"16" листопада 2021 р. Справа № 150/534/21
Провадження № 3/150/301/21
16 листопада 2021 року c. Мазурівка
Суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Суперсон С.П., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Головного управління ДПС у Вінницькій області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, фізична особа-підприємець, працює продавцем в магазині, де здійснює підприємницьку діяльність, пенсіонером чи особою з інвалідністю не являється, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,-
На розгляд Чернівецького районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 804, відповідно до якого 07 жовтня 2021 року в ході проведення головним державним ревізором-інспектором ГУ ДПС у Вінницькій області перевірки магазину ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення положень п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме при продажу 1 пляшки пива марки «Зіберт», об'ємом 1,25 л по ціні 40,00 грн. продавець ОСОБА_1 не провела розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій, відповідний розрахунковий документ (чек) не роздруковано та не надано. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні показала, що дійсно при продажі пива не провела розрахункову операцію через реєстратор та не роздрукувала чек. Зазначене пояснила тим, що забула вчинити відповідні дії.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та наявні при ній докази дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до ч. 1 ст. 155-1 КУпАП відповідальність настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
В ході судового розгляду на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 07 жовтня 2021 року та протоколу про адміністративне правопорушення № 804 встановлено, що продавець ОСОБА_1 при продажу 1 пляшки пива марки «Зіберт», об'ємом 1,25 л по ціні 40,00 грн. не провела розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій, відповідний розрахунковий документ (чек) не роздруковано та не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
При накладенні на ОСОБА_1 стягнення, суд згідно з вимогами ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, ступінь її вини, майновий стан. Обставин, що відповідно до положень статті 34 КУпАП пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено. Обставин, що у відповідності до положень статті 35 КУпАП обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
За перелічених фактичних обставин, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами, є адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім цього, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір та порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України « Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
Керуючись ч. 1 ст. 184, ст. 33, ст. 284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та притягнути її до адміністративної відповідальності з накладенням на неї адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 5 (п'ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 85,00 (вісімдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Дана постанова може бути оскаржена згідно статей 287-289 КУпАП протягом десяти днів з дня її винесення.
Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН