Справа № 240/9412/20
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
15 листопада 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Смілянця Е. С. Капустинського М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
в червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.03.2020 про відмову в перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-232 вих-20; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 04.03.2020, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), зазначеної у довідці №18-232 вих-20 від 02.03.2020, виданої Прокуратурою Житомирської області, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає про те, що разом із заявою про перерахунок пенсії позивач подав довідку про розмір заробітної плати за нормами, чинними на 06.09.2017, а отже не може враховуватися при проведенні перерахунку пенсії з 13.12.2019. Крім того, апелянт стверджує, що позовні вимоги щодо відсоткового розміру заробітної плати і обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після визначення права позивача на відповідний перерахунок.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечив проти її доводів і зазначив, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати без обмеження її максимальним розміром та відмовити в задоволенні позову в цій частині, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що пенсія Позивачу призначена 01.12.2010року з розрахунку 90% від розміру місячної заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон №1789-ХІІ).
Прокуратурою Житомирської області видано довідку №18-232вих-20 від 02.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.
04.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі отриманої довідки.
За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України прийнято рішення, оформлене листом від 12.03.2020, про відмову йому в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", оскільки після прийняття рішення КСУ від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівників прокуратури не приймалися, тому підстави для проведення перерахунку пенсії за вислугу років відсутні.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у даній справі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 657 та з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІ в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу).
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
14 жовтня 2014 року ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15.07.2015.
Ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ в редакції від 14.10.2014 передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII (надалі - Закон №76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
- частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
- частину 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Водночас, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не прийняв нормативно-правового акта щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У резолютивній частині рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року встановлено наступний порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, з 13 грудня 2019 року втратили чинність положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, якими повноваження щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України.
При цьому у зв'язку з прийняттям рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 з 13 грудня 2019 року підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
З матеріалів справи встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії від 11.03.2020 позивач долучив довідку Прокуратури Житомирської області №18-232вих-20 від 02.03.2020, відповідно до якої на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року та постанови КМУ від 30.08.2017 №657 зазначено розмір заробітної плати для перерахунку пенсії - 31492,16 грн (а.с.6).
Разом з тим доводи пенсійного органу про те, що обов'язковою умовою для реалізації права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ, є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є необґрунтованими, оскільки на момент прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії пенсіонерів органів прокуратури.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №657, на яку містяться посилання у виданій позивачеві довідці №18-232вих-20 від 02.03.2020, є чинною, а тому вона є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20.
Виходячи з суб'єктного складу спірних правовідносин, підстав виникнення спору та правового регулювання спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про те, що дана справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду у справі №560/2120/20.
Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Прокуратури Житомирської області №18-232 вих-20 від 02.03.2020.
Оцінюючи доводи апеляційної скарги щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її максимальним розміром, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З матеріалів справи встановлено, що предметом оскарження в суді у даній справі є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирські області від 12.03.2020, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Тобто, перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 відповідачем не проводився.
Отже, спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу наявності або відсутності у позивача права на перерахунок пенсії, а не щодо розміру і складових пенсії внаслідок перерахунку.
Таким чином, спір щодо відсоткового значення пенсії ОСОБА_1 , а також обмеження її максимальним розміром на момент ухвалення рішення у даній справі відсутній.
З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від розміру заробітної плати задоволенню не підлягають у зв'язку з відсутністю спірних правовідносин.
Крім того, згідно з позовною заявою ОСОБА_1 не заявляв позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.
При цьому суд першої інстанції не обґрунтовує підстави виходу за межі заявлених ОСОБА_1 позовних вимог.
Отже, встановлені та перевірені обставини справи свідчать про те, що доводи апеляційної скарги є частково обґрунтованими.
Водночас, висновки суду першої інстанції по суті спору частково не відповідають встановленим у справі обставинам, у зв'язку з чим апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від розміру заробітної плати без обмеження граничного розміру та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати.
В задоволенні позову в цій частині відмовити.
Абзац другий резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року викласти в наступній редакції:
"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.О.Ольжича,7, код ЄДРПОУ 13559341) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату з 13 грудня 2019 року пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18-232вих-20 від 02.03.2020 з урахуванням раніше проведених виплат".
В іншій частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Смілянець Е. С. Капустинський М.М.