вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
справа №370/598/21
"16" листопада 2021 р. Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Мазки Н.Б., розглянувши в приміщення Макарівського районного суду Київської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення до бюджету надміру перерахованої житлової субсидії,
позивач Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_1 про повернення до бюджету надміру перерахованої житлової субсидії, посилаючись на те, що 15.06.2018 року Управління отримало від ОСОБА_1 заяву про призначення житлової субсидії від 15.06.2018 року, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 15.06.2018 року.
Надані заява та декларація були власноруч підписані відповідачем та завірені власним підписом.
На підставі наданих документів 15.06.2018 року відповідачці здійснений розрахунок та призначена субсидія. Надалі згідно чинному законодавству України здійснювався розрахунок і перерахунок субсидія, а саме: 31.10.2018 року, 20.11.2018 року, 20.11.2018 року, 15.02.2019 року, 16.04.2019 року, 22.10.2019 року, 15.11.2019 року, 18.12.2019 року, 20.02.2020 року, 25.02.2020 року, 21.04.2020 року, 23.04.2020 року.
Згідно пункту 8 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Згідно пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
В пункті 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329, вказано, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміни у складі сім'ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
В заяві про призначення житлової субсидії від 15.06.2018 року зазначено, що у разі за обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень) заявник зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Крім того, у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 15.06.2018 року відповідачка зазначила, що «усвідомлює якщо в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинення її надання. У такому разі зобов'язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії». З вищезазначеним відповідачка була ознайомлена заповнивши власноруч заяву і декларацію та поставивши свій підпис в документах.
У травні 2020 року під час проведення перевірки виявлено, що ОСОБА_1 26.12.2018 року подарувала ОСОБА_2 (внучці, яка входила до складу домогосподарства): - 1/3 частку житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (договір дарування від 26.12.2018 року, зареєстрований в реєстрі за №1552, посвідчений приватним нотаріусом Макарівського районного нотаріального округу Київської області Дарнопих Т.М.); 1/3 частку земельної ділянки площею 0.2500 га, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (договір дарування від 26.12.2018 року, зареєстрований в реєстрі за №1558, посвідчений приватним нотаріусом Макарівського районного нотаріального округу Київської області Дарнопих Т.М.);
При вищезазначений факт відповідачка протягом 30 календарних днів не проінформувала.
Як наслідок виникла переплата коштів з державного бюджету в сумі 21602.33 гривні?2996.71 гривень - перераховано на особові рахунки ОСОБА_3 відкриті в організаціях-надавач житлово-комунальних послуг, та 18605.62 гривень - субсидія, виплачена готівкою ОСОБА_1 .
Згідно розрахунку сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, яку необхідно повернути до державного бюджету становить 21602.33 гривні.
Управлінням вживалися заходи щодо повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії громадянином до державного бюджету, проте на сьогоднішній день відповідач так і не повернув надміру перераховану (виплачену) житлову субсидію.
Представник позивача Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації просить: стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , 21602.33 гривні, виплачених надміру у вигляді житлової субсидії на житлово-комунальні послуги; стягнути судові витрати.
Згідно ухвали суду від 19.04.2021 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрите провадження. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Відповідачу встановлено 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Від представника відповідачки ОСОБА_1 адвоката Пухальської Н.С. надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що вимоги позивача безпідставні, такі, що не гуртуються на нормах матеріального та процесуального права з огляду на наступне. У позовній заяві позивач посилається на норми п.п.4 п.6 та п.16 Положення про порядок призначення житлових субсидій (Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329.
В той же час, постанова Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1022" втратила свою чинність з 01.10.2019 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №807 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1282 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» з 01.11.2020 року п.п.4 пункту 14 Положення був змінений та з нього були виключені слова «набуття права власності в інший законний спосіб».
На даний час п.п.4 п.14 Положення викладений наступним чином: «будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:
купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово- комунального обслуговування);
платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування);
внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації;
благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);
надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики.
При цьому, на час звернення до суду, з огляду на внесення до Положення відповідних змін, Положення не містить вимоги, щодо повернення громадянином суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, в зв'язку з неповідомленням структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, протягом 30 календарних днів про набуття членом домогосподарства права власності на нерухоме майно в інший законний спосіб.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Офіційне тлумачення цього положення надано рішенням Конституційного Суду України від 09.02.99 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
Конституційний Суд України у Рішенні №6-рп від 19.04.2000 року у справі про зворотну дію кримінального закону у часі визначив, що «суть зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів полягає в тому, що їхні приписи поширюються на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, за умови, якщо вони скасовують або пом'якшують відповідальність особи».
Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом'якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акту, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.
Крім того, п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України. Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 року N39/283/90/5 (Порядок), також не містить вимоги, щодо повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями у випадку неповідомленням структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, протягом 30 календарних днів про набуття членом домогосподарства права власності на нерухоме майно в інший законний спосіб, що відмінний від купівлі,
З огляду на зазначене, на момент звернення до суду у позивача взагалі відсуне право вимагати від відповідача повернути суму житлової субсидії в зв'язку з неповідомленням позивача протягом 30 календарних днів про отримання членом домогосподарства у дар нерухомого майна.
Отже, до наявної ситуації має бути застосовано правило - «ніхто не може бути покараний за вчинення чогось, що не заборонено законом».
Крім того, у своїй позовній заяві позивач зазначає, що в заяві про призначення житлової субсидії від 15.06.2018 року, яку підписано відповідачем, зазначено що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів для оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.), заявник зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Вказаний текст, також не містить словосполучення про необхідність повідомляти структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відомостей про набуття особами, які входять до складу домогосподарства, права власності на нерухоме майно в інший законний спосіб, зокрема шляхом отримання в дар.
Тобто, відповідач даруючи своїй неповнолітній онуці, частину нерухомого майна, не була обізнана про необхідність повідомляти про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, з огляду на те, що про таку необхідність їй не було повідомлено ані в усній, ані в письмовій формі, при цьому на думку відповідача, факт отримання неповнолітньою онукою, яка входить до складу домогосподарства, в дар нерухомого майна, не є обставиною, що може вплинути на отримання житлової субсидії. Оскільки внаслідок такого дарування, ані відповідачка, ані її неповнолітня онучка, що входить до складу домогосподарства. не набули додаткових доходів та можливості самотужки платити за житлово-комунальні послуги. В той час. як на призначення житлової субсидії впливає саме розмір середньомісячного сукупного доходу домогосподарства.
Відповідно Положенню - житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Згідно із п.1 Порядку, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
В свою чергу Положення передбачає підстави для повернення субсидії у випадку наявності зловживань отримувача субсидії, виявлення ознак порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру.
Таким чином, провівши системний аналіз норм діючого законодавства, можна прийти до висновку, що механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання.
Таким чином, законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно ст.81 ЦПК України має довести позивач.
Вказана правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 332/2805/18.
При цьому, позивачем не доведено факту свідомого та умисного неподання відповідачем відповідних відомостей.
Крім того, посилання позивача, як на обґрунтування даного позову, на те, що відповідачка в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 15.06.2018 року своїм підписом зазначила, що «усвідомлює якщо вразі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства не залежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинення її надання. У такому разі зобов'язуюсь повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії» є безпідставними, оскільки позивачем не надано доказів того, що в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 15.06.2018 року відповідачкою були зазначені недостовірні відомості та/або відомості у неповному обсязі.
Позивачем до позовної заяви не надано доказів направлення відповідачу вимоги про повернення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії, як того вимагає Положення. При цьому посилання позивача на акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, як на доказ вжиття заходів щодо повернення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії, є безпідставними, оскільки такий акт не лише не є доказом направлення відповідачу вимоги та як вже зазначалося позивачем не надано доказів того, що відповідачка подавала до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення недостовірні відомості та/або відомості у неповному обсязі.
Враховуючи відсутність умислу у відповідачки на навмисне неподання відповідної інформації про отримання її онукою в дар нерухомого майна, враховуючи фактичні обставини справи, відповідно до яких на момент звернення до суду у позивача відсутні законні підстави вимагати повернення надміру виплаченої субсидії з підстав зазначених у позовній заяві, а також виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача.
Відповідач вважає, що відсутні підстави для примусового повернення отриманих нею коштів у вигляді житлової субсидії у сумі 21 602.33 гривень.
Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи складає 2000.00 гривень, що складаються з 2000.00 гривень витрат на професійну правничу допомогу.
Сторонами не подано клопотань про продовження процесуальних строків.
Судом були створені учасникам процесу належні умови для ознайомлення з рухом справи шляхом надсилання процесуальних документів, наданням строку для подачі відзиву.
Кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони, та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог ЦПК України.
Суд здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідно до приписів ч.13 ст.7 ЦПК України, якою передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Судом встановлено, що 15.06.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації з заявою №1982 від 15.06.2018 року про призначення житлової субсидії, в якій також вказала, що у разі за обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень) зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
15.06.2018 року ОСОБА_1 також надала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії і довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщення/будинку осіб за адресою: АДРЕСА_1 .
Також у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 15.06.2018 року ОСОБА_1 зазначила, що «усвідомлює якщо в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинення її надання. У такому разі зобов'язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії».
Відповідно розрахунків субсидії на ЖКП та рішень від 31.10.2018 року, від 20.11.2018 року, від 20.11.2018 року, від 15.02.2019 року, від 16.04.2019 року, від 22.10.2019 року, від 15.11.2019 року, від 18.12.2019 року, від 20.02.2020 року, від 25.02.2020 року, від 21.04.2020 року, від 23.04.2020 року ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалася житлова субсидія.
Згідно договору дарування житлового будинку від 26.12.2018 року ОСОБА_1 (дарувальниця) безоплатно передала у власність, а обдаровані ОСОБА_4 , ОСОБА_4 , малолітня ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , від імені якої діє законний представник - мати ОСОБА_6 , місце проживання якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , прийняли від дарувальниці в рівних частках кожний по 1/3 частці кожний належний їй житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Дар сторонами оцінений у 200 000.00 гривень.
Згідно договору дарування земельної ділянки від 26.12.2018 року ОСОБА_1 (дарувальниця) безоплатно передала у власність, а обдаровані ОСОБА_4 , ОСОБА_4 , малолітня ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , від імені якої діє законний представник - мати ОСОБА_6 , місце проживання якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , прийняли від дарувальниці в рівних частках кожний по 1/3 частці земельну ділянку площею 0.2500 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3222784202:02:010:0006. Дар сторонами оцінений у 200 000.00 гривень.
Договори посвідчені приватним нотаріусом Макарівського районного нотаріального округу Дарнопих Т.М. та зареєстровані в реєстрі відповідно за номерами 1552, 1558.
Згідно акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 14.07.2020 року, складеного Управлінням соціального захисту населення Макарівської райдержадміністрації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №136 «Про затвердження порядку здійснення верифікації та моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат» за результатами проведеної Мінфіном верифікації проведено опрацювання достовірності інформації стосовно надання громадянам житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, проведено додаткову перевірку інформації, наданої на призначення житлової субсидії ОСОБА_1 , що зареєстрована проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , (входить до складу домогосподарства), 26.12.2018 року отримала згідно договору дарування 1/3 частки житлового будинку та земельної ділянки площею, 0,25 га, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , від своєї бабусі ОСОБА_1 .
Відповідно до підпункту 4 пункту 14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій): затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанов Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №807) (Порядок) громадянин, якому призначена житлова субсидія, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин а саме, житлова субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або членів сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому чиї понаднормової площі у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Внаслідок не виконання зобов'язань ОСОБА_1 призначено житлову субсидію за період з січня 20.01.2020 року по квітень 2020 року на суму 21602,33 гривень, яка підлягає поверненню до державного бюджету.
Відповідно розрахунку сума переплати, яка виникла внаслідок подання недостовірних даних становить 21602.33 гривні, з яких: 2996.71 гривень перераховано на організації-надавачі житлово-комунальних послуг, 18605.62 гривен одержані готівкою.
Частиною 1 ст.15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Правовідносини щодо набуття, збереження майна без достатньої правової підстави регулюються главою 83 Цивільного кодексу України.
Згідно вимог ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
В свою чергу, ст.1215 ЦК України визначає перелік безпідставно набутого майна, що не підлягає поверненню. Так, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Відповідно підпункту 4) пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» №848 від 21.10.1995 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Згідно пункту 16 постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» №848 від 21.10.1995 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
- зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
- зміни у складі сім'ї члена домогосподарства;
- зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
- зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
- зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання;
- настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
З урахуванням вимог ч.1 ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до вимог ч.3 ст.12, ч.1, 5 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Правилами ч.1, 3 ст.13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Доказами в розумінні ч.1 ст.76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Враховуючи положення ч.2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Таким чином, відповідачка допустила порушення, яке є підставою для повернення надміру виплаченої суми субсидії, оскільки остання добровільно не повернула кошти, позивач обґрунтовано звернувся до суду про їх стягнення.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, належними, допустимими, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки поведінка відповідачки як набувача житлової субсидії не була добросовісною, оскільки після звернення з заявою про призначення субсидії від 15.06.2018 року, а саме після укладання договір дарування 26.12.2018 року відповідачка не повідомила позивача про зміни, як можуть вплинути на отримання житлової субсидії, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.
Керуючись вимогами ст.1212, 1215 ЦК України, Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива ст.263-265 ЦПК України, суд
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка має ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації адреса: провулок Гетьманський, б.2, смт Макарів Бучанського (Макарівського) району Київської області, ЄДРПОУ 03193850, виплачених надміру у вигляді житлової субсидії на житлово-комунальні послуги 21602.33 гривні (двадцять одна тисяча шістсот дві гривні 33 копійки), а також судовий збір в сумі 2102.00 гривні.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складення повного його тексту.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.273 ЦПК України.
Суддя