлення факту постійного проживання на території України, - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, - а саме, - встановити той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженець с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області, постійно, безвиїздно проживав на території України станом до та станом на 24 серпня 1991 року (на момент проголошення незалежності України), який на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживав в Україні і не був громадянином інших держав.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку на підставі ч. 1 ст. 352 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно ч. 1 ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно п. 15.5) Перехідних Положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються на надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з моменту проголошення до Київського Апеляційного суду через Кагарлицький районний суд Київської області, а учасниками процесу, які не були присутні під час проголошення рішення, - протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення.
Суддя: Закаблук О.В.